• $8,1243
 • €9,7181
 • 455.544
 • 1378.37
02 Mart 2021 Salı 10:29 | Son Güncelleme:

Mart ayı sokağa çıkma yasağı kalktı mı, hangi günler var? Hangi illerde kısıtlamalar ve yasaklar kalktı?

Mart ayı sokağa çıkma yasağı kalktı mı, hangi günler var" Hangi illerde kısıtlamalar ve yasaklar kalktı"

Tüm Türkiye'nin heyecanla beklediği Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı Başkan Erdoğan liderliğinde toplandı. Gündemin en önemli başlıklarında birisi de "Sokağa çıkma yasağı kalktı mı?" oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan toplantı sonrası alınan yeni kararlarıo açıkladı. Peki, Hangi illerde kısıtlama ve yasaklar kalktı? Mart ayı sokağa çıkma yasağı devam edecek mi?

Mart ayı sokağa çıkma yasağı ile ilgili son dakika gelişmeleri milyonlarca vatandaş tarafından heyecanla bekleniyordu. Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde saat 15.55'te toplandı. Başkan Erdoğan liderliğinde toplanan kabin toplantısının ardından konuşan Erdoğan alınan yeni kararları açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Milletimize daha önce söz verdiğimiz şekilde bugün itibarıyla yeni kontrollü normalleşme sürecini başlatıyoruz." dedi. Peki, Akşam sokağa çıkma yasağı devam ediyor mu? Sokağa çıkma kısıtlaması hangi illerde kalktı?

MART AYI SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI DEVAM EDECEK Mİ?

Başkan Erdoğan liderliğinde toplanan Kabine Toplantısının ana gündem maddesi kısıtlamalar oldu. Başkan Erdoğan sokağa çıkma yasağı ile ilgili: "Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması, düşük ve orta riskli illerde tamamen kalkarken yüksek ve çok yüksek riskli illerde bir müddet daha Pazar günü devam edecek" dedi.

HANGİ İLLERDE KISITLAMA KALKTI?

 1. Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması, düşük ve orta riskli illerde tamamen kalkarken yüksek ve çok yüksek riskli illerde bir müddet daha Pazar günü devam edecek
 2. Ülkemizin tamamında süren akşam 21 ile sabah 5 arasındaki sokağa çıkma sınırlaması sürecek.
 3. Okullar, Türkiye genelindeki tüm okul öncesi eğitim kurumlarında, ilkokullarda, 8'inci ve 12'inci sınıflarda eğitim öğretime açılacaktır.
 4. Düşük ve orta riskli illerde, ilaveten ortaokullar ve liseler dahil diğer kademelerde de eğitim öğretime başlanacak.
 5. Yüksek ve çok yüksek riskli illerimizde ise, genel uygulamanın dışında, sadece liselerdeki yüz yüze sınavlar yapılacak.
 6. Restoran, lokanta, kafeterya, tatlıcı, pastane, kıraathane, çay bahçesi gibi yerler, çok yüksek riskli iller dışında, Türkiye genelinde faaliyetlerini sabah 7 ile akşam 19 saatleri arasında, yüzde 50 kapasiteyle sürdürülebilecek
 7. Halı saha, yüzme havuzu ve benzeri tesisler, düşük ve orta riskli illerimizde, sabah 9 ile akşam 19 arasında faaliyet gösterebilecek.
 8. Kamunun çalışma saatleri tüm Türkiye'de normale döndürülecek, ihtiyaç halinde Valilikler farklı düzenlemeler yapabilecek.
 9. Sokağa çıkma saatleri sınırlı olan 65 yaş üstü ve 20 yaş altı grubundaki vatandaşlarımızla ilgili düzenleme, düşük ve orta riskli illerimizde kaldırılırken, yüksek ve çok yüksek riskli sınıftaki illerde ise sokağa çıkma süresi artırılacak.
 10. Nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler, düşük ve orta riskli illeremizde 100 kişiyi, yüksek ve çok riskli bölgelerde 50 kişiyi geçmemek ve bir ve bir saati aşmamak kaydıyla yapılabilecek.
 11. Sivil toplum kuruluşlar, meslek odaları, kooperatifler ve benzeri kuruluşların genel kurulları; düşük, orta ve yüksek riskli illerde, katılılım 300 kişiyi geçmeyecek şekilde yapılabilecek.
 12. Diğer hususlardaki uygulamaların nasıl olacağı, daha önce de belirttiğim gibi, Valiliklerimizin başkanlığındaki İl Hıfzısıhha Kurallarımız tarafından belirlenecektir.
 13. Uşak, Şanlıurfa, Diyarbakır, Bingöl, Muş, Bitlis, Batman, Mardin, Siirt, Şırnak, Hakkari, Van, Ağrı ve Iğdır Kovid-19'da düşük riskli (mavi) iller oldu.

<p>Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Özlem Esen Koronavirüs'ün kalp rahatsızlığı olanlar üzerindeki etkis

Koronavirüs Kalp Krizine Yol Açar Mı?

Güvenliğin dikkati, hayatını kurtardı

Polisin ikna çalışması sonucu teslim olan terörist ailesiyle buluşturuldu

Osmanlı döneminde padişahların iftar sofralarını süsleyen yemekler