• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
3 Aralık 2021 Cuma 10:52 | Son Güncelleme:

Eski Bakan Güldal Akşit hayatını kaybetti

Eski Bakan Güldal Akşit hayatını kaybetti

Eski Turizm ve Devlet Bakanı, AK Parti danışmanı Güldal Akşit vefat etti. Akşit, koronavirüs tedavisi görüyordu.

Koronavirüs tedavisi gören Eski Turizm ve Devlet Bakanı ve AK Parti danışmanı Güldal Akşit, 61 yaşında hayatını kaybetti

AK Parti Genel Başkan Danışmanı ve Siyasi Erdem ve Etik Kurulu Üyesi, eski bakanlardan Akşit, bugün tedavi gördüğü Ankara Üniversitesi İbni Sina Hastanesi'nde 61 yaşında hayatını kaybetti.

1960 yılında Malatya'da doğan Akşit, Hacettepe Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Serbest avukat olarak çalışma hayatına başlayan Akşit, 14 Ağustos 2001'de kurulan AK Parti'nin kurucu üyeleri arasında yer aldı.

22. ve 23. Dönem İstanbul Milletvekili olan Akşit, 58. hükümette Turizm Bakanı, 59. hükümette önce Turizm Bakanı, sonra Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı olarak görev yaptı.

Akşit, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanvekilliğinin yanı sıra 12 Haziran 2011 tarihine kadar kurucu başkan olarak TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanlığı görevini yürüttü.

AK Parti Genel Merkez Siyasi ve Hukuki İşler Başkan Yardımcılığı görevini 2006'dan itibaren yürüten Güldal Akşit, 8 Temmuz 2011- 14 Ekim 2014 tarihleri arasında AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanlığı görevinde bulundu.

BAKAN SOYLU DUYURDU

İçişleri Bakanı Soylu, "Bakanımız, Genel Merkez Kadın Kolları Başkanımız, yol arkadaşımız, dava ve çalışma arkadaşımız Güldal Akşit ablamızın Hakk'ın rahmetine kavuştuğunu öğrendik. Güldal ablamıza Allah'tan rahmet, ailesi ve yakınlarına başsağlığı diliyorum" dedi.

NUMAN KURTULMUŞ'TAN TAZİYE MESAJI

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, "Mütevazı, çalışkan, ülke ve millet sevdalısı, kıymetli dava arkadaşımız, iyi insan Güldal Akşit hanımefendiye Allah'tan Rahmet, ailesine ve camiamıza sabırlar diliyorum. Mekânı cennet olsun" mesajını paylaştı.

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI FUAT OKTAY:

Turizm ve Devlet eski Bakanımız, AK Parti Genel Başkan Danışmanımız Güldal Akşit Hanımefendinin vefatını derin bir üzüntüyle öğrendim. Kendisine Allah'tan rahmet, ailesine ve sevenlerine sabır ve başsağlığı diliyorum. Mekanı cennet olsun.

CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ İBRAHİM KALIN:

Türk siyasetinin kıymetli isimlerinden, eski bakanlarımızdan Güldal Akşit Hanıma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Mevla mekanını cennet, makamını ali eylesin.

AK PARTİ SÖZCÜSÜ ÖMER ÇELİK:

AK Parti'mizin kurucu üyesi, eski bakanlarımızdan Sayın Güldal Akşit'in vefatından derin bir üzüntü duyduk. Tevazusu, her zamanki iyi niyeti ve güler yüzüyle hepimiz için eşsiz bir yol arkadaşıydı

AK PARTİ GENEL BAŞKANVEKİLİ BİNALİ YILDIRIM:

AK Parti'mizin kurucu üyesi, eski bakanlarımızdan Güldal Akşit Hanımefendi'nin vefatını derin bir üzüntüyle öğrendim. Kendisine Allah'tan rahmet; ailesine, yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyorum.

AK PARTİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ÖZLEM ZENGİN:

Bir güzel insan hakiki hanımefendi Hakk'a yürüdü...Turizm ve Devlet Bakanımız, Genel Merkez Kadın Kolları Başkanımız olarak beraber çalıştığımız, nezaketi tevazusuyla her daim hayır duayla anacağımız Güldal Akşit Hanımefendiye Cenab-ı Allah'tan rahmet ailesine sabırlar diliyorum.

AİLE VE SOSYAL HİZMETLER BAKANI DERYA YANIK:

Partimizin kurucularından, 2001 yılından bu yana kardeşlik hukukumuzun devam ettiği, eski Bakanlarımızdan Güldal Akşit Hanımefendi'yi kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyim.

