• $7,8256
  • €9,4681
  • 455.386
  • 1325.29
25 Mart 2020 Çarşamba 09:12 | Son Güncelleme:

Hanta virüsü (hantavirüs) nasıl bulaşır, belirtileri nelerdir? Hanta virüsü nedir?

Hanta virüsü (hantavirüs) nasıl bulaşır, belirtileri nelerdir" Hanta virüsü nedir"

Hanta virüsü nedir, belirtileri nelerdir? Sorusu Çin'de bir kişinin hayatını bu virüs nedeni ile kaybetmesinin ardından merak ediliyor. Koronavirüs ile ilgili açıklamalar gündemde yer almaya devam ederken ortaya çıkan hanta virüsü ile ilgili merak edilenler haberimizde sizlerle.

Hanta virüsü nedir? sorusu merak ediliyor. Çin merkezli yayın yapan Global Times gazetesinin haberine göre, Yunnan bölesinden Shandong bölgesine otobüsle seyahat etmekte olan bir kişi, hantavirüsü dolayısıyla hayatını kaybetti. Otobüste bulunan diğer 32 kişi de sağlık taramasından geçirildi.

HANTA VİRÜSÜ NEDİR?

Bir ortohantavirüs, Bunyavirales takımının Hantaviridae familyasındaki tek sarmallı, zarflı, negatif-duyulan bir RNA virüsüdür. Bu virüsler normal olarak kemirgenleri enfekte eder, ancak içlerinde hastalığa neden olmaz. İnsanlar kemirgen idrar, tükürük veya dışkı ile temas yoluyla hantavirüslerle enfekte olabilir.

HANTA VİRÜSÜ NASIL BULAŞIR?

Fareler ve diğer bazı kemirgenler hantavirus taşıyıcısıdır.Özellikle kırsal bölgelerde ve şehirlerde insanlar için ciddi tehlike teşkil ederler. Dünyada da oldukça yaygındır.

· Kemiricilerde kronik asemptomatik bir enfeksiyon oluşur. Viremi neticesinde viruslar en yoğun olarak hayvanın dalak, böbrek ve daha çok da akciğerlerinde yerleşir.Virusu taşıyan asemptomatik kemiricilerin idrarı, dışkısı ve sekresyonları çevreyi ve ortam havasını enfekte edebilir.

· İnsana bulaşma yolunun özellikle enfekte kemirgenlerinin virüs bulaşlı çıkartılarının, solunması aracılığıyla olduğu düşünülmektedir.

· Kemirgenin insanı ısırmasıyla virus geçişi çok nadirdir.

· Hantavirüs temasla insandan insana geçmez.

· Kemirgenlerin çıkartılarıyla kirlenmiş yiyeceklerle bulaşıp bulaşmadığı ise virüsün mide asidine dirençsiz oluşu nedeniyle şüphelidir.

· Yapılan araştırmalar virüsün kan transfüzyonuyla da geçmediğini göstermiştir.

· Hantavirusun inek, tavuk gibi çiftlik hayvanları veya kedi, köpek gibi ev hayvanları tarafından taşınmazlar, ancak bu hayvanlar kemiricilerle temas halindeyseler onların çıkartılarını taşıyarak aracılık yapabilirler.

HANTAVİRÜS BELİRTİLERİ NELERDİR?

Hantavirüs enfeksiyonları damar çeperlerinin hasar gördüğü viral bir hastalıktır. Damar geçirgenliğinin artması ve trombositopeni sonucu hemorajik (kanamalı) belirtilerle seyredebilir.Hipertansiyona, akciğer ödemi, böbrek yetmezliği ve şoka kadar gidebilen ölümcül bir tabloya yol açabilir.

Erken belirtiler: Yorgunluk, ateş, kalça, sırt, omuz gibi büyük kas gruplarında ağrıyı içerir. Ayrıca baş ağrısı, baş dönmesi, karın ağrısı, ishal, bulantı gibi nonspesifik semptomlar da görülebilir.

Geç belirtiler: Hastalığın başlangıcından 4-10 gün sonra, Hantavirüs Pulmoner Sendromu tablosu gelişir.Akciğer ödemi ve buna bağlı olarak öksürük, nefes darlığı gibi geç bulguları görülür.HFRS sendromu gelişmişse: Oliguri (idrar miktarında azalma) ve böbrek yetmezliği gelişir.

Nadiren geç tablo olarak kulak ağrısı, boğaz ağrısı gibi nadir semptomlar da görülebilir.

<p>Kovid-19 nedeniyle birçok yönden büyük değişimler yaşayan dünyanın salgın sürecinden aldığı dersl

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, TRT World Forum'da konuştu

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Bu peynirlerin son kullanma tarihi yok

Konserve kutusundan mangal yaptı