• $13,6015
  • €15,3007
  • 793.876
  • 1951.17
9 Ocak 2021 Cumartesi 09:18 | Son Güncelleme:

Erzurum'daki "yer çekiminin olmadığı iddia edilen" gizemli yol hayrete düşürdü: Akın akın geliyorlar

Erzurum'daki "yer çekiminin olmadığı iddia edilen" gizemli yol hayrete düşürdü: Akın akın geliyorlar
DHA

Dünyada yer çekiminin olmadığı iddia edilen 8 şaşırtıcı yer' arasında gösterilen Erzurum'daki 'gizemli yol' şaşırtıyor. Türkiye'nin dört bir tarafından Erzurum'a gelen insanlar deneme yapıyor.

Erzurum'da, Palandöken Dağları'ndaki Abdurrahman Gazi Türbesi'ne çıkan yolda yer alan 200 metrelik 'gizemli yol'a girenler şaşırıyor. 'Dünyada yer çekiminin olmadığı iddia edilen 8 şaşırtıcı yer' arasında gösterilen yolun başında kontağı kapatılan otomobiller, yokuş yukarı çıkıyor. Bunu duyanlar, Türkiye'nin dört bir tarafından Erzurum'a gelip, deneme yapıyor.

DHA'nın haberine göre, merkez Palandöken ilçesindeki Abdurrahman Gazi Türbesi'ne gidilirken, kara yolunun sol tarafında bulunan ve 'gizemli' olarak ünlenen yol, ilgi görüyor. Deneme yapmak için her gün onlarca kişinin akın ettiği yolda, kontağı kapatılan otomobiller, 200 metrelik yolu yokuş yukarı çıkıyor. Özellikle yaz aylarında ilgi odağı olan 'gizemli yol' ile ilgili anlatılanlara tanıklık etmek isteyenler, bölgede yer bulmakta güçlük çekiyor. Etrafta çevre düzenlemesi yapan Büyükşehir Belediyesi'nin 'gizemli yol' başlangıcına astığı tabelada '1- Aracı durdurunuz, 2- Vitesi boşa alınız, 3- Frenden ayağınızı çekiniz, 4- Denemeye başlayabilirsiniz' yazısı bulunuyor.

FARKLI İNANIŞLAR VAR

Türbe yolundaki 'gizemli yol' ile ilgili halk arasında çeşitli inanışlar bulunuyor. 'Gizemli yol'u Erzurum'a gelen kayınpederine göstermek için türbe yoluna geldiklerini söyleyen Yavuz Tan, "Erzurumluyum. Misafir gelen kayınpederime Palandöken Kayak Merkezi'ni gösterdikten sonra buraya getirdim. 'Gizemli yol'un mucizesi bana göre Abdurrahman Gazi Türbesi'nin yukarıda olması. Tabi biz inançsal olarak bakıyoruz. Olaya bilimsel olarak bakanlar da var. Abdurrahman Gazi, Peygamber Efendimizin sahabelerinden olan büyük bir zat, biz de Erzurum halkı olarak bu zata bağlıyoruz. Onun bir mucizesi olarak görüyoruz. Cenab-ı Mevla'nın ona vermiş olduğu nimetlerden bir tanesi olduğu kanaatindeyiz. Bu yolda arabanın ister kontağını kapat ister açık bırak. Vitesi boşa aldığınız zaman gaza, frene dokunmadan araç yokuş yukarı gidiyor" diye konuştu.

Ankara'dan gelen misafirlerini 'gizemli yol'a getirerek, uygulamalı gösteren Fadime Kasımoğlu ise "Bu yolun gizemli yol olduğu söyleniyor. Onun için misafirlerimize göstermek için getirdim. Yaptığımız denemelerde aracın kendiliğinden yukarı çıkmasına çok şaşırdılar. Sebebi bilinmiyor. Zıt taraftan gelince geri geri gidiyor. İleri taraftan gidince de ileri gidiyor" dedi.

Samsun'dan gelen yakınlarını 'gizemli yol'da gezdiren Bayram Borat da "Bu yolu onlara da göstermek istedim. Geldik ve denedik. Onlar da çok şaşırdı. Buranın hikmetini tam bilmiyorum ama yolun altında manyetik bir şey var, diyorlar. Artık mıknatıs mı var yoksa başka bir şey mi, bilemiyorum. Erzurum'a gelen her misafire burası mutlaka gösterilir" diye konuştu.

Arkadaşları ile birlikte Gaziantep'ten gelen Mehmet Çelik de burayı çok ilginç bulduklarını ve anlam veremediklerini belirterek, "Gerçekten bir mucize. Arkadaşlarım söylemişti ama inanmamıştım. Aracımızın kontağını kapatıp, vitesi boşa alınca bayağı bir rampa olan yere hem de hızla gitmeye başlıyor. Şaşırtıcı bir durum" dedi.