Gayretle ve samimiyetle büyük emek verdi AK Parti davasına... Kendisini unutmayacağız. Ruhu şâd olsun.

ÇEVRE, ŞEHİRCİLİK VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BAKANI MURAT KURUM:

Turizm ve Devlet Eski Bakanımız, AK Parti Genel Başkan Danışmanımız Sayın Güldal Akşit'in vefatının üzüntüsünü yaşıyoruz.

Memleket sevdası ile çok kıymetli hizmetlerde bulunan Güldal Akşit Hanımefendiye Allah'tan rahmet, ailesine ve AK Partimize başsağlığı diliyorum.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU:

AK Partimizin kurucu üyesi, Bakanımız, yol ve dava arkadaşımız Güldal Akşit hanımefendinin vefatının üzüntüsü içerisindeyiz. Merhumeye Allah'tan rahmet diliyorum. Mekanı cennet, makamı âli olsun. Başımız sağolsun.

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI MEHMET NURİ ERSOY:

AK Parti'nin kurucu üyesi, önceki dönem Bakanlarımızdan Güldal Akşit'in vefatını derin bir üzüntüyle öğrendim.

Merhumeye Allah'tan rahmet; ailesine ve tüm yakınlarına başsağlığı diliyorum. Mekânı cennet olsun.

TİCARET BAKANI MEHMET MUŞ:

Turizm ve Devlet Eski Bakanımız Sayın Güldal Akşit hanımefendiye Cenâb-ı Allah'tan rahmet; ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Mekânı cennet olsun.

ANKARA VALİSİ VASİP ŞAHİN:

Turizm ve Devlet eski bakanlarımızdan Güldal Akşit Hanımefendi tedavi gördüğü İbn-i Sina Hastanesinde az önce vefat etti. Allah rahmet eylesin. Yakınlarına ve sevenlerine sabır ve başsağlığı diliyorum.

GÜLDAL AKŞİT KİMDİR?

Güldal AKŞİT, 1960'ta Malatya'da doğdu. Avukat; Hacettepe Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Serbest Avukat olarak çalışma hayatına başladı.

14 Ağustos 2001'de kurulan AK Parti'nin kurucu üyesidir.

22. ve 23. Dönem İstanbul Milletvekili olan AKŞİT, 58. Hükümette Turizm Bakanı, 59. Hükümette önce Turizm Bakanı, sonra Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı olarak görev yaptı.

TBMM Anayasa Komisyonu Başkan Vekilliği yapan AKŞİT;

9 Nisan 2009 tarihinde TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanlığına seçildi.

12 Haziran 2011 tarihine kadar kurucu başkan olarak TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanlığı görevi yapmıştır.

Türkiye'de Kadın Hakları ile ilgili yapılan yasal düzenlemelerde ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği konusunda farkındalık yaratılması açısından önemli katkılarda bulunmuştur.

Ayrıca STK'larla Devlet arasındaki ilişkilerin gelişimine ve güçlendirilmesine destek olmuştur.

AK Parti Genel Merkez Siyasi ve Hukuki İşler Başkan Yardımcılığı görevini 2006 tarihinden bu yana yürümekte olan Güldal AKŞİT;

08 Temmuz 2011 – 14 Ekim 2014 tarihleri arasında AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanlığı görevi yapmıştır.

Türk savunma sanayisi geliştirdi... İlk görev yeri kutuplar olacak
Türk savunma sanayisi geliştirdi... İlk görev yeri kutuplar olacak

Türk savunma sanayisi geliştirdi... İlk görev yeri kutuplar olacak

Fatih Sultan Mehmet Trabzon'u fethederken kullanmıştı... Fetih rotası için çalışma başladı
Fatih Sultan Mehmet Trabzon'u fethederken kullanmıştı... Fetih rotası için çalışma başladı

Fatih Sultan Mehmet Trabzon'u fethederken kullanmıştı... Fetih rotası için çalışma başladı

Akıncı'ya müthiş özellik: MAM-T mühimmatı envantere girdi
Akıncı'ya müthiş özellik: MAM-T mühimmatı envantere girdi

Akıncı'ya müthiş özellik: MAM-T mühimmatı envantere girdi

<p>Çok şanslı biri olduğunu söyleyen Bülent  Serttaş, 'sahnelerden çok para kazanıyor ve kazandırıyo

Gayrimenkul zengini Bülent Serttaş'ın duası: Rabbim çok para verme!

Beyaz örtü her yeri sardı! İşte Türkiye'den kar manzaraları

Piton ve timsahın ölümcül mücadelesi! Görenler dehşete kapıldı

Vücudu koruyup virüsleri öldürüyor! İşte o muhteşem besin ve faydaları