• $8,2364
  • €10,0327
  • 484.788
  • 1441.33
29 Nisan 2021 Perşembe 18:08 | Son Güncelleme:

Filoya katıldılar... Türk otobüsleri Prag yollarında

Filoya katıldılar... Türk otobüsleri Prag yollarında
AA

Çekya'da Prag Belediyesi, Türk yapımı otobüsleri yolcuların hizmetine sundu. Devir teslim törenine Türkiye'nin Prag Büyükelçisi Egemen Bağış ve Ticaret Müşaviri Berat Demirci Cörüt de katıldı.

Çekya'da Prag Belediyesi, BMC firması tarafından üretilen otobüsleri bugün toplu taşıma filosuna kattı.

AA'da yer alan habere göre, Prag'da düzenlenen teslim törenine, Türkiye'nin Prag Büyükelçisi Egemen Bağış ve Ticaret Müşaviri Berat Demirci Cörüt katıldı.

Çekya'da faaliyet gösteren BusPlan firması CEO'su Fatih Kaplan ve Çek ortağının girişimleriyle Prag Belediyesine 5 otobüs satıldı.

Büyükelçi Bağış, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk markalı otobüslerin Prag'da toplu taşıma alanında kullanılacak olmasının çok memnun edici bir gelişme olduğunu ifade etti.

Bu durumun iki ülke arasındaki ticari ilişkilere ciddi katkı sağlayacağını belirten Bağış, TEMSA'dan sonra BMC'nin ürettiği otobüslerin de toplu taşımada kullanılacak olmasının karşılıklı ticari etkileşim ve yatırımların sürmesi açısından önemli olduğunu vurguladı.

Bağış, dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgınına rağmen Çekya ve Türkiye arasındaki ikili ticaret hacminin gelişme gösterdiğini, son bir yılda iki ülke arasındaki ticaretin yüzde 12 oranında arttığını, böylelikle 5 milyar dolarlık hedefe biraz daha yaklaşıldığını sözlerine ekledi.


<h3><strong>Haftanın magazin başlıklarını Akşam Gazetesi Magazin Müdürü Barış Kocaoğlu ve Eda Cabul

Kerem Bursin kafelere gidenlere 'salak' dedi, Maldivler'e gitti!

Türkiye'nin ilk silahlı insansız deniz aracı, füze atışlarına hazır

İzmir'de denizin yüzeyini 'deniz marulu' kapladı

Halk pazarları Covid-19 tedbirleriyle açıldı