• $7,7939
  • €9,0919
  • 465.359
  • 1123.56
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
20 Eylül 2016 Salı 23:53 | Son Güncelleme:

Erdoğan: Mülteciler için verilen sözler tutulmadı

Erdoğan: Mülteciler için verilen sözler tutulmadı

BM ve AB'nin mülteciler konusunda Türkiye'ye verdiği sözleri tutmadığını belirten ?Cumhurbaşkanı Erdoğan?, "BM'den bize gelen destek 525 milyon dolardır. Başka? Başka herhangi bir şey yok. Peki AB'den gelen bir şey var mı? Ne yazık ki AB de verdiği sözleri tutamamıştır" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'nin New York kentinde BM Genel Kurulu'na hitap etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği'nin mülteciler konusunda Türkiye'ye verdiği sözleri tutmadığını söyledi. Erdoğan, şöyle konuştu:

Türkiye mülteciler için şu ana kadar 25 milyar dolar harcadı. Peki dünyadan bize ne geldi? Şu anda çatısı altında bulunduğumuz BM'den bize gelen destek 525 milyon dolardır. Başka? Başka herhangi bir şey yok. Peki AB'den gelen bir şey var mı? Ne yazık ki AB de verdiği sözleri tutamamıştır. UNICEF'e sadece gönderdikleri 178 milyon dolardır, o kadar. Fakat Türkiye'ye gelen herhangi bir yardım bu konuda söz konusu değildir. Biz meselenin başından beri bu olayın tüm insanlığın ortak meselesi olduğu inancıyla bölgesel ve küresel aktörlerle iletişim ve iş birliği içinde hareket etmeye özen gösterdik. Komşumuz ve akrabamız Suriyelilerin yaşadığı bu kıyamete sessiz kalamazdık, kalmadık.

Avrupa Birliği ile, mülteci krizine karşı işbirliği içinde hareket ediyoruz. Ege Denizi'ndeki ölümlerin önünü almak amacıyla, 2015 Ekim ayında günlük 7 bin olan düzensiz göç rakamının, son aylarda 50'ye kadar düşmesini sağladık. Bu tablo, Türkiye'nin Avrupa Birliği ile olan mutabakatı çerçevesindeki taahhütlerini başarıyla yerine getirdiğini gösteriyor. Ne var ki, 18 Mart 2016'da varılan mutabakatta Avrupa Birliği tarafından verilen sözlerin adeta unutulduğunu, karşımıza sürekli suni mazeretlerin çıkarıldığını görmenin üzüntüsü içindeyiz.

 

<p>Azerbaycan, işgalci Ermenistan ordusuna ait tankın vurulma anının görüntülerini paylaştı.</p>

Yeni görüntüler paylaşıldı! İşgalci Ermenistan ordusuna ait tank böyle vuruldu

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

1658 yıldır medeniyetleri besleyen ağaç bu yıl da meyve verdi

Irak'ın kuzeyinde PKK'ya ait malzemeler ele geçirildi