• $8,2364
  • €10,0327
  • 484.788
  • 1441.33
25 Nisan 2021 Pazar 23:54 | Son Güncelleme:

Hepsi bir bir deşifre edildi... İşte haftanın yalanları

Hepsi bir bir deşifre edildi... İşte haftanın yalanları

Sosyal medyada toplumsal algıyı manipüle etmek için birçok yalan servis ediliyor. Bazı yayın organlarının ve başta CHP'li bazı siyasi isimlerin dolaşıma soktuğu yalanlar deşifre edildi. İşte haftanın yalanları...

YALAN!

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, 128 milyar dolara ilişkin sorularının cevap bulamadığını, dolarların değerinin altında satıldığını iddia etti.

GERÇEK!

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, 128 milyar dolar yalanını bir kez daha deşifre etti. Kavcıoğlu, MB'nin 120 ton olan altın rezervinin 720 tona çıktığını açıkladı. Kavcıoğlu ayrıca Merkez Bankası'nda 90 milyar dolar rezervi bulunduğu belirtti.

YALAN!

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul'da en büyük sosyal destek çalışmasının bu dönemde yapıldığını, ihtiyaç sahiplerine 618 milyon lira destek sağlandığını iddia etti.

GERÇEK!

AK Parti İBB Grup Başkanvekili Mehmet Tevfik Göksu, İmamoğlu'nun yalanını deşifre etti: "Denetim Komisyonumuz ilgili birime yazıyı yazmış, 'Kaç para yardım ettin?' Toplam ödediğimiz rakam 67 milyon denmiş."

YALAN

Cumhuriyet Gazetesi, Türk Lirası'nın istikrarı konusunda imzalanan protokolün 2018'de yürürlükten kaldırıldığı iddiasını savundu.

GERÇEK!

Hazine ve Maliye Bakanlığı yaptığı açıklamada, Cumhuriyet Gazetesi'ndeki haberin gerçeği yansıtmadığını, Hazine Müsteşarlığı ile Merkez arasındaki protokolün devam ettiğini belirtti.

YALAN!

Cumhuriyet, Derya Yanık'ın Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı olarak atanmasında Sümeyye Erdoğan'ın etkili olduğunu öne sürdü.

GERÇEK

Sümeyye Erdoğan, YeniŞafak'a verdiği mülakatta Derya Yanık'ın bakan olmasında KADEM'le olan ilişkilerinin etkili olmadığını belirtti.

YALAN

Alman DW, İstanbul Sözleşmesi'nin feshinin ardından karakola giden kadınların kapıdan döndürüldüğünü ya da başka birime yönlendirildiğini öne sürdü.

GERÇEK

Emniyet Genel Müdürlüğü konuya ilişkin yayınladığı açıklamada, şiddet mağduru kadınların karakol kapısından döndüğüne yönelik haberin gerçeklikle alakasının olmadığını bildirdi.

YALAN

EPDK'nın elektrik şirketlerine 3 milyar liralık pandemi desteği vereceği söz konusu rakamın halktan karşılanacağı iddia edildi.

GERÇEK

EPDK'dan yapılan açıklamada, elektrik şirketlerine milyarlarca lira yardım yapılacağı ve yardımın parasının tüketicilerin elektrik faturalarına yansıtılacağı iddiası yalanlandı.

YALAN

İçişleri Bakanlığı'nın uyarısını yok sayan AK Partili Konya Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş'un toplu iftar yemeğine katıldığı iddia edildi.

GERÇEK!

Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, bir iftar organizasyonuna katılmasının söz konusu olmadığını filyasyon ekibini ziyaret ettiğini açıkladı.

YALAN

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar'ın KARDEMİR YK başkanlığı ve Kardökmak YK Başkanlığı'ndan aylık 77 bin 140 TL gelir sağladığını iddia etti.

GERÇEK

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar, CHP'li Deniz Yavuzyılmaz'ı yalanladı. Bayraktar, KARDEMİR ve bağlı şirketlerinden hiç bir ücret almadığını açıkladı.
  • Haftanın Yalanları
  • tek tek
  • açığa çıkmak
<h3><strong>Haftanın magazin başlıklarını Akşam Gazetesi Magazin Müdürü Barış Kocaoğlu ve Eda Cabul

Kerem Bursin kafelere gidenlere 'salak' dedi, Maldivler'e gitti!

Türkiye'nin ilk silahlı insansız deniz aracı, füze atışlarına hazır

İzmir'de denizin yüzeyini 'deniz marulu' kapladı

Halk pazarları Covid-19 tedbirleriyle açıldı