PROFESÖR 'GÖZ YANILMASI' DEMİŞTİ

'Dünyada yer çekiminin olmadığı iddia edilen 8 şaşırtıcı yer'den biri olarak gösterilen 'gizemli yol' için ABD'deki Nevada Üniversitesi'nin Makine Mühendisliği Bölümü Enerji Sahası öğretim üyesi Prof. Dr. Yunus Çengel, 2008 yılında, su terazisi ile yaptığı deneyden sonra "Manyetik bir alan ya da keramet söz konusu değil. Bu tamamen göz yanılması. Yokuş yukarı gibi gözüküyor ama rampa aşağı bir yol" demişti.


Haberin Özeti

Dünyada "yer çekiminin olmadığı iddia edilen 8 şaşırtıcı yer" arasında gösterilen Erzurum'daki "gizemli yol" görenleri şaşırtıyor. Türkiye'nin dört bir tarafından Erzurum'a gelen insanlar deneme yapıyor.

DETAY
• Palandöken Dağları'ndaki Abdurrahman Gazi Türbesi'ne çıkan yolda kontağı kapatılıp vitesi boşa alınan araçlar 200 metrelik yolu yokuş yukarı çıkıyor.

YER ÇEKİMİ "OLMAYAN" DİĞER 7 YER
• İngiltere'nin Hayfield kenti yakınlarında bulunan 24 metrelik bir şelale, nereden geldiği belli olmayan bir rüzgâr ile yukarı doğru akıyor.
• ABD'nin Oregon eyaletindeki Sardine Deresi'nin yakınlarında bulunan bir kulübe, zemini dümdüz olmasına rağmen içerisinde bir yerlere tutunmadan yürümeyi bile imkânsız hâle getiriyor.
• ABD'nin Nevada eyaletinde bulunan 220 metre yükseklikteki Hoover Barajı'nın üzerinden aşağıya su dökmeye çalışırsanız, suyun damlalar şeklinde yükselmeye başladığını görürsünüz.
• ABD'nin Wyoming eyaletindeki Devils Tower (Şeytan Kulesi), uzunluğu 386 metre olmasına rağmen zirvesine tırmanmayı imkânsız kılıyor. Öyle ki, Everest'e tırmanmayı başarmış kişiler bile Şeytan Kulesi'nin zirvesine ulaşamıyor.
• Tıpkı Erzurum'da bulunan gizemli yol gibi, Güney Kore'nin Jeju Adası'ndaki bir yol da yokuş yukarı çekim kuvveti ile turistlerin ilgi odağı oluyor.
• Myanmar'da bulunan altınla kaplı ve her an yuvarlanacakmış gibi görünen dev bir kaya, üzerinde bulunduğu yere herhangi bir şekilde bağlı olmamasına rağmen 2500 yıldır aynı yerde duruyor. Kayayı "yalnızca bir kadının yerinden oynatabileceğine" inanıldığı için kadınların taşa dokunmasına izin verilmiyor.
• Arjantin'deki 300 tonluk dev Davasko Taşı, yer çekimine karşı verdiği binlerce yıllık mücadeleyi 29 Şubat 1912'de kaybetti. Yerel halk için büyük bir üzüntü kaynağı olan taşın yerine 9 tonluk plastik kopyası yapıldı.
Başkan Erdoğan-Elon Musk görüşmesinin detayları ortaya çıktı! Tesla'dan Türkiye hamlesi
Başkan Erdoğan-Elon Musk görüşmesinin detayları ortaya çıktı! Tesla'dan Türkiye hamlesi

Başkan Erdoğan-Elon Musk görüşmesinin detayları ortaya çıktı! Tesla'dan Türkiye hamlesi

Dünyada ilk olacak: Turkovac için yeni çalışma başladı
Dünyada ilk olacak: Turkovac için yeni çalışma başladı

Dünyada ilk olacak: Turkovac için yeni çalışma başladı

Son dakika haberleri: Emeklilerin maaş farklarının yatacağı tarih belli oldu
Son dakika haberleri: Emeklilerin maaş farklarının yatacağı tarih belli oldu

Son dakika haberleri: Emeklilerin maaş farklarının yatacağı tarih belli oldu

<p> </p>

İBB karla mücadelede neden sınıfta kaldı?

Çay tiryakilerine kötü haber! Öyle bir zararı var ki...

Bizi böyle kandırıyorlarmış! Tüm hileleri ortaya çıktı

Çıngıraklı yılanın kuyruğunda bakın ne var!