• $7,6484
  • €9,0002
  • 471.352
  • 1095.39
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
02 Haziran 2013 Pazar 19:03 | Son Güncelleme:

Gezi Parkı olayları ile ilgili ortaya atılan 17 Twitter yalanı

Gezi Parkı olayları ile ilgili ortaya atılan 17 Twitter yalanı

Gezi Parkı'nda başlayarak birçok şehre sıçrayan eylemler beraberinde bilgi kirliliğini de getirdi. İşte Fatih Çipil adlı bir kullanıcı tarafından derlenen o 17 yalan.

1) Bülent Arınç'ın oğlu gezi parkına açılacak olan AVM'ye ortak: Bu iftira çıktıktan sonra açıklamalar geldi bu olayın aslı yok.

 

2) Panzerle ezilen genç resmi: En çok tepki çeken fotoğraflardan. Olayın aslı yabancı bir ülkede bot motorundan yaralanan bir kişi.


 
3) Sosyal medyalara erişim engellendi: Bu bugün çıkan bir yalandı. Ancak Taksim'de 3g bağlantısının zaman zaman kesildiği doğru.


 4) Binlerce polis istifa etti yalanı.

 5) İstanbul Emniyet Müdürü görevden alındı: Ntv_sondakika adıyla açılmış bir fake hesabın uydurmasıydı.


 
6) Polisin gerçek mermi kullanması: Böyle bir durum gerçek değil ancak polisin plastik mermi kullandığı doğru.
 
7) Videodaki Kerem Can Karakaş'ın ölmesi: Videodaki cesaretli eylemci yaşıyor. İsmi Kerem Can Karakaş değil. Kerem Can daha önce trafik kazasında ölen bir kişi. 
 
8) Köpeğe biber gazı sıkan polis: Bu foto daha önce de vardı şu günlerde çok paylaşıldı. Fotoğraftaki kişiler İtalyan polisi. 


 
9) Çarşı grubunun bir tomayı ele geçirmesi: Habere göre çarşı grubu TOMA'yı ele geçirip polisleri kovalamış. Bu da yalan haberlerden biriydi.
 


10) Polislerin ilaçlı suyla göstericileri bayıltması yalanı.
 

11) Haber kanallarının fake hesabı: Birçok haber kanalının fake hesabı açıldı. Provoke edici söylemleri anında yayıldı. .

12) Eylem 48 saat daha devam ederse Anayasa Mahkemesi hükümeti düşürülebilir yalanı uydurulmuştur

 13) Eylemlerde Portakal Gazı Kullanıldı: Portakal gazı Birleşmiş Milletler tarafından yasaklanmış bir gazdır.  , zararları büyük bir kimyasal silahtır. Topluma müdahale için böyle bir gazı kullanmak intihardır, kimse göze alamaz. CNN tarafından doğrulandı diyenler vardı. Ireport olarak CNN'in sitesinde yayınlandı fakat, Ireport'lar normal kişiler tarafından yayınlanır.
 
14) Beyaz Show: Beyaz eyleme gittiği için kanal tarafından sözleşmesi iptal edilerek tümden yayından kaldırıldı. Beyaz Show sadece bu haftalığına iptal edilmiştir. 
 
15) Eylemcilerin köprüden geçiş fotoğrafı yerine 2012 maraton fotoğrafının paylaşılması.

Olayın aslı böyle değil işte köprüden geçenlerin gerçek fotoğrafı


 

16) Cnn International'ın; Cnn Türk'ün duyarsız alıp direniş haberlerini vermediği için isim hakkını fesh etmesi: Resmi hiç bir yerde böyle bir açıklama yok. 

17) Eylemciler Başörtülü Bayanlara Saldırdı: Bu da yayılan haberler arasındaydı. Eylemde başörtülüler vardı ancak böyle bir olay yaşanmadı.

<p>Van Çatak'ta 3 askerimiz şehit oldu. </p><p>Teröristlerin kıstırıldığı yerde 'dur' ihtarına uymay

Murat Çiçek ile Mercek

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Milli Savunma Bakanı Akar, Libya Yüksek Devlet Konseyi Başkanı ile görüştü

ABD'li gazeteci Andre Vltchek İstanbul'da ölü bulundu