• $8,0414
  • €9,5159
  • 490.437
  • 1171.73
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
23 Ocak 2020 Perşembe 07:53 | Son Güncelleme:

Halkbank davası, Trump'ın danışmanına mail... Altaylı'nın dijitallerinden neler çıktı neler!

Halkbank davası, Trump'ın danışmanına mail... Altaylı'nın dijitallerinden neler çıktı neler!

CIA ajanı Enver Altaylı'nın ABD'deki Halkbank davası için delil ürettiği ortaya çıktı. ET֒cü polis Hüseyin Korkmaz gibi, Altaylı’nın kaçırmaya çalıştığı eski MİT’çi Mehmet Barıner’in de bu davaya müdahil yapılmak istendiği belirlendi. Altaylı’nın dijitalleri arasında Trump’ın eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn’a hitaben yazılan bir mail de bulundu.

FET֒nün kamuoyunda Halk Bank davası olarak da bilenen ABD’ye taşınan kumpas davası için hazırladığı rapor, CIA ajanı Enver Altaylı’nın dijitallerinden çıktı. Ankara Cumhuriyet Başsavılığı’nca, eski MİT’çi Enver Altaylı hakkında, “Casusluk ve örgüt yöneticiliği” suçundan düzenlenen iddianamenin ayrıntıları ortaya çıkmaya devam ediyor. Altaylı’nın incelenen dijital materyallerinden, FET֒nün hükümeti hedef aldığı 17-25 Aralık darbe girişiminin ABD’deki uzantısı olan Halkbank davasına ilişkin önemli bir belge ele geçirildi.

UYDURMA RAPOR

İddianameye göre, yönlendirme beyanlar ve üretilmiş belgeler ile Türkiye Cumhuriyetini ve hükumetini karalamayı amaçlayan ABD yargılamaları için şüpheli Enver Altaylı bizzat aktif çalışma içerisinde yer aldı. FET֒nün, 17-25 Aralık darbe girişimiyle hedef aldığı eski bakanlarla ilgili çok sayıda iddiaya yer verilen belgenin, ABD’de FET֒cüler tarafından hazırlanıp New York Güney Bölge Savcılığına sunulan belge olduğu değerlendirildi. İddianamede ayrıca, söz konusu belge için “ABD’de görülen dava için hazırlanan uydurma rapor” değerlendirilmesi yapıldı.

BELGE ZARRAB’TAN SONRA

Reza Zarrab’ın 19 Mart 2016’da ABD’de gözaltına alındığı kaydedilen iddianamede, söz konusu belgenin de 26 Mayıs 2016 tarihinde oluşturulduğuna dikkat çekildi. İddianamede, bu belgenin, Zarrab’ın gözaltına alınmasından kısa bir süre sonra Enver Altaylı’nın dijitalleri içerisinden çıkmasının büyük önem arz ettiği belirtildi.

KAÇIRMAYA ÇALIŞTILAR

İddianamede, tıpkı Türkiye’den kaçarak ABD’deki davaya müdahil olan FET֒cü polis Hüseyin Korkmaz gibi, Altaylı’nın yurt dışına kaçırmaya çalıştığı eski MİT’çi Mehmet Barıner’in yabancı istihbarat servislerinin yardımıyla bu davaya müdahil yapılmak istenildiği de anlatıldı. Barıner’in MİT’teyken İran masasında çalıştığına işaret edilen iddianamede, “Barıner’i istedikleri gibi kullanabilecekleri ve düzmece ifadelerle Türkiye’yi daha da sıkıştırmak amaçlı olarak ABD ülkesine kaçırmak üzere iken suçüstü yakalandıkları...” değerlendirmesi yer aldı.

KAYINPEDERİM TEKLİFTE BULUNACAK

Mehmet Barıner’in iddianameye giren ifadesi, ABD’deki söz konusu davaya müdahil yapılmak istenildiğini de ortaya koydu. Barıner, kaçırma organizasyonunda rol alan Altaylı’nın damadı Metin Can Yılmaz’ın kendisine, “Senin çalıştığın yerle ilgili orada çalıştığına dair bir belge elinde var mı?” diye sorduğunu belirterek, şunları kaydetti: “Sen yurt dışına çıkıp nihai olarak bir ülkeye yerleştikten sonra kayınpederim seni arayarak bir teklifte bulunacak, bunu kabul edersin veya etmezsin onu bilemem ama etmediğin takdirde orada hayatını sürdürürsün, yollarımız ayrılır.”

ELEBAŞLARIYLA İRTİBATLI ÇIKTI
Fetullah Gülen ile hiç görüşmediğini, elebaşını basından tanıdığını savunan ve FET֒nün okullarının kapatılması için mücadele ettiğini ileri süren Enver Altaylı’nın, örgütün üst düzey isimleriyle irtibatları da iddianamede yer aldı. Altaylı’nın, cep telefonunda yapılan incelemede, FET֒nün Mısır sorumlusu olduğu belirtilen Sinan Yorulmaz ile Mısır’da 28 Ocak 2015 tarihinde çekilmiş bir fotoğrafının olduğu belirlendi. Ayrıca, Altaylı’nın 15 Temmuz darbe girişiminden 2 gün önce FET֒nün ABD’deki Uzak Doğu imamı Hüseyin Kara ile de görüşme kaydı tespit edildi.

376 KEZ GÖRÜŞMÜŞ

Şüpheli Altaylı’nın, FET֒nün ABD Kongresi ile ilişkilerini yürüten lobici ekipte öne çıkan isimlerin başında Bilal Ekşili ile gerçekleştirdiği çok sayıda irtibatı da iddianamede yer aldı. Altaylı ile Ekşili’nin farklı numaralardan toplam 376 kez görüşme yaptığı anlaşıldı. Yine Altaylı’nın dijitallerinden, FET֒nün iki numaralı ismi Mustafa Özcan’ın fotoğrafları çıktı. Buna göre, Altaylı ile Özcan’ın, şüphelinin kızının söz/nişan kurdelelerini birlikte kestikleri görüldü.

TRUMP’IN DANIŞMANINA MEKTUP YAZMIŞ

Şüpheli Altaylı’nın, ABD Başkanı Donald Trump’ın eski ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn’a hitaben yazılan bir mail ortaya çıkarıldı. Altaylı’nın, telefonunun “notlar” bölümünde kayıtlı olan ve Amerika’daki 2016 seçimlerinden hemen önce oluşturulduğu belirlenen e-posta taslağında, “Orta Doğu haritası değişiyor. Seçimlerden sonra bu olumsuz gelişmeyle ilgilenebileceğimizi ümit ediyor ve biliyorum. Tüm kalbimle büyük bir zafer kazanmanızı diliyorum” ifadelerini kullanıyor. Şüpheli Enver Altaylı’nın, “Dear Mike” diye başlayan bir mail içeriğinde, 15 Temmuz darbecileriyle ilgili şok ifadeler yer aldı. Muhatabına, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı “düşman ve diktatör” olarak tanıtan Altaylı, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından gözaltına alınan FETÖ üyesi darbecilerden darbecilerden “milli ordu” diye bahsettiği belirlendi.

(Yeni Şafak)

<p>Yurt genelinin parçalı ve az bulutlu, zamanla Marmara’nın batısının çok bulutlu, gece saatl

Bugün hava nasıl olacak? Gök gürültülü sağanak bekleniyor

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Burçlar haftaya nasıl başlayacak? 26 Ekim 2020 burç yorumları

İstanbul'daki sis havadan görüntülendi