• $8,0803
  • €9,6928
  • 463.029
  • 1408.14
17 Ocak 2021 Pazar 14:51 | Son Güncelleme:

Kadir Şeker olayında ortaya çıkan "gizli tanık"ın, dosyanın seyrini değiştirmesi bekleniyor

Kadir Şeker olayında ortaya çıkan "gizli tanık"ın, dosyanın seyrini değiştirmesi bekleniyor
DHA

Konya'da sevgilisinden şiddet gören Ayşe Dırla'yı kurtarmak isterken, Dırla'ya şiddet uygulayan Özgür Duran'la kavga ederek onu bıçak darbesiyle öldüren Kadir Şeker, 12.5 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Türkiye'nin konuştuğu olayda yeni bir iddia ortaya atıldı. Özgür Duran'ın ailesinin avukatı, gizli tanığın Özgür Duran'ın annesi Mübeyyen Güner Dalkılıç'a ulaştığını ve tanığın ifade verdikten sonra Kadir Şeker dosyasının bambaşka bir hâl alacağını iddia etti.

Konya'nın Selçuklu ilçesinde 5 Şubat akşamı, Yeni İstanbul Caddesi Piri Reis Parkı'nda Özgür Duran'ın sevgilisi Ayşe Dırla'yı dövdüğü gerekçesiyle olaya müdahale etmek isteyen Kadir Şeker, çıkan arbedede Duran'ı bıçaklayarak öldürmüştü. 

DHA'da yer alan habere göre, olay sonrası tutuklanıp hakkında 'kasten adam öldürme' suçundan iddianame hazırlanan Şeker, yargılandığı Konya 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nce ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Şeker'in cezası, olayın haksız tahrik altında gerçekleşmesi nedeniyle 15 yıla, iyi hal hükümleri uygulanarak 12,5 yıla düşürüldü. Gerekçeli kararın tebliğ edilmesinin ardından Konya Cumhuriyet Başsavcılığı, kararla ilgili İstinaf Mahkemesi'ne başvurdu.

"BİLDİĞİ HER ŞEYİ ANLATACAĞINI SÖYLEDİ"

Bu başvurunun hemen ardından ortaya çıkan sürpriz tanık, iddiaya göre, Özgür Duran'ın ailesinin avukatı Metehan Uluman aracılığıyla anne Mübeyyen Güner Dalkılıç'a ulaştı. Bildiği her şeyi anlatacağını söyleyen tanık, Kadir Şeker'in uyuşturucu kullanan bir kişi olduğunu ve uyuşturucu tacirleri tarafından Özgür Duran'ı öldürtmek için kullanıldığını öne sürdü.

"TANIĞIN ANLATTIKLARI KANIMI DONDURDU"

Tanığın anlattıklarını dinleyince şok yaşadığını belirten Mübeyyen Güner Dalkılıç, oğlu Özgür Duran'ın Kurşunlu Mezarlığı'ndaki kabrini ziyaret ederek dua etti. Sürpriz tanığın anlattıkları üzerinden savcılığa yeni bir dilekçe sunmaya hazırlanan Mübeyyen Güner Dalkılıç, "Ben zaten planlı bir cinayet olduğundan şüpheleniyordum. Tasarlayarak öldürüldüğünü başından beri düşünüyordum. Savcıya Ayşe Dırla'nın öldürdüğünü söyledim. 10 ay boyunca hep bu şüpheyle yaşadım. Tanığın anlattıkları kanımı dondurdu. Kadir masum değildir" dedi.

"UYUŞTURUCU SATIŞINA KARŞI OLDUĞU İÇİN ÖLDÜRDÜLER"

Erkek tanığın elinde, anlattıklarına dair deliller ve belgeler olduğunu da söylediğini belirten Dalkılıç, "Tanık bir gün önceden Özgür'ün öldürüleceğinden haberi olduğunu, ancak yapmamaları gerektiğini söylediğini anlattı. Tanık, Özgür Duran'ın uyuşturucu sattırmadığını ve satışa karşı çıktığı için öldürüldüğünü söyledi. Ayşe Dırla'nın uyuşturucudan kazandığı parayı Özgür'ün yediğini düşündüler. Ama Özgür bu duruma karşıydı. O yüzden çocuğumu yok ettiler" diye konuştu. Mübeyyen Güner Dalkılıç, Özgür Duran'ın cep telefonu kaydının incelenmesini ve olay günü arayanların tek tek sorgulanmasını istedi.

KADİR ŞEKER: BIÇAĞI TESPİH GİBİ OYNAMAK İÇİN ALDIM

Özgür Duran'ın kardeşi Niyazi Remzi Duran (18), Ayşe Dırla'nın şiddet gördüğü yönündeki ifadesinin gerçeği yansıtmadığını söyledi. Duran, ağabeyinin Dırla'yı dövmediğinin olay günü alınan darp raporunda 'Darp cebir izi yoktur' sonucuyla desteklendiğini anlattı.

Kadir Şeker'in yanında taşıdığı bıçağın özel ve taşınması yasak bir bıçak olduğunu anlatan Duran, "Siyah bir bıçak. Açıldığında bir A4 kağıdı boyunda oluyor. Bu bıçağın taşınması yasaktır. Kadir Şeker ifadesinde 'Bu bıçağı internetten elimde tespih gibi oynamak için aldım' diyor" diye konuştu.

"GİZLİ TANIK DOSYANIN GİDİŞATINI DEĞİŞTİRECEK"

Ailenin avukatı Metehan Uluman, gizli tanık ifade verdikten sonra Kadir Şeker dosyasının bambaşka bir hal alacağını söyledi. Avukat Uluman, "Kamuoyu duyduklarına inanamayacak. Gizli tanığın ifadeleri toplandıktan sonra Kadir Şeker'in kesinlikle müebbet hapis cezası alacağı kanaatindeyim" dedi.


Haberin Özeti

12.5 yıl hapis cezasına çarptırılan Kadir Şeker dosyasında maktul Özgür Duran'ın aile avukatı Metehan Uluman, gizli bir tanığın ortaya çıktığını ve dosyanın bambaşka bir hâl alacağını iddia etti.

İDDİA O Kİ...
• Bildiği her şeyi anlatacağını söyleyen gizli tanık, Kadir Şeker'in uyuşturucu kullanan biri olduğunu ve uyuşturucu tacirleri tarafından Özgür Duran'ı öldürtmek için kullanıldığını öne sürdü.
• Gizli tanık, Özgür Duran'ın uyuşturucu sattırmadığını ve satışa karşı çıktığı için öldürüldüğünü söyledi.

ARKA PLAN
• Sevgilisi Ayşe Dırla'yı dövmekte olduğu öne sürülen Özgür Duran'a müdahale etmek isteyen Kadir Şeker, çıkan arbedede Duran'ı bıçaklayarak öldürmüştü.
• 5 Şubat 2020 akşamı gerçekleşen olay sonucunda tutuklanan Kadir Şeker, 12.5 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.
<p>Belarus'ta askeri darbe planladığı iddia edilen kişilerin videosu ortaya çıktı. Belarus'ta gizli

Belarus'ta gizli kamera ile kayda alındı: 1 numaralı görevin onu ortadan kaldırmak

Bakanı Karaismailoğlu, Hasankeyf-2 Köprüsü Açılış Töreninde katıldı

Milli Savunma Bakanlığı fotoğrafları paylaştı

''Baharın müjdecisi'' leylekler Bingöl'e renk kattı