• $9,2251
  • €10,7236
  • 524.424
  • 1409.56
25 Ağustos 2021 Çarşamba 15:08 | Son Güncelleme:

Kılıçdaroğlu, yalanlanan ve özür dilenen iftirayı yine gerçekmiş gibi dile getirdi, CHP Sözcüsü Öztrak da hükümeti suçladı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, başta BBC Türkçe olmak üzere İngiliz basınında çıkan "İngiltere, Afgan mülteciler için Türkiye'de kamplar kuracak." yalanına sarılmaya devam ediyor. Öte yandan CHP Sözcüsü Faik Öztrak, İngiliz Savunma Bakanı Ben Wallece'nin yalanladığı, BBC'nin özür dilediği yalan için hükümeti suçladı.

İngiliz basınının 23 Ağustos'ta Türkiye'den özür dileyerek düzeltme metinleri servis etmiş olmasına rağmen söz konusu yalana sarılmaya devam eden Kılıçdaroğlu, 25 Ağustos'ta (bugün) yaptığı konuşmada şunları kaydetti:

"İngiltere diyor ki, Türkiye'de kamplar kuracağız. Sonra oradan seçeceğiz, bazılarını kendi ülkemize alabiliriz. E diğerleri? Para verelim, buraya gelmesinler."

İNGİLTERE SAVUNMA BAKANI WALLACE "BAŞTAN AŞAĞI SPEKÜLASYON" DİYE NİTELENDİRMİŞTİ

BBC Türkçe'nin yanı sıra Mail on Sunday, The Times ve The Guardian gibi gazeteler tarafından köpürtülen "Türkiye'de mülteci merkezi" haberi, bizzat İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace tarafından "baştan aşağı spekülasyon" denilerek yalanlanmıştı.

DEĞİL ÖZÜR DİLEMEK, PAYLAŞIMLARINI BİLE SİLMEDİLER

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İngiliz basınının özür dilemesine ve İngiliz bakanın söz konusu iddiaları açık bir dille reddetmiş olmasına rağmen yalan haber üzerinden manipülasyonu sürdürerek paylaşımlarını silmedi.

BBC Türkçe'nin paylaşımını alıntılayan Meral Akşener, haberin geri çekilmesinin ardından boşa düştü. BBC Türkçe, söz konusu haberi için özür dileyerek paylaşımını sildi.

Bu paylaşımı alıntılayan Meral Akşener'in Tweet'inde yer alan "Tweet, yazarı tarafından silinmiş" ifadesi bile ne Kılıçdaroğlu'nu ne de Akşener'i bu haberin yalan olduğuna ikna edebildi.

HÜKÜMETİ SUÇLADI

CHP MYK toplantısı sonrası iddiaları daha da ileri taşıyan Sözcü Öztrak, hükümeti suçladı. Hükümetin yazı üzerinden yalan ve karalama kampanyası yürüttüğünü söyledi.

Öztrak, ilgili konuşmasında "İngiliz savunma bakanının kendi ülkesinde bir gazeteye yazdığı yazı var. Hükümet bu yazı üzerinden karalama ve yalan kampanyası yürütüyor. İngiliz bakan ülkelerine getirilecek Afganlar için üçüncü ülkelerde sığınmacı merkezi düşüneceklerini yazdı. Kastedilen yerlerin Türkiye ve Pakistan olduğu yazıldı. Genel Başkanımız buna müsaade etmem deyince telaşlandılar." ifadelerini kullandı.

<p>3 ADIMDA HAVUÇLU KEK TARİFİ</p><p>Malzemeler</p><p>3 yumurta</p><p>1 su bardağı şeker</p><p>1 su

Nefis havuçlu kek tarifi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'de Din Eğitimi Sempozyumu'na katılarak konuşma yaptı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Ekim 2021)

Kumanda görünümlü tabanca, polisi yaraladı