• $7,4294
  • €8,982
  • 412.302
  • 1471.39
21 Temmuz 2014 Pazartesi 08:27 | Son Güncelleme:

Gece boyu İsrail protestosu

Gece boyu İsrail protestosu

Türkiye'de İsrail'e yönelik tepkiler devam ediyor.

İSTANBUL

Levent'te bulunan İsrail Başkonsolosluğu'nun bulunduğu plazanın önüne akşam saatlerinde gelen yüzlerce kişi, İsrail Ordusu'nun Gazze'ye yönelik hava ve kara harekatını protesto etmek toplandı. Kalabalık, ellerinde bulunan Filistin bayraklarını açarken, bir yandan da İsrail aleyhine sloganlar attı. "Kahrolsun İsrail, "Hamas'a selam, mücadeleye devam sloganları atan yüzlerce kişi, sık sık da tekbir getirdi. Kalabalık, protesto gösterileri sırasında zaman zaman İsrail Başkonsolosluğu'nun bulunduğu plazanın önündeki Büyükdere Caddesi'ne kadar taştı. Ancak polisin, 10 sıra demir bariyer oluşturup, eylemcileri plazadan uzak tuttuğu dikkat çekti. Ayrıca, çok sayıda TOMA'nın da hazır bekletildiği görüldü.

İsrail aleyhine yapılan protestoya yoldan geçen bazı araçlar da korna çalarak destek verirken, Büyükdere Caddesi'nin Sarıyer yönünde zaman zaman trafik yoğunluğu yaşandı. Kalabalığın İsrail Başkonsolosluğu önündeki bekleyişi devam ediyor.

ADANA

Merkez Seyhan İlçesi'ndeki Mehmet Nuri Sabuncu Camii önünde Teravih namazı ardından toplanan bir grup, tekbir getirip 'Kahrolsun İsrail, kahrolsun Amerika' diye  sloganlar attı. Sloganların ardından ellerinde Filistin bayrakları olan kadın ve çocukların da bulunduğu araçlarla konvoy oluşturan grup, korna çalarak kentte tur attı. Daha sonra D-400 Karayolu üzerinden merkez Yüreğir İlçesi İncirlik Mahallesi'ndeki 10'uncu Tanker Üs Komutanlığı yönüne ilerleyen konvoy, yol üzerindeki ABD'nin Adana Konsolosluğu önünde durarak sloganlar attı. Araçlarından inen bazı kişiler yerden aldıkları irili ufaklı taşları konsolosluğa atmak istedi. Grupta bulunanlar, konsolosluğa taş atmak isteyenleri uyararak engel oldu. Konsolosluk önünde bir süre ABD ve İsrail aleyhine sloganlar atan grupta bulunanlar, tekrar araçlarına binerek konvoy halinde İncirlik Mahallesi'ne doğru yol aldı. 

İncirlik Mahallesi'ndeki 10'uncu Tanker Üs Komutanlığı önüne gitmek isteyen protestocular, mahalle girişinde polis ekipleri tarafından durduruldu. AGD Şube Başkanı Abdülaziz Kıranşal, burada yaptığı açıklamada, provokasyona gelinmemesi ve taşkınlık yapılmaması konusunda uyarılarda bulundu.

Konuşmasında, İslam ülkelerinde yaşanan katliamlar için onlarca kez basın açıklaması yaptıklarını hatırlatan Kıranşal, şöyle dedi:

"Basın açıklamaları işe yaramıyor. Milyonlar için yola döküldük. Milyonlar olarak yola döküldük; Irak, Çeçenistan, Bosna için. Hangi siyasi görüşten, hangi cemaatten, hangi düşünceden olursanız olun; Müslümanlar, İslam birliğini kurmadıkları müddetçe hep acı çekeceklerdir." 

Açıklama ardından Filistin'de yaşamını yitirenler için dua eden grup dağıldı.

ANKARA

İsrail'in Gazze'ye saldırıları, İsrail Büyükelçilik konutu yakınında protesto edildi.

AK Parti Gölbaşı İlçe Başkanlığı binası önünde toplanan ve aralarında ilçe Belediye Başkanı Fatih Duruay ve AK Parti İlçe Başkanı Osman Karaaslan'ın da bulunduğu grup, İsrail aleyhinde sloganlar atarak, Atatürk Sahil Parkı’na kadar yürüdü. 

İsrail'in saldırılarında yaşamını yitirenler için gıyabi cenaze namazı kılıp, dualar eden grup, daha sonra araçlarla İsrail Büyükelçilik konutu yakınına geldi.

Burada eylemlerini sürdüren, aralarında Anadolu Gençlik Derneği (AGD) ile İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) üyelerinin de bulunduğu bazı sivil toplum kuruluşlarına destek veren AK Parti Gölbaşı ilçe teşkilatı üyeleri, İsrail aleyhinde slogan attı.

Yaklaşık 500 kişilik grup, önce teravih, ardından da İsrail'in Gazze'ye saldırılarında yaşamını yitiren Filistinliler için gıyabi cenaze namazı kıldı, dualar etti.

Bu arada, Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın İsrailli bir askeri esir aldığı haberi, protestocular tarafından coşkuyla karşılandı.

Gazze'deki bir yetkiliyle yapılan telefon görüşmesi, hoparlör yardımıyla büyükelçilik konutu yakınında bekleyen kalabalığa dinletildi. Gazze'deki yetkili, 14 İsrail askerinin öldürüldüğünü, 1 askerin ise esir alındığını söyledi. Gazze'nin kutsal topraklar olduğunu ifade eden yetkili, Filistinliler için dua edilmesini istedi. Bu konuşmanın sonunda grup, "Hamas’a selam direnişe devam" sloganı attı.

Hür Dava Partisi (Hüda-Par) Genel Sekreteri Mehmet Yavuz'un da katıldığı protesto, duaların edilmesinin ardından sona erdi. 

EYÜP SULTAN CAMİİ ÖNÜNDE İSRAİL PROTESTOSU

'Anadolu Gençlik Derneği' üyesi yaklaşık 30 kişilik grup, teravih namazının ardından, saat 23.30 sıralarında Eyüp Sultan Camii önünde toplandı. Grup önce, "Mehmetçik Gazze'ye", "Katil İsrail Filistin'den defol", "Hamas'a selam, direnişe devam" şeklinde sloganlar attı; ardından da tekbir getirdi. 

Anadolu Gençlik Derneği İstanbul İl Başkanı Ali Uğur Bulut, cami önünde yaptığı basın açıklamasında, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları devam ederken, Müslümanların bu duruma sessiz ve kayıtsız kalmaması gerektiğini vurguladu. Bulut, "Şili, Venezuella ve Çin bile İsrail'e karşı tavır gösterirken, biz Müslüman ülkelerin buna sessiz kalması utanılacak bir durumdur. Derhal silahlı kuvvetlere yetki verilmelidir. Uçaklarımız Akdeniz semalarında uyarı uçuşu yapmalıdır" diye konuştu.

Grup, yapılan basın açıklamasının ardından olaysız şekilde dağıldı. Dernek, İstanbul'un çeşitli ilçelerindeki camilerde de benzer protesto eylemleri gerçekleştirdi. AA/DHA

<p>Eski Başbakanlardan Prof. Dr. Tansu Çiller, 28 Şubat sürecini, 'Sayın Cumhurbaşkanı Demirel taraf

Eski Başbakan Tansu Çiller'den 28 Şubat mesajı

Avni Yıldırım ve Saul Alvarez müsabaka öncesi tartıldı

Konya'da mısır hasadının yapıldığı tarlada 40 metre derinliğinde obruk oluştu!

Kızılcahamam-Çerkeş Tüneli açıldı! Seyahat süresinin 15 dakikadan 3 dakikaya inecek