• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
14 Ekim 2021 Perşembe 09:05 | Son Güncelleme:

KKTC Başbakanı Ersan Saner aslen nereli? Ersan Saner kimdir, kaç yaşında?

KKTC Başbakanı Ersan Saner aslen nereli" Ersan Saner kimdir, kaç yaşında"

Başbakan Ersan Saner, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) hükümetinin istifa ettiğini duyurdu. Bu sebeple vatandaşlar araştırmalarında Ersan Saner kimdir, kaç yaşında? Ersan Saner aslen nereli? gibi sorulara yanıt aramaya başladı. 1988 yılında Trakya Üniversitesi Mimarlık bölümünden mezun oldu. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

Ersan Saner hakkında yoğun olarak araştırmalar yapılıyor. Bugün Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı ve Başbakan Ersin Saner, hükümetin istifasını Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'a sunduğunu duyurdu. Peki, Ersan Saner kimdir, kaç yaşında? Ersan Saner aslen nereli?

ERSAN SANER KİMDİR?

Hamza Ersan Saner 1966 yılında Mağusa doğumludur. Kıbrıslı Türk siyasetçidir. Aralık 2020'den beri Saner Hükûmeti'nin lideri olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti başbakanlığı görevini sürdürmektedir.

1988 yılında Trakya Üniversitesi Mimarlık bölümünden mezun oldu. Evli ve 2 çocuk babası olup İngilizce bilmektedir.

2002 yılında Ulusal Birlik Partisi'nden Gazimağusa Belediye Meclis Üyeliği görevine seçildi. 2006 yılına kadar bu görevini sürdürdü. 2009 seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi Gazimağusa milletvekili seçildi. 4 Mayıs 2009 tarihinde kurulan Derviş Eroğlu hükûmetinde Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı olarak görev aldı. 27 Mayıs 2010 tarihinde kurulan İrsen Küçük hükûmetinde ise Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı görevinde bulundu.

2013 genel seçimlerinde yeniden Ulusal Birlik Partisi Gazimağusa Milletvekili seçildi. 2013-2015 yılları arasında Cumhuriyet Meclisi'nin Avrupa Parlamentosu'ndaki temsilcisi olarak görev yaptı. 16 Nisan 2016 tarihinde kurulan UBP-Demokrat Parti Ulusal Güçler Koalisyon Hükûmetinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak görev aldı.

2018 genel seçimlerinde yeniden Ulusal Birlik Partisi Gazimağusa Milletvekili seçildi.

20 Haziran 2019 tarihinde UBP Parti Meclisinde yapılan seçimde Kutlu Evren'i yenerek UBP Genel Sekreteri seçildi.

UBP Genel Başkanı ve Başbakan Ersin Tatar'ın 23 Ekim 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı olmasıyla birlikte Saner UBP Genel Başkanlığına vekâlet etmeye başladı. 7 Kasım 2020 tarihinde gerçekleşecek UBP Kurultayı'nın ardından görevi yeni seçilen Başkan'a bırakması beklenirken, ikinci tura kalan iki aday olan Faiz Sucuoğlu ve Hasan Taçoy'un adaylıktan çekilmesiyle, yeniden düzenlenecek olağanüstü kurultaya tek aday olarak girmesi, 10 ay sonra düzenlenecek olağan kurultaya kadar parti başkanlığına devam etmesi, böylece hükûmeti kurarak Başbakanlık yapması kararı alındı. Bu süreçte özellikle Faiz Sucuoğlu'nun dış baskı gördüğü iddiası Kıbrıs Türk basınında yer aldı. Böylece, seçimli kurultayın 10 ay sonra tekrardan gerçekleştirilmesi konusunda anlaşıldı.

Ulusal Birlik Partisi Kurultayı'na kadar Genel Başkanlığı'nı geçici olarak yürütecek olması nedeniyle Cumhurbaşkanı Ersin Tatar tarafından 7 Kasım 2020 tarihinde hükûmeti kurma görevi verildi. Diğer siyasi partilerle 14 gün süren temaslar sonucunda hükûmeti kuramayarak 21 Kasım 2020 tarihinde görevi iade etti.

Hükûmeti kurma görevi verilen Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman'ın da hükûmeti kuramaması üzerine Cumhurbaşkanı Ersin Tatar tarafından 7 Aralık 2020 tarihinde ikinci kez hükûmeti kurmakla görevlendirildi. 8 Aralık 2020 tarihinde Ulusal Birlik Partisi - Demokrat Parti ve Yeniden Doğuş Partisi Koalisyon Hükûmeti protokolü imzalandı. 9 Aralık 2020 tarihinde bakanlar kurulu listesi Cumhurbaşkanı Ersin Tatar tarafından onaylanınca KKTC Başbakanı oldu.

Ulusal Birlik Partisi'nin 20 Aralık 2020 tarihinde düzenlenen ve tek aday olarak girdiği 12. Olağanüstü Kurultayı'nda UBP Genel Başkanı seçildi.

  • Ersan Saner
  • Ersan Saner kimdir
  • Ersan Saner kaç yaşında
  • Ersan Saner nereli
  • kktc başkanı Ersan Saner
<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kültür ve  Turizm Bakanlığınca tarihi,  kültürel, mimari, ekonom

Beyoğlu dünya sahnesine çıkıyor

Kütahyalı marangoz ahşaptan susuz ceviz soyma makinesi icat etti

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (22 Ekim 2021)

Eren-13 operasyonları kapsamında 4 terörist etkisiz hale getirildi