• $7,6604
  • €8,9115
  • 458.493
  • 1124.17
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
08 Temmuz 2013 Pazartesi 14:00 | Son Güncelleme:

Gezi Parkı 23 gün sonra açıldı

Gezi Parkı 23 gün sonra açıldı

Belediye ekiplerinin son temizlik çalışmasını yaptığı park açılışa hazır hale geldi. Park vatandaşların hizmetine açıldı.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş parkta incelemelerde bulundu. İncelemelerin ardından İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Taksim Gezi Parkı'nda açıklama yaptı.

Vali Mutlu'nun açıklamalarından satırbaşları:

Düzenlemeleri yerinde görmek için Gezi Parkı'nda inceleme yaptık. Park mükemmel hale getirilmiş, Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Bugünden itibaren çalışmalar tamamlandı. Park ve Bahçeler Müdürlüğü'müz gerekli yenilemeleri zaman içinde yapacaktır. Hayırlı olsun.

İstanbullular 24 saat parkı gezebilecekler. Parklar halk içindir. Dolayısıyla toplumumuzun bütün kesimlerinin kullanımına açıktır.

VALİ MUTLU'YA İLGİNÇ SORU

GEZİ PARKI ARTIK BÖYLE... FOTOGALERİ

İFTAR ÇADIRI KURULACAK MI?

Beyoğlu Belediyesi'nin böyle bir çalışması yok ama Ramazan ayına mahsus, iftar saatlerinde bir etkinlik yapılacak. Çadır kurma ve tüm gün burada tutma söz konusu değil.

"GÖSTERİ ALANINA DÖNÜŞTÜRÜLMESİNE MÜSAADE ETMEYİZ"

Halk huzur ve güvenlik içinde parkı kullanamaz ve burası bir gösteri alanına çevrilirse bu halka eziyet olur. Gösteri yapmak isteyen kişiler, bize müracaat ederse bu haklarının kullanımını sağlarım. Ama bir grup "Gezi Parkı'nın bizden başka sahibi yok" diyerek burayı işgal etmeye çalışırsa buna müsaade etmeyiz. Huzursuzluk ve çatışma istemiyoruz. Ramazan Ayı'nın kucaklaşmaya vesile olmasını istiyoruz. Herkes kıymetlidir ve herkes hukuka tabiidir. Kimsenin "ben burada istediğim kadar oturur, parkın kontrolünü ele alırım" demeye hakkı yoktur. Burası bir işgal ve slogan atma alanı değil, istirahat alanıdır. Bunun dışına çıkan gösteri ve yürüyüşlere müsaade etmeyiz. Hukuk dışı gösteri ve yürüyüş çağrısı yapmak da suçtur. Kanunsuz yürüyüş çağrısı yapanların hepsi açıkça suç işlemektedir. Artık buna son verme zamanıdır. Ramazan'ımızı zehir etmeyelim.


VERİLEN BİR KARAR YOK

Vali Mutlu, bir gazetecinin, "1. İdare Mahkemesi tarafından alınan karara göre Gezi Parkı'nda artık hiçbir çalışma yapılamayacak. Bu kararı tanıyor musunuz?" şeklindeki sorusuna yanıt verirken, mahkemelerin Gezi Parkı'na mahsus bir karar vermediğini belirtti.

Mutlu, idari ve adli yargı mercileri tarafından verilen bir karar olmadığını tekrarlayarak, şunları kaydetti:

"Yalnız buradaki plan çalışmalarıyla ilgili verilmiş bir karar vardır. Bunun, imar planalarıyla ilgili verilmiş bir karar vardır. Bu karar, Gezi Parkı'yla ilgili değildir. Zaten belediyemiz mahkeme tarafından verilmiş olan bu kararın düzeltilmesi yönünde veya itiraz, kendilerinin usulünü bilemiyorum. Netice itibariyle Gezi Parkı'yl asla ilgisi olmayan bir karar verilmiştir geçtiğimiz günlerde. Gezi Parkı'yla asla ilgili değildir."

Mahkeme kararlarının Gezi Parkı'yla iligli olduğuna dair yanlış bir algı oluştuğunu ifade eden Mutlu, bu algının Gezi Parkı odaklı gelişmelere haklılık dayanağı olarak sunulduğuna dikkati çekti. Mutlu, bu yönde spekülatif değerlendirmeler yapıldığına vurgu yaparak, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin park içinde düzenleme yapma yetkisi olduğunu söyledi.

PALALI SALGIRANI HEMEN DUYURDUM

İstanbul Valisi Mutlu, bir başka gazetecinin, "Eli palalı bir saldırgan vardı. Talimhane'de göstericilere saldırmıştı. Bir polis memuru gördü fakat oradan uzaklaştırdı, serbest bıraktı. Onunla ilgili bir yaptırımınız olacak mı?" sorusuna, şu yanıtı verdi:

"Bunları inceleyip, kayıtlardan değerlendirip gerekli olan takibatların yapılması konusunu, dolayısıyla bütün bunları değerlendirerek çalışıyoruz. Şunu da özellikle söyleyeyim, sanki hiçbir şey yapmamış gibi pek çok spekülatif haberler de çıktı. Emniyet netice itibariyle aynı olay yerinde yapılmış olan şey, bir takım kanallarda çıkmış olan haber, 'Eli palalı şahıslar var' şeklindeki haberin çıkışından 5-10 dakika sonra o şahısların yakalandığını resmi twitter hesabımdan, sizi ve kamuoyunu bilgilendirdim."

<p>Kurgu: Eyüp Yıldız <a href='mailto: can.yildiz@turkmedya.com.tr'>can.yildiz@turkmedya.com.tr</a><

Hikmet Genç Soruyor... HDP ve HDP uzantılarına düzenlenen operasyonda CHP nerede duracak?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Edirne'de Traklara ait tarihi kaya sunağında''güneş diski'' bulundu

Tokat'ta AVM yangını