• $8,1168
  • €9,78
  • 463.706
  • 1373.73
09 Ekim 2020 Cuma 07:48 | Son Güncelleme:

Ay tutulması yılda ortalama kaç kez olur? Güneş ve ay tutulması 2020 ne zaman?

Ay tutulması yılda ortalama kaç kez olur" Güneş ve ay tutulması 2020 ne zaman"

Kandilli Rasathanesi güneş ve ay tutulmalarının ne zaman gerçekleşeceğini resmi sitesi üzerinde açıklıyor. Yüzyıllardır bilinen gök olaylarından olay güneş ve ay tutulmaları insanların ilgisini çekiyor. Son olarak 5 Temmuz'da yarı gölgeli ay tutulması meydana gelmiş Türkiye'den izlenememişti. Peki, Güneş ve ay tutulması 2020 ne zaman?

Güneş ve ay tutulması 2020 tarihleri Kandilli Rasathanesi'nin internet sitesi üzerinde yer alıyor. En eski gök olaylarından biri olan güneş ve ay tutulmaları; yarı gölgeli, parçalı veya tam olarak gerçekleşmektedir. Türkiye'den izlenemeyen son ay tutulması 5 Temmuz tarihinden meydana gelmişti. Güneş ve ay tutulması 2020 ne zaman?

GÜNEŞ VE AY TUTULMASI 2020 NE ZAMAN?

Bu yıla ait en yakın Yarı Gölgeli Ay Tutulması 30 Kasım'da gerçekleşecek. Avrupa’nın en kuzey batısı, Atlas Okyanusu, Güney Amerika’da tutulma devam ederken Ay batacak. Tutulmanın tamamı; Kuzey Amerika, Okyanusya, Kuzey doğu Asya’dan izlenecek. Avustralya Malezya, Orta ve kuzey-batı Asya’da Ay tutulmuş doğacak.

Yarı Gölgeli Ay Tutulması ülkemizden izlenemeyecek.

Güneş tutulması ise 14 Aralık’ta gerçekleşecek. 14 Aralık’ta Tam Güneş Tutulması olacak. Ülkemizden gözlenemeyecek olan bu tutulmada, Parçalı Tutulma; Büyük Okyanus, Kuzeyi dışında Güney Amerika, Antarktika, Afrika’nın güney batı ucu. Tam tutulma hattı; Büyük Okyanus’un güneyi, Şili, Arjantin, Atlas Okyanusu’nun güneyi'nde meydana gelecek.

AY TUTULMASI YILDA KAÇ KEZ OLUR?

Ay'ın yörünge düzlemi ile Dünya'nınki arasında yaklaşık 5° 9' lık bir açı vardır. Bu açı nedeniyle Dünya, Ay ve Güneş, Ay'ın Dünya etrafındaki her dolanımında tam olarak aynı doğrultuda bulunmazlar. Böylece her ay bir Güneş tutulması oluşmaz. Nitekim bir yılda en az iki, en çok beş Güneş tutulması meydana gelebilir.

Ay tutulması genellikle yılda iki kez olur. Bazı özel durumlarda ise Ay tutulması hiç ortaya çıkmaz. Ay tutulmasının yılda üç kez meydana geldiği de görülmüştür.

<p>Aşı çalışmalarının önce klinik ardından faz-1, faz-2 ve faz-3 çalışmalarından oluştuğunu belirten

Yerli aşıya nasıl gönüllü olabiliriz?

Devrilen tırın altında kalarak alev alan otomobilin sürücüsü hayatını kaybetti

Aksaray'daki gizemli yer altı şehri ziyaretçileri kendine hayran bırakıyor

Ankara Şehir Hastanesi pandemi bölümü servisi genişletildi