• $7,5345
  • €8,9837
  • 411.286
  • 1541.98
31 Ağustos 2012 Cuma 04:36 | Son Güncelleme:

Haşimi'den çok konuşulacak sözler!

Haşimi'den çok konuşulacak sözler!

Irak’ın sürgündeki Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi, Türkiye’nin Suriye halkına verdiği desteğin bedelini PKK saldırılarıyla ödediğini ve önümüzdeki dönemde Türkiye’deki PKK saldırılarında artış olacağını tahmin ettiğini söyledi.

Hurriyet Daily News muhabiri İpek Yezdani’ye konuşan Haşimi, Irak’ın Şii Başbakanı Nuri El Maliki tarafından “Şii yetkilileri hedefleyen ölüm timleri kurmak” suçlamasıyla itham edilmiş, hakkında açılan davanın ardından önce Kuzey Irak Kürt Yönetimi’ne, daha sonra da Türkiye’ye sığınmıştı.

Türk Hükümeti’nin koruması altında İstanbul Başakşehir’de yaşayan Haşimi, Türkiye’de son dönemde artan PKK terörünün Türkiye’nin Suriye halkına verdiği desteğin bedeli olduğunu söyledi.

Irak’ın en üst düzeyde Sünni yetkilisi olan Haşimi, “Ben PKK saldırılarının önümüzdeki dönemde daha da artacağını tahmin ediyorum çünkü Suriye, bölgedeki diğer bazı güçlerle birlikte Türkiye’ye şantaj yapmak için şu anda PKK kartını kullanıyor” dedi.

Haşimi, Türkiye’nin PKK’nın tasfiyesi için Kuzey Irak’taki Kürt Yönetimi’yle görüşmesini de “zaman kaybı” olarak gördüğünü söyledi. Haşimi, “PKK terörünü durdurmak istiyorsanız, Türkiye’nin dostu bir kişi olarak benim naçizane tavsiyem konunun muhataplarıyla doğrudan görüşmenizdir. Türkiye tarihi ve çok farklı bir adım atabilir. Başka şeylerle boşuna vakit kaybetmeyin” diye konuştu.

“IRAK'TAN SURİYE REJİMİNE DESTEK YAĞIYOR”

Haşimi ayrıca Irak Başbakanı Nuri El Maliki’nin Suriye rejimine verdiği destek nedeniyle Irak’ın neredeyse bir “Suriye rejimine destek koridoru” haline geldiğini söyledi.

Haşimi, “Maliki Suriye rejiminin askerlerine katliamlarında destek vermesi için Suriye’ye eli silahlı militanlar bile gönderdi. Hatta bu Iraklıklardan bir kısmını muhalefetteki Özgür Suriye Ordusu yakaladı ve onlara amaçlarını itiraf ettirdi. Silahlı güçler, cephanelik ve para gibi her şey Irak’tan kolayca Suriye’ye gönderilebiliyor” diye konuştu.

TÜRKİYE'YE KAÇMIŞTI

Irak’ın başkenti Bağdat’ta gıyabında yargılanmaya devam eden Cumhurbaşkan Yardımcısı Haşimi, yaklaşık dört aydır Türkiye’de bulunuyor. Sünni olan Haşimi, bir ölüm tugayı oluşturarak Şii toplumunun önde gelen isimlerine suikastlar düzenlemekle suçlanıyor.

Ankara, Bağdat yönetiminin hakkında Interpol’den Kırmızı Bülten çıkardığı Haşimi’nin Irak’a iadesinin söz konusu olmadığını açıkladı.

Haşimi ise hakkındaki iddiaların siyasi bir komplo olduğunu öne sürüyor.

<p>AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, partili gençlerle Ayasofya Camii'nde sabah nam

Kabaktepe gençlerle Ayasofya'da buluştu: Sabah namazı kılıp, çorba dağıttı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Iğdır'da esnaf ziyareti yaptı

Mavi Vatan 2021 Tatbikatı'nın Seçkin Gözlemci Günü başladı

Başkan Erdoğan, Mavi Vatan 2021 Taktik Tatbikatı'na canlı bağlantıyla katıldı