• $7,4584
  • €9,0172
  • 410.917
  • 1531.05
29 Ağustos 2012 Çarşamba 12:17 | Son Güncelleme:

Hatay'da yasadışı hiçbir oluşum yok

Hatay'da yasadışı hiçbir oluşum yok

HATAY Valisi Celalettin Lekesiz, ülkelerinden kaçarak Hatay'a gelen Suriyelilere ilişkin, çeşitli zamanlarda basında yer alan iddiaları değerlendirirken 'İlimizde yasa dışı herhangi bir oluşuma kesinlikle izin verilmemektedir'' dedi.

Vali Lekesiz, tüm kurumların temsilcileriyle birlikte düzenlediği basın toplantısında, iddiaları değerlendirdi.  'Ambulansla silah, uçakla terörist taşıdılar'', 'Tarifeli uçakla 50 terörist ithal ettik'' başlıklı haberlere ilişkin Lekesiz, 'Görüntü kayıtları ile yolcu isim listesinin incelenmesi neticesinde iddiayı doğrular nitelikte
herhangi bir kayda rastlanılmamıştır'' dedi.
 Ambulanslarla Suriye'ye mühimmat taşımanın söz konusu olmadığını dile getiren Lekesiz, 'Araç Takip Sistemi üzerinde yapılan inceleme neticesinde ambulansların herhangi bir sınır ihlalinin bulunmadığı tespit edilmiştir'' diye konuştu.
Suriyeliler'in, Türkiye'ye gelmeye başladığı günden itibaren bugüne kadar toplam 157 olaya karıştığı bilgisini veren Lekesiz, ''Bu olaylarla ilgili olarak 380 Suriyeli hakkında yasal işlem yapılmıştır. Konaklama merkezlerinde yaşanan 5 olayda da 24 kişi hakkında yasal işlem yapılmış, 3'ü tutuklanmıştır. Hiçbir Suriyeli hiçbir kampa silahla giremez, ayırt edici askeri elbise ya da üniforma gibi giysiler giyemez' dedi.

ZİYARETÇİ İSTEMİYORLAR
Lekesiz, bazı sığınmacıların Hatay'da esnafı tehdit ettiği, hiç para ödemeden hizmet satın aldığı haberleri konusunda da şunları söyledi: ''Hatay halkı son derece duyarlı ve bilinçlidir. Her türlü olumsuzluğu 155 Polis İmdat ve 156 Jandarma İmdat telefonlarına iletmektedirler. Bu konuda bugüne kadar herhangi bir ihbar veya müracaatın yapılmadığı anlaşılmıştır.'
CHP milletvekillerinin Apaydın Konaklama Merkezi'ne alınmadıklarına ilişkin iddiaları da değerlendiren Lekesiz, 'Bahsi geçen kampta kalan misafirler güvenlik endişesiyle ziyaret edilmeyi arzu etmemektedirler. Bu nedenle bu kampı Sayın Bakanlar olmak üzere iktidar-muhalefet hiçbir milletvekili ziyaret etmemiştir'' dedi. Lekesiz CHP'li vekillerin açıklaması sırasında kamptan çıkan bir gencin Arapça ''Bunları kıtır kıtır doğrayacaksınız'' diye bağırdığı iddialarına dair herhangi bir kamera görüntüsüne ulaşılamadığını kaydetti. Lekesiz Hatay'a El Kaide bağlantılı bazı sığınmacıların yerleştiğini ve imamlara daha radikal söylemler için baskı yaptıkları şeklindeki iddiaların tamamen asılsız olduğunu kaydetti.
 

<p>Altın fiyatlarında son dakika haberleri yakından takip edilmeye devam ediliyor. 408 lira bandında

Altın fiyatları yükselişe geçecek mi? Altın fiyatlarındaki hedef nedir?

İzmir'de deniz 50 metre çekildi! Tekneler karaya oturdu

NASA'nın paylaşımı büyük ilgi gördü. İşte Mars'tan en yeni fotoğraflar...

Müslüm Gürses, isminin verildiği müzede anıldı