• $13,5267
  • €15,2704
  • 802.087
  • 1967.96
2 Aralık 2011 Cuma 11:47 | Son Güncelleme:

Güzel ülkenin yalnız çocuğuna son veda

Güzel ülkenin yalnız çocuğuna son veda

Dünyaca ünlü Türk çellist Benyamin Sönmez, 28 yaşında hayatını kaybetti. 'Güzel ülkesinin onu zor zamanlarında yalnız bırakmasına' rağmen sıradışı başarılarla uluslararası üne kavuşan Sönmez, müzik çevrelerince viyolonsel virtüözü ve ilüzyonisti bir dehaydı

Selin Bayraktar
Türkiye'nin 'gurur kaynağı' çellist Benyamin Sönmez, yaşama veda etti. Müzisyen büyüklerinin 'viyolonsel virtüözü, dahi çocuk, gerçek bir müzik ilizyonisti' diye bahsettiği Sönmez, henüz 28 yaşındaydı. Eşlikçi piyanistinin Ankara'daki evinde kalan Sönmez, önceki gece yalnız olduğu sırada kalp krizi geçirdi. Dün Hacettepe Üniversitesi'nde genç sanatçı için  tören yapıldı. Bugün saat 11.00'de Fethiye Kültür Merkezi'nde yapılacak törenin ardından Sönmez, Fethiye Camii'nde defnedilecek.
JÜRİ: MÜZİK KULAĞI YOK!
Benyamin Sönmez, 16 Ocak 1983'te Almanya'nın Bremen kentinde doğdu. Üç yaşındayken Türkiye'ye döndü. Çocukluğu Akşehir'de, hayatı okuldaki dersleri değil, nasıl yaşayacağını öğrenerek geçti. 9-10 yaşlarında çıraklık, börek ve ev limonatalarını otogarda satmak gibi işler yaptı. 13 yaşında konservatuvar sınavına girdi. Ancak jüri, müzik kulağına sahip olmadığını ve hatta kabiliyetsiz olduğunu söyledi. Buna rağmen ertesi yıl sınavı geçti ve sadece 'ismini sevdiği' için viyolensel çalmayı seçti. Ders çalışmayı çok sevmiyordu, ancak 'sabah ellerini Dvorak ile açıp, günü Elgar ile kapatıyordu'.  Sonradan 'viyolonsel annem' diyebilecek kadar çok sevdiği Prof. Natalia Gutman'la Stuttgart Müzik Yüksek Okulu'nda çalışmalara başladı. Kültür Bakanlığı'nın müzisyenlerin burs haklarını iptal ettiği dönemde inşaat işçileri ve kamyon şoförlerinin kaldığı bir binada yaşadı.
'DIŞARIDA MUTLU DEĞİLİM'
Andante dergisine verdiği röportajda Sönmez,  hayallerini şöyle sıralamıştı: Gelecek planı yapmak yerine sadece müziğe odaklanmayı tercih ediyorum.  Türkiye dışında hiçbir ülkede mutlu yaşayabileceğimi sanmıyorum. Paganini'ye hayranım. 24 kaprisinden birçoğunu viyolonsele uyarladım. Hayalim tümünü seslendirmek.

Rostropoviç'in 'viyolensel torunu'
SÖNMEZ, 'Viyolenselin Tanrısı' dediği Rus müzisyen Mstislav Rostropovich ile 2005'te Moskova'da tanışmasını şöyle anlattı: Gutman'ın öğrencisi olduğumu öğrenince, 'Sen benim viyolensel torunumsun, haydi çalgını alıp gel' dedi. Şostakoviç'in ona adadığı viyolonsel konçertosunun kadansını çaldım. Sonuna kadar dinledi. 'Türk her yerde Türk'tür ama, ilk defa bir Türk'ten Rus gibi Şostakoviç dinliyorum' dedi. Sönmez, bir keresinde de Türkiye ile ilgili duygularını şöyle anlatmıştı: Yeni Zelanda'da bir yarışmayı kazanınca vatandaşlık teklif edildi. Elimde işçi pasaportuyla vize kuyruklarında beklesem de, bana viyolonsel almasa da, popçusunu yüceltip el üstünde tutsa da, bu topraklarda yaşamayı sürdüreceğim.

Bu acının tarifi yok
Gülsin Onay: Gencecik bir pırlantamızı, muazzam bir çellisti kaybettik. Dünya çapında bir müzisyen ve dehaydı. Birlikte turneler yaptık, hatta yıllar önce Çaykovski'nin bir arkadaşının ölümü üzerine yazdığı bir eseri birlikteyken kemanıyla çalmıştı. Benim için bu acının tarifi yok. Ailesinin, yakınlarının, müzik camiasının, hepimizin başı sağolsun.
Suna Kan: Canlı olarak hiç dinlemedim, fakat hükümlerine inandığım dostlarım çok yetenekli olduğunu ve çok daha iyi olabileceğini söylüyor. Daha yükseleceği ve başarı kazanacağı kesindi. Özellikle icra etmesi bu kadar zor bir meslekte, bu denli başarılı ve senelerini vermiş bir çocuğu yitirmek çok zor. Hele ki mesleği ne olursa olsun bu denli genç olması... Ailesine başsağlığı diliyorum.
Kerem Görsev: Şahsen tanımıyordum ama arkadaşlarımın söylediğine göre çok başarılı ve enstrümanda virtüözmüş. Mesleği önemli değil, bu denli genç olması çok acı. Başımız sağolsun diyebiliyorum.
İdil Biret: Bir keresinde benim adıma düzenlenen bir etkinlikte bir parça çalmıştı. O zaman ne kadaryetenekli olduğunu anlamıştım. Bu kadar genç yaşta ölmesi bizim için büyük kayıp. Herkesin başı sağolsun.
Fazıl Say: Benim için hep bir yerdeydi. Gencecik, yetenekli bir Türk çellistin 28 yaşında kalp krizinden ölmesi benim için büyük üzüntü oldu. Keşke, bu değerli yetenekle daha uzun yıllar beraber müzik yapabilme, ona destek olma olananağımız olsaydı.

Başkan Erdoğan-Elon Musk görüşmesinin detayları ortaya çıktı! Tesla'dan Türkiye hamlesi
Başkan Erdoğan-Elon Musk görüşmesinin detayları ortaya çıktı! Tesla'dan Türkiye hamlesi

Başkan Erdoğan-Elon Musk görüşmesinin detayları ortaya çıktı! Tesla'dan Türkiye hamlesi

Dünyada ilk olacak: Turkovac için yeni çalışma başladı
Dünyada ilk olacak: Turkovac için yeni çalışma başladı

Dünyada ilk olacak: Turkovac için yeni çalışma başladı

Son dakika haberleri: Emeklilerin maaş farklarının yatacağı tarih belli oldu
Son dakika haberleri: Emeklilerin maaş farklarının yatacağı tarih belli oldu

Son dakika haberleri: Emeklilerin maaş farklarının yatacağı tarih belli oldu

<p>İstanbul Ticaret Üniversitesi Ulaştırma Sistemleri Uzmanı  Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı araç içinde

Yolda kalan sürücüler araç içinde ne yapmalı?

256 yaşında ölen adamın sırrı açıklandı!

Rusya'nın en korkutucu köyü! Kimse gitmeye cesaret edemiyor

Akbabalar evcil köpeklerin peşine düştü! Korku dolu anlar