• $8,1319
  • €9,7428
  • 456.59
  • 1402.49
23 Mart 2021 Salı 11:11 | Son Güncelleme:

FETÖ yapılanması itirafçı avukatların ifadesinde deşifre edildi

FETÖ yapılanması itirafçı avukatların ifadesinde deşifre edildi

FETÖ'nün avukat yapılanmasına yönelik operasyonda gözaltına alınan 10 avukat çarpıcı itiraflarda bulundu. Örgütün işleyişine yönelik detayları deşifre eden avukatlar, yapılanmada yer alacak hakimlerin seçiminde "İstediğimiz kararı verir misin?" sorusunun kritik rol oynadığını dile getirdi.

İstanbul'da Fetullahçı Terör Örgütü'nün avukat yapılanmasına yönelik operasyonda yakalanan 10 avukat, itirafçı oldu. FETÖ'nün yargı yapılanmasında yer alacak hakimlere "İstediğimiz kararı verir misin?" sorusunu yönelttiği ortaya çıktı.

TRT Haber'de yer alan habere göre, İstanbul Organize Suçlarla Mücadele ekipleri, geçtiğimiz günlerde FETÖ'nün avukat yapılanmasına yönelik operasyon düzenledi. Gözaltına alınan 10 kişinin tamamı itirafçı oldu. O itiraflar, örgütün hakim ve savcı olacak isimleri nasıl seçtiğini ortaya koydu. Adaylardan istenen tek şart ise adalet değil, örgüt lehine karar vermeleriydi.

FETÖ'CÜ HAKİMLER NASIL SEÇİLİYORDU?

Bir örgüt sorumlusunun hukuk öğrencisiyken kendisini mülakata aldığını anlatan itirafçının ifadeleri şöyleydi: "2013 yılında hukuk fakültesi öğrencisiydim. Hücre evlerinde sınavlara hazırlanmam için örgütün hukuk yapılanmasından sorumlu olan birisi beni mülakata aldı. Ve bana, 'Bir davadasın. Aklına yatan bir sonuç var, bir de bizim istediğimiz sonuç var. Hangisini yaparsın?'"

Bu soru bütün FETÖ'cü hukuk öğrencilerine soruldu. Örgütün istediği kararı vereceğini söyleyenler belirlendi. FETÖ'yü bağlılık seviyelerine göre derecelendirildi.

HÜCRE EVİNDE KOD İSİMLE BAĞLILIK TESTİ

Bir başka itirafçı örgütün bağlılık testini anlattı: "İstanbul'daki örgüt evlerinde sık sık bağlılık testleri yapıyorlardı. O testlerin sonucuna göre öğrenciler İstanbul'dan Ankara'daki hücre evlerine gönderiliyordu. Gizliliğe çok önem verdikleri için öğrencilere kod isim verip sınavlara öyle hazırlıyorlardı"

FETÖ "renklendirme" adını verdikleri yöntemi, yargıya sızmak için de kullandı. Hukuk öğrencileri farklı fikir ve düşünce yapısına sahip toplum kuruluşlarına sokuldu. Bu sayede sınavlarda kendilerini gizlemeyi başardılar.

İtirafçıların ifadeleri doğrultusunda, FETÖ ile bağlantılı olduğu belirlenen 211 kişi daha teşhis edildi. Soruşturmalar devam ediyor.

  • FETÖ
  • avukat yapılanması
  • kod isimle bağlılık testi
  • itirafçı avukatlar
<p>Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, 'Kanada'nın S/İHA'larımızın adeta destan yazdığı 'Karab

S/İHA'lar için ambargo tartışmaları

DNA analizleri, Anadolu'da 10 bin yıl geleneklerine ışık tuttu

Ayasofya Camii'nin minaresinden İstanbul kuşbakışı görüntülendi

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Nisan 2021)