• $7,4294
  • €8,982
  • 412.302
  • 1471.39
23 Şubat 2021 Salı 10:33 | Son Güncelleme:

Goldman Sachs: Türkiye yüzde 4 değil yüzde 6 büyüyor

Goldman Sachs: Türkiye yüzde 4 değil yüzde 6 büyüyor

ABD'li yatırım bankası Goldman Sachs, Türkiye'nin ekonomisi için daha önce yüzde 4 olarak açıkladığı büyüme beklentisini yüzde 6'ya revize etti. Kurum yıl sonu politika faizi beklentisini de yüzde 16,5 olarak açıkladı.

Yabancı kurumların Türkiye'ye yönelik büyüme beklentilerindeki pozitif revizyonlar devam ediyor. ABD'li yatırım bankası Goldman Sachsi Türkiye'nin ekonomisi için daha önce yüzde 4 olarak açıkladığı büyüme beklentisini yüzde 6'ya revize etti.

2021 BÜYÜME BEKLENTİSİNİ REVİZE ETTİ

IMF ve HSBC'nin ardından Golman Sachs da Türkiye'ye yönelik 2021 büyüme beklentisini revize etti.

Goldman Sachs ekonomistlerinin hazırladığı raporda 2021 için Türkiye büyüme beklentisi yüzde 4 seviyesinden yüzde 6'ya çıkarıldı. Kurum yıl sonuna ilişkin politika faizi beklentisini ise düşürdü.

Buna göre TL'deki yükselişi dikkate alan ekonomistler yıl sonu politika faizi beklentisini yüzde 17'den yüzde 16.50 seviyesine indirdi.

VAKIFBANK 2. BÜYÜK OLDU

VakıfBank, 2020 yılında elde ettiği finansal sonuçlarının ardından yeni bir başarıya daha imza attı. Geride bıraktığımız yılsonu itibarıyla reel ekonomiye 523 milyar TL katkı sağlayan VakıfBank, aktiflerini de 699 milyar liraya yükselterek aktif büyüklükte bir sıra yükseldi ve ikincilik koltuğuna oturdu. VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, VakıfBank'ta görev yapan her bir çalışanın her zaman olduğu gibi özellikle pandemi sürecinde de büyük özveri gösterdiğine dikkat çekerek, "66 yıldır olduğu gibi 2020 yılında da müşterilerimizin daima yanında durduk. İhtiyaçlarını öngörerek hem finansal hem de sosyal çözümler ürettik" dedi.

MÜŞTERİMİZİN YANINDAYIZ

Üstünsalih, şunları söyledi: "Bankacılık sektörü sayılarla okunuyor olsa da arka planda işleyen başka çarklar da mevcut. Teknolojiyi takip edecek, en hızlı şekilde uygulamaya alacaksınız. Yalnızca yerel piyasalardan değil uluslararası piyasalardan kaynak sağlayacaksınız. Müşteri alışkanlıklarını izleyecek, onları dinleyecek, onlar talep etmeden uygun çözümler sunacaksınız. Yani daima bir adım önde olacaksınız. Ülkenize sektörünüze yalnızca rakamsal katkı değil, kurumsal sosyal katkı da sunacaksınız. Biz gerek spor kulübümüz, gerek kültür yayınlarımız gerekse bu ülkenin özel çocuklarına sağladığımız desteklerle elde ettiğimiz bu ikinciliği rakamsal bir sonuçtan daha fazlası, ülkemizin de bizi takdir ettiği yönünde okuyoruz. Yalnızca bankacılık alanında değil diğer alanlarda gösterdiğimiz faaliyetlerimiz ve desteklerimizle hem ülkemizin hem de müşterilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz."


Haberin Özeti

IMF ve HSBC'nin ardından Golman Sachs da Türkiye'ye yönelik 2021 büyüme beklentisini revize etti.

DETAY
• ABD'li yatırım bankası Goldman Sachs, Türkiye'nin ekonomisi için daha önce yüzde 4 olarak açıkladığı büyüme beklentisini yüzde 6'ya revize etti.
• Kurum, yıl sonuna ilişkin politika faizi beklentisini yüzde 17'den yüzde 16.50 seviyesine indirdi.
<p>Karma komisyona sevk edilen ve çoğunluğu HDP milletvekillerine ait 33 dosyanın ayrıntıları netleş

PKK'nın siyasi uzantısı HDP'lilerin dokunulmazlığı kaldırılacak mı?

Öğretmenlere koronavirüs aşısının yapılmaya başlandı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar A-400M hangarını ziyaret etti

Balıkçı ağlarına bin yıllık tekne parçaları ile 13 amfora takıldı