• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
27 Mayıs 2015 Çarşamba 02:00 | Son Güncelleme:

Erkekler niye ağlamasın ki

Erkekler niye ağlamasın ki

DENİZ GÖKÇE
deniz.gokce@superonline.com

Rob Hughes dünyanın en şöhretli futbol yazarlarından biridir. Şu anda onun Londra’dan yazdığı yazılarını International New York Times sütunlarından okuyabilirsiniz. Hughes futbolun keyif için yapıldığını, sadece bir oyun olduğunu hep öne çıkarmış bir kimsedir. Sporun insanlar ile ilgili yönlerine kıymet verir. Bu hafta sonu Avrupa’da oynanan maçlarda bol miktarda insani, hatta oldukça dramatik denilebilecek bir  çok olay vardı.
80 bin taraftar, yani nerede ise Westfalen Stadı’ndaki tüm seyirci, yedi yıldır Dortmund takımının başında olan 47 yaşındaki Jürgen Klopp’u  ayağa kalkarak uzun uzun alkışladılar. Hatırlanırsa Klopp iflas halindeki kulübün takımını yerlerden almış, iki defa Bundesliga Şampiyonu yapmış ve Şampiyonlar Ligi finaline kadar da yüceltmişti.
Klopp araştırıp araştırıp  bulduğu tanınmamış oyuncuları Alman Profesyonel liginin zirvesine ve Alman Milli Takımı’na (ve de kesesi zengin Bayern Münich’e transfere) kadar yetiştirmişti. Bu yıl ise o kadar çok sakat ve eksik vardı ki Dortmund lige 18’inci başladı ve hafta hafta yükselerek ligde son haftada yedinci duruma geldi. Ama diğer taraftan da zaten yılbaşında artık kulüpten ayrılacağını ve büyük olasılıkla yurtdışına gideceğini açıklamıştı. Yani bu hafta sonu Werder Bremen’i iç sahada 3-2 yendikleri maç teknik adamın son maçı idi. Ancak hafta sonunda bir de Almanya Kupa finalinde oynayacaklar. Klopp’un seneye Liverpool, Manchester, Madrid veya İstanbul’da olabileceği konuşuluyor.
Tabii bugünlerde statlarda yirmiden fazla kamera bulunuyor. Bu nedenle stadın her köşesinde taraftarlara sarı kepini çıkartarak selam verip veda eden Jürgen Klopp’un gözlerinden akan yaşları saklaması, gözlüğündeki gözyaşlarını silerken görülmemesi mümkün değildi.
Bu durum tabii bir tartışma çıkardı. Erkekler ağlamaz diyenler çoktu. Ama onlar sporcunun da insan olduğunu unutuyorlar. Erkekler neden ağlamasın ki?
Rob Hughes tutmuş bu hafta kariyerini bitiren ama vedada gözyaşlarını tutamayanların listesini oluşturmuş.
Barcelona’da Camp Nou Stadı’nda, tam 24 yıl sonra Barcelona’daki kariyerini kapatıp, küçük çocuk yaşında geldiği Barcelona Futbol Akademisi’nden milli takımlar ve kulüp şampiyonluklarına ulaşan Xavi Hernandez de Barcelona taraftarlarının önünde gözyaşlarını döküvermişti.  
Veya geçen hafta Liverpool ile Anfield‘de son maçını oynayan ünlü Kaptan Steven Gerard da gözyaşlarını tutamamıştı.
Tabii ağlayan teknik adamlar da vardı. Hollandalı Dick Advocaat Sunderland’in küme düşmemesi için dokuz maçlığına takımın başına geçmiş ve bir maç kalmışken takımı kümede tutmayı başarmış ve ayrılırken o da gözyaşlarını tutamamıştı.
Bu spor insanlarının hepsine söylenebilecek şey aynen Klopp’a söylenenler gibi idi. Tribünde Klopp’un kocaman bir resmi ve yanında da dev boyutta “Danke Jürgen, für Alles!” yazılı idi. Advocaat, Gerrard ve Xavi de benzer şekilde uğurlanmıştı. Hiçbirinin de gözyaşları eksik değildi.
Çünkü futbol denen oyunun malzemesi insan! Ayakkabı, şort, forma ve top değil! Bunu bir öğrenebilse idik!

<p>İstanbul Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, terör örgütü DHKP-C operasyonuna i

Kılıçdaroğlu'nun iddiası yeniden gündemde

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi