• $9,6153
 • €11,2367
 • 553.564
 • 1479.93
27 Eylül 2021 Pazartesi 21:58 | Son Güncelleme:

Google 23. yaş gününü doodle ile kutluyor! Google ne zaman, kim tarafından ve ilk nerede kuruldu?

Google 23. yaş gününü doodle ile kutluyor! Google ne zaman, kim tarafından ve ilk nerede kuruldu"

Google 23. yaş gününü özel doodle hazırladı. İnternet kullanıcıları daha detaylı bilgi almak için araştırmalarında Google ne zaman, kim tarafından ve ilk nerede kuruldu? sorusunun cevabını öğrenmek istiyor. Her yıl 27 Eylül tarihinde kutlanan Google'ın kuruluşu hakkında tüm merak edilenler...

Google ne zaman ve kim tarafından kurulduğuna dair araştırmalar hızlandı. Her yıl olduğu gibi bugün de Google'ın kuruluş yılı kutlanıyor. Önemli gün ve zamanlarda Google doodle yapıyor. Peki, Google ne zaman, kim tarafından ve ilk nerede kuruldu? Haberimizin içerisinden konuya dair merak edilenlere ulaşabilirsiniz.

GOOGLE NE ZAMAN VE KİM TARAFINDAN KURULDU?

Google'ın kuruluş süreci 1996 Ocak ayında Kaliforniya'daki Stanford Üniversitesi'nde doktora öğrencileri olan Larry Page ve Sergey Brin'in araştırma projesiyle başladı.

Geleneksel arama motorlarıyla yapılan aramalarda, sonuçlar; aranan terimlerin sayfada kaç kez görüldüğü mantığıyla sıralanıyordu, ancak Google siteler arası ilişkilerin analizi konusunda çok daha elverişli iki sistem kuramı ortaya koydu. Bu yeni teknolojiye PageRank adı veriliyordu, bu sisteme göre sayfa dizinlerinin orijinal site ile olan bağlantı dönüşümleri belirlenerek; siteler, gösterilen ilgiye göre sıralanıyordu.

Küçük bir arama motoru olan ve Robin Li tarafından IDD Bilişim Hizmetleri adına geliştirilen "RankDex", zaten 1996'dan beri site puanlaması ve sayfa sıralaması için benzer bir strateji kullanmaktaydı. RankDex, patentliydi ve Li'nin Çin'de kurulmuş olduğu Baidu adını taşıyan arama motoru bu sistemle çalışıyordu.

Page ve Brin yeni oluşturdukları arama motoruna ilk olarak "BackRub" ismini koymuştu, çünkü siteler için geri bağlantıların kontrol edilmesinin önemini tahmin edebiliyorlardı. Ancak daha sonra, "googol" sözcüğü üzerinde orijinal bir imlâ değişikliği yapılarak, bu arama motoru Google olarak adlandırıldı, Google arama motoruyla insanlara büyük bir bilgi kaynağının sunulduğunu belirtmek için bu isim konulmuştu, çünkü googol on üzeri yüz rakamını ifade ediyordu.[Başlangıçta Google; Stanford Üniversitesi'nin alt-alan adı olarak google.stanford.edu alan adını kullandı.

Bugün kullandığı alan adını 15 Eylül 1997'de etkinleştirdi ve 4 Eylül 1998'de Google şirketi resmen kuruldu. Şirket merkezi arkadaşları Susan Wojcicki'nin Menlo Park, Kaliforniya'da bulunan garajı olarak belirlendi. Stanford Üniversitesi'nde doktora yapan bir öğrenci olan Craig Silverstein, ilk çalışan olarak işe alındı.Bir yıl önceki rakam olan 931 milyon tekil ziyaretçi sayısındaki yüzde 8.4'lük bir artışla, 2001 Mayıs ayında; Google'nin tekil ziyaretçi sayısı ilk kez 1 milyarı buldu.

 • Google
 • Google ne zaman kuruldu
 • Google doodle
 • Google 23. yaş günü
 • Google kim kurdu
 • Google kuruluşu
<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kültür ve Turizm Bakanlığınca tarihi, kültürel, mimari, ekonom

Beyoğlu dünya sahnesine çıkıyor

Kütahyalı marangoz ahşaptan susuz ceviz soyma makinesi icat etti

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (22 Ekim 2021)

Eren-13 operasyonları kapsamında 4 terörist etkisiz hale getirildi