• $8,2364
  • €10,0327
  • 484.788
  • 1441.33
14 Şubat 2021 Pazar 10:48 | Son Güncelleme:

GUHEM'de uzaya yolculuk heyecanı başladı: Geleceğin pilot astronotları burada yetişecek

GUHEM'de uzaya yolculuk heyecanı başladı: Geleceğin pilot astronotları burada yetişecek
DHA

Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi'nde (GUHEM) uzaya yolculuk heyecanı başladı. GUHEM Genel Müdürü Halit Mirahmetoğlu, geleceğin pilot astronotlarının burada yetişeceğini belirterek, "Milli Uzay Programımızın tanıtımında Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın bizlerden bahsetmesinden gururlandık." dedi.

Bursa'daki Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi'nde uzaya yolculuk heyecanı başladı. GUHEM Genel Müdürü Halit Mirahmetoğlu, Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı 'Milli Uzay Programı'na katkı sağlamak için heyecanla çalıştıklarını söyledi.

DHA'nın haberine göre Bursa'da kurulan GUHEM'in, Türkiye'nin uzay ve havacılık yolculuğuna önemli bir katkı sağlaması hedefleniyor. Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın Milli Uzay Programı'nı açıklaması ve Cumhuriyetin 100'üncü yılında Ay'a ilk temasın gerçekleşeceğini söylemesinin ardından Bursa'daki Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi'nde (GUHEM) hazırlıklar başladı. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO)'nın desteklediği Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'yla (TÜBİTAK) iş birliği halinde GUHEM hayata geçti. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın da destek verdiği kurum, Türkiye'nin uzay ve havacılık yolculuğuna önemli bir katkı sağlıyor. 2 kattan oluşan ve 13 bin 500 metrekare alana kurulan, 154 interaktif düzenekle çeşitli simülatörlerin bulunduğu merkez, pandemi sürecindeki yasakların kalkmasının ardından kapılarını ziyarete açacak. GUHEM Genel Müdürü Halit Mirahmetoğlu, ilerleyen günlerde Türkiye Uzay Ajansı'yla birlikte Milli Uzay Programı kapsamında görüşmelere başlayacaklarını belirtti

'BİLİM VE EĞİTİM MERKEZİ'

GUHEM'de havacılık ve uzayla ilgili her konuyu toplumun tamamına anlatmak için kurulduklarını söyleyen Mirahmetoğlu şunları söyledi:

"Buraya gelenler kuşların nasıl uçtuğunu önce öğreniyor. Ardından da uçuşun anatomisinden başlayarak, havacılığın temellerini kavrıyorlar. Uzayla ilgili pek çok sırra bilim iletişimcilerimiz vasıtasıyla vakıf olabiliyorlar. Resmi açılışımız 30 Ekim tarihinde Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank tarafından yapıldı. Fakat pandemi koşulları nedeniyle yüz yüze eğitime geçilemedi. Burası bir bilim ve eğitim merkezi. Burada, aklından daha önce havacılık ve uzay geçmemiş kişilere bu virüsü kaptırmaya çalışacağız. Ardından da eğitim merkezimizde atölye çalışmaları gerçekleştireceğiz"

'GELECEĞİN ASTRONOTLARI YETİŞECEK'

Merkezde, geleceğin pilot astronotlarının yetişeceğini kaydeden Mirahmetoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

"Milli Uzay Programımızın tanıtımında Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın bizlerden bahsetmesinden gururlandık. Burası 2013'te tasarlanan ve bu günler, öngörülerek ortaya konulmuş bir merkez. Çocuklarda farkındalığı artırmak ve sonraki nesillerin, pilot astronot olmasını istemeleri için ortaya konulan bir vizyonun ürünü. Bize gelen, 8-9 yaşındaki çocuklarımız bundan 15 yıl sonra pilot astronot olarak karşımıza çıkacaklar. Bunun için de çok heyecanlı bir şekilde Cumhurbaşkanımızın direktifleri doğrultusunda hareket edeceğiz"

'MİLLİ UZAY PROGRAMINA KATKI'

GUHEM'in, Milli Uzay Programı'na önemli katkı koyacağını belirten Mirahmetoğlu, "Beyin göçü sürekli yaşanan bir şey. Gençleri burada tutmak ve onlardan daha fazla faydalanmak istiyoruz. Milli Uzay Programı kapsamında görevler, 'Türkiye Uzay Ajansı'na verildi. Biz de 'Türkiye Uzay Ajansı'yla yakın ilişki içerisindeyiz. Bu merkez aynı zamanda Türkiye Uzay Ajansının da eğitim merkezi olarak emirlerine amadedir" ifadelerini kullandı.


Haberin Özeti

Bursa'daki Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi'nde uzaya yolculuk heyecanı başladı.

DETAY
• Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının da destek verdiği kurum, Türkiye'nin uzay ve havacılık yolculuğuna önemli bir katkı sağlıyor.

• İki kattan oluşan ve 13 bin 500 metrekare alana kurulan, 154 interaktif düzenekle çeşitli simülatörlerin bulunduğu merkez, pandemi sürecindeki yasakların kalkmasının ardından kapılarını ziyarete açacak.
• GUHEM Genel Müdürü Halit Mirahmetoğlu, ilerleyen günlerde Türkiye Uzay Ajansı'yla birlikte Milli Uzay Programı kapsamında görüşmelere başlayacaklarını belirtti.
• "8-9 yaşındaki çocuklarımız bundan 15 yıl sonra pilot astronot olarak karşımıza çıkacaklar. Bunun için de çok heyecanlı bir şekilde Cumhurbaşkanımızın direktifleri doğrultusunda hareket edeceğiz."
<h3><strong>Haftanın magazin başlıklarını Akşam Gazetesi Magazin Müdürü Barış Kocaoğlu ve Eda Cabul

Kerem Bursin kafelere gidenlere 'salak' dedi, Maldivler'e gitti!

Ankara'da barajlardaki su miktarı bir ayda yüzde yüz arttı

Çin'in kontrolden çıkan roketi ilk kez görüntülendi

Pençe-Yıldırım operasyonunda PKK'ya ait mühimmat ve yaşam malzemeleri ele geçirildi