• $9,4202
  • €10,9845
  • 540.424
  • 1441.68
9 Ekim 2021 Cumartesi 18:18 | Son Güncelleme:

2021 Green Card başvuru tarihleri ne zaman, süresi ne kadar? Green Card başvuru formu nasıl doldurulur?

2021 Green Card başvuru tarihleri ne zaman, süresi ne kadar" Green Card başvuru formu nasıl doldurulur"

Green Card çekilişine katılmak için tüm kurallara uygun olarak online başvuru yapmanız gerekmektedir. Green Card çekilişine katılmak için geçerli bir uluslararası pasaportunuz olması gerekmektedir. Başvuru, İngilizce olarak doldurulması gereken bir anket formudur. Bir kişi için sadece 1 anket doldurulur. Bu kuralın ihlal edilmesi durumunda, katılımcının tüm katılımları diskalifiye edilecektir. Başvuru sahibinin yaşadığı ülke, DV-2023 Yeşil Kart Çekilişi'ne katılmak için kabul edilen ülkeler listesinde olmalıdır. Peki Green Card başvuru formu nasıl doldurulur? 2021 Green Card başvuru tarihleri ne zaman, süresi ne kadar?

Green Card başvuruları dünya çapında büyük heyecanla bekleniyordu. Green Card başvuruları her yıl sadece bilgisayar/internet üzerinden belirlenen tarihler arasında yapılıyor. Green Card ile birlikte verilen Yeşil kart, Amerika Birleşik Devletleri'nde yasal olarak yaşamanıza ve çalışmanıza izin veren bir belgedir. Green Card çekilişini kazanarak sahibi olabilirsiniz. Peki Green Card başvuru formu nasıl doldurulur, 2021 başvuru tarihleri ne zaman, süresi ne kadar?

Her yıl binlerce vatandaşın yoğun ilgiyle başvurduğu Green Card yani Yeşil Kart, Amerika Birleşik Devletleri'nde süresiz yaşama ve çalışma hakkı veren geçici bir kimlik belgesidir. Çekilişle dağıtılan Green Card'a ücretsiz ve eksiksiz başvurabilmek için bilmeniz gerekenleri ayrıntılı bir şekilde sizlere anlatmak istedik. Resmi adı Diversity Visa Lottery Programı olan Green Card çekilişi 1990 yılından bu yana ABD hükümeti tarafından aralıksız olarak düzenleniyor.

Diğer tüm Amerikan vatandaşlarıyla aynı hakka sahip olma fırsatı veren Green Card'ı kazananlar bir süre Amerika'da yaşadıktan sonra Amerikan vatandaşlığına da geçebiliyorlar. Bu yüzden bu Green Card çekilişine katılmak, Amerika hayali kuranlar için son derece önemli bir fırsat.

GREEN CARD NEDİR?

Yeşil Kart çekilişi (green card) olarak da bilinen ve Amerika Birleşik Devletleri Kongresi tarafından yapılması zorunlu tutulan yıllık Çeşitlilik Göçmenlik Programı her yıl olmak üzere Amerika'ya az göçmen gönderen ülkelerin vatandaşlarına rastgele seçim yöntemiyle 55,000 göçmen vizesi alma fırsatı sağlamaktadır. Çekilişi kazanan kişilerin vize alabilmeleri için gerekli eğitim ve/veya iş koşullarını sağlamaları ve diğer gereklilikleri yerine getirmeleri gerekmektedir.

Her sene düzenlenen DV Green Card 2022 programından, basit ama katı bazı kurallarla sınırlandırılmış gereklilik/yeterlilik şartlarına uyan kişiler yararlanabilmektedir. DV Green Card 2022 programını kazananlar, bilgisayar tarafından rastgele yapılan bir çekiliş neticesinde belirlenmektedir. Vizeler, altı coğrafi bölge arasında paylaştırılmaktadır ve bu bölgelerde bulunan hiçbir ülke, ilgili sene içinde verilecek olan vizelerin toplamının yüzde yedisini aşamaz.

– BAŞVURU TARİHLERİ NE ZAMAN?

Bu yıl Green Card başvuruları resmi olarak 6 Ekim saat 19.00'da başlıyor ve 9 Kasım 2021'de son buluyor.

