• $9,6376
  • €11,2272
  • 555.214
  • 1463.73
25 Ağustos 2021 Çarşamba 17:12 | Son Güncelleme:

Haşmet Öyken, AGC Başkanlığı'na adaylığını açıkladı

Haşmet Öyken, AGC Başkanlığı'na adaylığını açıkladı
DHA

Antalya Gazeteciler Cemiyeti'nin (GAC) mevcut yönetiminde de yer alan Haşmet Öyken, başkanlığa aday olduğunu açıkladı. Öyken açıklamasında, "Biz Antalya Gazeteciler Cemiyeti'nin geleceğine hiçbir zaman kişisel ipotekler koymayacağız." dedi.

Ekim ayında yapılacak olan Antalya Gazeteciler Cemiyeti Kongresi öncesinde adaylar belli olmaya başladı. 4 dönemdir başkanlık yapan mevcut başkan Mevlüt Yeni'nin aday olmayacağını açıklamasının ardından mevcut yönetimde genel sekreterlik görevini yürüten gazeteci Haşmet Öyken, başkanlığa adaylığını açıkladı. Öyken, meslektaşlarıyla Cemiyet binasındaki toplantı salonunda bir araya geldi.

DHA'nın aktardığı habere göre, burada adaylığını açıklayan Öyken, yaptığı konuşmada amaçlarının gazetecilerin ekonomik ve demokratik haklarını savunmak olduğunu söyledi. Öyken, şu ifadeleri kullandı:

"Gazeteci sayılmayan ama bu mesleğin kahrını çeken ve bizim meslektaşımız olmalarından gurur duyduğumuz tüm emekçilerin prestijlerini geri kazandırmayı amaçlıyoruz. Çalıştıkları yerlerde, sokakta itilip kalkılan ve maalesef ki uzun süredir yalnız bırakılan arkadaşlarımıza hak ettikleri gücü vermek, sahip çıkmak bizim ilklerimizden olacak. Birçok projemiz var."

"GELECEĞİNE KİŞİSEL İPOTEKLER KOYMAYACAĞIZ"

En önemli hedeflerinin gazetecilik mesleğini düştüğü yerden kaldırmak olduğunu belirten Öyken, şu şekilde konuştu:

"Biz bunların hepsini yapacağız. Bunun için söz bile vermiyoruz. Bu bizim boynumuzun borcu. Yönetim şeklinden mustarip olup başka oluşumlarda çare arayan arkadaşlarımıza kapımızı kongrenin ertesi günü açacağız. Bizim üyelerimizden saklı, gizli hiçbir şeyimiz olmayacak. Bizim yönetimimizde sadece başkan ve yönetim kurulu ile değil, her konuda kuracağımız komisyonlarla ve sözü olan her üyemize açık, her üyemizin görev alacağı bir sistemle yürüyeceğiz. Biz Antalya Gazeteciler Cemiyeti'nin geleceğine hiçbir zaman kişisel ipotekler koymayacağız."

İŞSİZ VE GENÇ GAZETECİLERE AB PROJESİ

Yapmak istedikleri Avrupa Birliği projesi hakkında bilgi veren başkan adayı Öyken, şunları dedi:

"Üzerinde uzun süredir çalıştığımız ve Avrupa Birliği Özgür Gazeteci Güçlü Demokrasi Projesi kapsamında telif destek programını Antalya Gazeteciler Cemiyeti olarak hayata geçirmek istiyoruz. Özellikle Basın İş Sözleşmesi'ne bağlı olmayan, işsiz ve genç gazeteci arkadaşlarımızın yararlanacağı 'Telif Destek' programını en kısa zamanda Antalya Gazeteciler Cemiyeti'nde hayata geçireceğiz."

"BASIN KARTLARININ KRİTER OLMAMASINI SAĞLAYACAĞIZ"

Gazetecilerin haklarını sonuna kadar savunacaklarını söyleyen Öyken, şu şekilde konuştu:

"Bizleri zaten devlet üzüyor, 'Sen gazetecisin, sen gazeteci değilsin' diye. Biz 'O kararı sen verme' diyeceğiz. Bunu sağlarken de üye profilimizin gerçek gazetecilerden oluşmasını, basın kartlarının bir kriter olarak gazetecilerin önünü kesmemesini sağlayacağız. Özgürlüğümüz için, demokrasi için, inandığımız değerler için mesleğimiz için omuz omuza, birlikte mücadele edeceğiz."

Mevcut yönetimde görev alan İdris Taş da geçen hafta sosyal medya hesaplarından aday olduğunu açıklamıştı. Öyken ile birlikte Ekim'de yapılacak genel kurulda yarışacak aday sayısı 2 oldu.

  • Antalya Gazeteciler Cemiyeti
  • Haşmet Öyken
  • gazeteciler cemiyeti
<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Liman kenti Kaunos'taki Bizans kilisesi ve mezarlar gün yüzüne çıkarılıyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Güney Kore'de heyetler arası görüşme gerçekleştirdi

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı