• $7,8846
  • €9,2686
  • 482.388
  • 1205.37
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
25 Ağustos 2020 Salı 15:18 | Son Güncelleme:

Fay yasası geliyor: Dere yatağı ve deprem kuşağındaki yapılar yıkılacak

Fay yasası geliyor: Dere yatağı ve deprem kuşağındaki yapılar yıkılacak

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun açıkladığı 'Fay yasası' ile ilgili ayrıntılara ulaşıldı. Giresun'daki sel felaketinin ardından gündeme gelen doğal afet yasası için İçişleri Bakanlığı bünyesinde hazırlıklar başladı. Buna göre dere yatağı ve deprem kuşağına yapılan evler yıkılarak vatandaşların daha güvenli bölgelere taşınması planlanıyor.

Giresun'daki sel felaketinin ardından gündeme gelen doğal afet yasasının hazırlanması için deprem heyelan ve sel riski olan bölgeler belirlenecek. Afet riskini en aza indirmek için yasal düzenleme çalışmalarına başlandı. Buna göre dere yatağı ve deprem kuşağına yapılan evler yıkılarak vatandaşların daha güvenli bölgelere taşınması planlanıyor.

TRT Haber'de yer alan habere göre, İçişleri Bakanlığı'nda çalışma ekibi oluşturuldu. Sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve meslek odalarından oluşan Türkiye Afet Risk Azaltma Platformu kuruldu. Bu platform çalışmalarını tamamladıktan sonra gözler Meclis'e çevrilecek.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye'de bir Fay Yasası çıkması zaruretini değerlendirdiklerini ve bir çalışma ekibi oluşturduklarını belirterek, "Türkiye Büyük Millet Meclisi ile beraber ona nasıl bir şey sunabiliriz, bizim neye ihtiyacımız var, Fay Yasası itibarıyla ne murad ediyoruz, ne ortaya koymaya çalışıyoruz, İl Afet Risk Azaltma Planlarıyla Fay Yasası'nı bütünleştirmenin nasıl bir önemi var, bunu bir şekilde ortaya koyacağız." demişti.

FAY HATLARI VE DERE YATAĞINDA YAPILAŞMAYA İZİN VERİLMEYECEK

Yasa ile afet riski bulunan bölgeler için yapılaşma denetimi getirilecek. Fay hatları ve zonları üzerinde yapılaşma yasak olacak. Riskli bölgelere kurulan yapılar için ise kentsel dönüşüm devreye girecek.

Dere yatağına yapılan evlerin ve deprem kuşağındaki yapıların yıkımı, vatandaşların daha güvenli bölgelere taşınması planlanıyor. Binaların yaşı ile yapı durumuna göre nitelikli bir kentsel dönüşüm planlanacak. Şehir merkezlerinden başlayacak olan dönüşümle meskenlerin daha sağlam hale getirilmesi sağlanacak.

Bu veriler için belediyelerle ortak çalışma gerçekleştirilecek. Afet risklerine karşı toplumun her kesiminde bilinç düzeyinin yükseltilmesi hedefleniyor. Üniversitelerde seminerler, ulusal ve uluslararası konferanslar düzenlenecek.

DÜZENLEMENİN MECLİS'İN AÇILMASI İLE YASALAŞMASI BEKLENİYOR

Çalışmaya Türkiye Büyük Millet Meclisi de dahil olacak. Hukuki inceleme yapılacak, raporlar teklif haline getirilecek. Düzenlemenin Meclis açıldıktan kısa süre sonra yasalaşması bekleniyor.

<p>Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla açılışı yapılan ve 'asrın projesi' olar

'Asrın projesi' askılı boru sistemiyle Anadolu'dan KKTC'ye su taşıyor

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Fethiye'de yağış sonrası denizin rengi değişti

Ağrı, sonbaharla birlikte farklı bir güzelliğe büründü