GREEN CARD KAZANDIKTAN SONRA NE KADAR SÜREDE GİDİLİR?

ABD'ye taşınıp orada oturmanız şart değil ancak Green Card'ın alınmasını takiben 6 ay içinde en az 1 kez Amerika'ya giriş yapmanız gerekiyor

AVANTAJLAR

* Green Card sahibi birinin eşi ve 21 yaş altındaki bekar çocukları da ABD'de süresiz oturma ve çalışma hakkına sahip oluyor.

* Green Card sahibi biri ABD'de seçme seçilme hakkı hariç diğer tüm haklara sahip oluyor.

* Green Card sahibi öğrenciler indirimli öğrenim görme ve hükümet burslarından faydalanma hakkına sahip oluyor.

* Green Card sahipleri istedikleri işte çalışabiliyor ve kendi işlerini kurabiliyor.

GREEN CARD BAŞVURU ŞARTLARI

* Amerikan hükümeti her yıl Green Card çekilişine katılım için uygun ülkeler listesi açıklıyor. Türkiye, şimdilik uygun ülkeler arasında yer alıyor.

* Green Card başvurusu yapabilmek için en az lise mezunu olmak şart ya da son 5 yıl içinde uzmanlık gerektiren bir alanda en az 2 yıl çalışmış olmayı belgelemek gerekiyor.

* Başvurmak için 18 yaşın üstünde olma şartı aranıyor.

* Başvuruların mutlaka resmi web sayfası üzerinden yapılması gerekiyor. Posta veya elden başvuru kesinlikle kabul edilmiyor.

* Başvuru için istenilen fotoğraf verilen ölçülerle birebir uyumlu olmalı. Fotoğraf yüzünden pek çok aday elenebiliyor.

* Başvuru formunu doldurduktan sonra verilen konfirmasyon numarasını iyi saklamak gerekiyor. Bu numarayı tekrar isteme şansınız bulunmuyor.

* Başvurmak için belli bir maddi güce sahip olmak gerekmiyor.

* Başvurmak için İngilizce yeterliliği istenmiyor.

* Evli çiftlerin başvurusu şanslarını ikiye katlayabiliyor, çünkü kazanan kişinin otomatik olarak eşi ve çocukları da Green Card sahibi oluyor.

ÇEKİLİŞ NASIL YAPILIYOR?

Bütün başvurular Kentucky Consular Center'da toplanıyor ve bölgeye ayrılarak numaralandırılıyor.

Çekiliş, başvuru sürecinin bitiminde bilgisayar tarafından otomatik olarak yapılıyor.

Her bölgeden rastgele yapılan seçimler sonucunda kazananlar belirleniyor.

Sonuçlar, resmi web sayfasında başvururken verilen konfirmasyon numarası ile öğreniliyor.

Sonuçları başvuran kişinin takip etmesi gerekiyor, çünkü kazananlara özel bir bilgilendirme yapılmıyor.

Kazandığınız takdirde başvuru dosyasında belirtilen evraklarla birlikte konsoloslukta mülakata giriyorsunuz ve beklentileri karşıladığınız takdirde Green Card almaya hak kazanıyorsunuz.

ABD KONSOLOSLUĞU GREEN CARD BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ ADIMLAR

1- Green Card çekilişine başvuru yapmadan önce Green Card Nedir ve gerekli şartları yerine getirip getiremeyeceğinizi, uygun olup olmadığınızı belirlemeniz gerekir.

2- Durumunuza en iyi uygun kategoriye uygun olan başvuru formlarının doldurulması gerekir. Bazı başvuru türlerinde bir başkasının sizin adınıza bir dilekçe hazırlaması, form doldurması da gerekebilir.

Örneğin;

Akrabalık Yoluyla Green Card başvurusunu temel alan bir başvuru yapmak istiyorsanız, bir Amerika Vatandaşı veya yasal daimi ikamet sahibi akrabanız, sizin için I-130 formunu (Yabancı Akraba Dilekçesi) doldurmalıdır.

İstihdam Yoluyla Green Card başvurusu yapmak istiyorsanız, Amerika'daki işvereniniz tarafından sizin için I-140 formu (Yabancı İşçi İçin Dilekçe) doldurulmalıdır.

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki bir iş girişimine önemli miktarda bir sermaye yatırmayı düşünüyorsanız, kendiniz için I-526 formunu (Yabancı Girişimci Göçmen Dilekçesi) doldurmalısınız.

Bazı özel durumlarda kendiniz için bir I-360 formu, (Amerasian) dul veya özel göçmenlik dilekçesi doldurabilirsiniz veya başkası sizin için doldurabilir.

İnsani yardım programları kapsamında Green Card başvuru yapmak istiyorsanız çoğu zaman, bir göçmenlik dilekçesi doldurmanız gerekmez ancak Green Card başvurusunda bulunmadan önce bazı gereksinimleri karşılamanız gerekebilir.

Kendi kategorinize ait doldurmanız gereken dilekçeler, formlar ve gerekli tüm evraklar için lütfen Green Card uzman ekibimize başvurunuz.

3- USCIS (ABD Vatandaşlık ve Göçmen Ofisi) başvurunuzla ilgili bir karar verir. Başvurunuz reddedilirse USCIS tarafından yapılacak bildirimde, başvurunun reddedilme nedenleri ve itirazda bulunabileceğinize dair tüm bilgiler yer almaktadır. Başvurunuz onaylanırsa USCIS onaylanan dilekçeyi Eyalet Bakanlığı'nın Ulusal Vize Merkezi'ne gönderir. Başvuru evraklarınız, sizin için bir göçmen vizesi numarası belirleninceye kadar orada kalır.

4- NVC (Ulusal Vize Merkezi) başvurunuzu aldığında bir göçmen vizesi numarası hazırlayarak sizi haberdar edecektir. Ayrıca, göçmen vizesi işlemleri ücreti ve destekleyici ek belgeler sunmanız gerektiğinde size bunu da bildireceklerdir.

5- Vizeniz kullanılabilir duruma geldiğinde konsolosluk tarafından bir mülakat tarihi planlanacak ve bu tarih tarafınıza bildirilecektir. Konsolosluk dosyanızı işleme koyacak ve göçmen vizesi almaya uygun olup olmadığınıza karar verecektir.

6- NVC (Ulusal Vize Merkezi) ile başvurunuz hakkında yalnızca aşağıdaki durumlarda iletişime geçmelisiniz:

Adresinizi değiştirdiğiniz zaman,

Başvurduğunuzda 21 yaşın altındaydınız ama artık 21 yaşına girdiyseniz,

Evlilik durumunuzu değiştirirseniz.

Bunlar haricinde herhangi bir konu ile ilgili bilgiye veya belgeye ihtiyaç duyduğunda NVC sizinle irtibata geçecektir.

7- Eğer bir göçmen vizesi almaya hak kazanırsanız, Konsolosluk size içinde çeşitli bilgiler bulunan evrakları bir paket yapıp, gönderir. Bu paket bir "Vize paketi" olarak bilinir. Söz konusu paketi açmamalısınız. Paketi aldıktan sonra USCIS göçmenlik ücretini ödemeniz gerekir. USCIS bu ücreti göçmenlik vize paketinizi işlemek ve Green Card'ınızı üretmek için talep etmektedir.

Amerika'ya vardığınızda, vize paketinizi giriş limanındaki Gümrük ve Sınır Güvenliği (CBP) görevlisine vermelisiniz. CBP yetkilisi sizi inceleyecek ve Amerika'da yasal olarak ikamet edip edemeyeceğinizi belirleyecektir. CBP görevlisi Amerika'ya girişinizi onaylarsa, yasal daimi ikamet hakkına sahip olacak, Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşayabilecek ve çalışabileceksiniz.

8- USCIS Göçmenlik Ücretini ödemiş olmanız durumunda, Green Card'ınızı Amerika Birleşik Devletleri'ne gittikten sonra postayla alacaksınız. Amerika'ya gitmeden önce USCIS Göçmenlik Ücretini ödememişseniz, ücreti USCIS size Green Card'ı göndermeden önce ödemeniz gerekmektedir.

<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da bir kafede vatandaşlarla sohbet etti

Niğde'de 20 milyon yıllık fosil bulundu

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, NATO Karargahı'na geldi