• $8,175
  • €9,6802
  • 501.841
  • 1152.63
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
21 Ocak 2020 Salı 08:03 | Son Güncelleme:

Hayrettin Karaca kimdir, neden öldü? Toprak Dede Hayrettin Karaca kaç yaşındaydı?

Hayrettin Karaca kimdir, neden öldü" Toprak Dede Hayrettin Karaca kaç yaşındaydı"

Hayrettin Karaca kimdir? sorusu vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Çevre üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan TEMA vakfının kurucusu Hayrettin Karaca vefat etti. Birleşmiş Milletler (BM) tarafından da ‘Orman Kahramanı' seçilen Toprak Dede Hayrettin Karaca kaç yaşındaydı, neden öldü? merak ediliyor. İşte yanıtı..

Hayrettin Karaca kimdir? sorusu arama motorunda yoğun olarak araştırılıyor. TEMA Vakfı'nın kurucusu Hayrettin Karaca vefat etti. TEMA Vakfı'ndan yapılan açıklamada, "Kurucu onursal başkanımız ve Toprak Dedemiz Sayın Hayrettin Karaca'yı kaybetmiş olmanın derin üzüntüsü içindeyiz" denildi.Toprak Dede Hayrettin Karaca kaç yaşındaydı, neden öldü? merak ediliyor. İşte yanıtı..

HAYRETTİN KARACA ÖLÜM NEDENİ?

 97 yaşında yaşamını yitiren Hayrettin Karaca'nın ölüm nedeni hakkında bir açıklama yapılmadı. 

HAYRETTİN KARACA KİMDİR?

Hayrettin Karaca 4 Nisan 1922 yılında Balıkesir'in Bandırma ilçesinde dünyaya geldi. Türk bilim adamı. Babası Hocazade Halil Efendi, annesi Zehra Hanım olup her ikisi de Kırım muhaciri idi. Liseyi bitirdikten sonra ailesinin triko-örme işinin başına geçip onu ülkenin en başarılı sanayi kuruluşlarından biri haline getirdi. Karaca firması Türkiye'de ihracatın liderliğini yapmış, üstelik bunu diğer kuruluşlardan neredeyse 20 yıl önce gerçekleştirmiştir. Hayrettin Karaca bu konuda şöyle konuşmaktadır:

Ben sanayici olmak istemiyordum. İstediğim edebiyatla ilgilenip kalan zamanımı doğayla iç içe geçirmekti. Fakat o günlerde babamıza karşı çıkmak söz konusu değildi.

Ellili yaşlarında, Türkiye'nin ilk özel arboretumunu kurdu. Yurtiçi ve yurtdışında gezdiği her yerden tohumlar topladı, botanik bahçelerini gezdi, bağlantılar kurdu. Bugün Yalova'daki Karaca Arboretumu, dünyanın her yerindeki botanikçiler tarafından bilinmektedir. Yılda iki kez yayınlanan Arboretum Magazin'i bilim adamlarının araştırma ve görüşlerinin yayınlandığı bir forumdur. 14.000 türü barındıran arboretum aynı zamanda ülkenin tehlikedeki türleri için bir gen koruma merkezidir. Hannover Üniversitesi'nden ekoloji profesörü Franz H. Meyer, Hayrettin Karaca'dan "Şimdiye kadar hiç böylesine kişisel çıkar gütmeden, kendini insanlığın yararına çalışmaya adamış birine rastlamadım." diye bahsetmektedir. Ayrıca, TEMA Vakfı'nın kurucularındandır. Doğal hayatla ilgilenmeye, özellikle ağaç dikim çalışmalarına devam etmektedir.

<p>Kurgu: <a href='mailto:berat.cilan@turmedya.com.tr'>berat.cilan@turmedya.com.tr</a></p>

Pandeminin kitap sektörüne etkisi

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Her gün bir diş sarımsak yutmanın faydaları neler? Hangi hastalıklara iyi gelir

Taksim'de maske denetimi: Drone tespit etti polis ceza kesti