• $7,5231
  • €8,9913
  • 409.893
  • 1538.27
23 Temmuz 2014 Çarşamba 12:44 | Son Güncelleme:

Fil bakıcısı, ölen filin yanına gömülmek istedi

Fil bakıcısı, ölen filin yanına gömülmek istedi

İzmir'de 7 yıl önce ölen 'Pak Bahadır' adlı filin 28 sene boyunca bakıcılığını yapan Bahattin Öztanman, sevgiyle bağlandığı hayvanın Büyükşehir Belediyesi Doğal Yaşam Parkı'ndaki mezarı başında "Beni onun yanına gömün" vasiyetinde bulundu.

1954 yılında Pakistan'dan İzmir'deki Kültürpark Hayvanat Bahçesi'ne getirilen sevimli fil Pak Bahadır, eklem ve kemiklerindeki hastalık nedeniyle yurtdışından gelen uzmanların ve hayvanat bahçesi yetkililerinin yaptığı operasyonun ardından uyanamayarak 21 Temmuz 2007 tarihinde yaşamını yitirdi.

59 yıl yaşayan Pak Bahadır'ın ölümü, İzmirliler'de büyük üzüntü yarattı. İzmir'in bu dev simgesi, ölümünün ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Sasalı'da açılan Doğal Yaşam Parkı'na gömüldü. Park ziyaretçilerinin uğrak noktalarından Pak Bahadır'ın mezarı, ölümünün 7. yılında duygusal bir buluşmaya sahne oldu.

28 yıl bakıcılığını yapan ve son nefesini verdiği anlarda bile hep yanında olan Bahattin Öztanman, can dostunu mezarı başında ziyaret etti. Emekli olmasına rağmen Bahadır'ın ameliyatı sırasında park yetkilileri tarafından davet edildiğini anlatan Öztanman, "Aramızda özel bir bağ vardı. Son zamanlarında ayaklarındaki rahatsızlık nedeniyle çok acı çekiyordu. Mutlaka ameliyat edilmesi gerekiyordu ama uyanamadı. O gün yaşadığım acıyı anlatamam. Aradan 7 yıl geçti ama hala aynı acıyı yaşıyorum" dedi.

'YANINA GÖMÜN'

Pak Bahadır'ın mezar taşını öperek anılarını paylaşan Öztanman, "28 yılımı onunla birlikte geçirmekten mutluluk duyuyorum. Çok akıllı bir hayvandı. Beni dinler, söylediklerimi anlardı. Kapısından girer girmez kokumdan beni tanır, hortumuyla başıma öpücük kondururdu. Çocuklarımdan ayırmadım onu, Allah yattığı yerde rahat ettirsin. Öldükten sonra Pak Bahadır'ın yanına gömülmeyi istiyorum" diye konuştu. 

'KEŞKE ÖLMESEYDİ'

Bahattin Öztanman'ı ziyaret sırasında yalnız bırakmayan torunu Almina Öztanman ise dedesi ve babası sayesinde hayvanlarla iç içe büyüdüğünü söylerken, "Dedemden ilk öğrendiğim şey hayvanları karşılıksız sevmek oldu. Büyüyünce veteriner olup hayvanların hayatını kurtarmak istiyorum" dedi.DHA

<p>İyi Parti'den ayrılan Bağımsız Milletvekili İsmail Koncuk ile Meclis'te basın toplantısı düzenley

İhraç edilip geri dönmüştü: Ümit Özdağ İYİ Parti'den istifa etti

İstanbul'a su sağlayan barajların su seviyesi yüzde 58,23'e yükseldi

Ünlü sanatçının önce imzasını sonra da canını aldı

Bu yiyecekleri tüketirken dikkat! Bağımlılık yapıyor