• $9,2902
  • €10,7648
  • 526.385
  • 1412.6
26 Mayıs 2021 Çarşamba 09:38 | Son Güncelleme:

Entegrasyon nedir, nasıl yapılır? TDK'ya göre ne anlama geliyor?

Entegrasyon nedir, nasıl yapılır" TDK'ya göre ne anlama geliyor"

Entegrasyon anlamı insanların merak ettiği bir durumdur. Bu kelimenin nerelerde ve hangi anlamda kullanıldığı araştırılan konular arasında yer alıyor. Sosyal medya kullanan kişiler tarafından merak edilen "Entegrasyon nedir, nasıl yapılır, TDK'ya göre ne anlama geliyor?" soruların yanıtları haberimizde.

Entegrasyon hem günlük yaşamda hem de edebiyat gibi birçok farklı alanda kullanılmaktadır. Entegrasyon kelimesi iki değişik anlam üzerinden ele alınır ve amaca uygun şekilde kullanılır. Peki Entegrasyon nedir, nasıl yapılır, TDK'ya göre ne anlama geliyor?

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte modern yazılımların ve cihazların birbirleri ile uyum içerisinde çalışmaları gerekmektedir. İşlerin aksamaması için bu uyumun bir bütün şeklinde olması önemlidir. Sistemlerden bazıları teknolojinin gelişmesi ile ihtiyaçlara cevap verememektedir. Sistemin var olan unsurlarına yeni birtakım özelliklerin eklenmesiyle ortaya daha işlevsel bir donanım çıkmaktadır. Bu durum entegrasyon olarak ele alınmaktadır.

Entegrasyon kelimesi, insanların toplumla nasıl bir uyum içinde olduğunu anlatmak için kullanılan kelimelerden biridir. Farklı özelliklere sahip insanların toplum içinde nasıl bir bütün şeklinde olduklarını anlatan bir kavram olmaktadır. Türk Dil Kurumuna göre entegrasyon kelimesi, uyum ve bir araya gelebilme, bütünleşme olarak açıklanmaktadır. İnsanların uyumundan başka sistemlerinde uyumları bulunmaktadır. Entegrasyon sistemlerin uyumu içinde kullanılan kavramlardan biridir.

ENTEGRASYON NEDİR VE NASIL YAPILIR?

Entegrasyon kelimesi Fransızcadan dilimize geçmiştir. Bu kelime bütünleşme anlamında kullanılmaktadır. Özellikle e-ticaret üzerine olan sitelerin değişik sistemler ile kolay bir şekilde bir arada çalışmasının anlatılması için kullanılmaktadır. Entegrasyon çeşitleri farklılık göstermektedir.

XML Entegrasyonu

XML entegrasyonu, birbirleri ile veri alış verişinde bulunan sistemlerin arasındaki veri iletişimlerinin standart hale gelmesi için tasarlanan sistemin adıdır. Örneğin bir siteye 6000 adet ürün yükleyecekseniz bu ürünlerin tek tek yüklenmesi oldukça zaman alacak bir işlemdir. Fakat eğer XML linki kullanıyorsanız o zaman XML entegrasyonu sayesinde ürünleri tek seferde hızlı bir şekilde yüklemeniz mümkün olmaktadır.

XML Entegrasyonu ile pek çok alanda kolay bir şekilde veri aktarımı yapmak mümkündür. XML entegrasyonu dili ortak bir şekilde kullanılmaktadır. İstediğiniz her platformda kolaylıkla ve hızlı bir şekilde kullanmanız mümkün olmaktadır.

API Entegrasyonu

API Entegrasyonu ise bir uygulamada kullanılan yeteneklerin başka bir uygulamaya aktarılması için kullanılmaktadır. Yeteneği paylaşan uygulamanın ara yüzü API entegrasyondur. Bir site üzerinden satış yaptığınızı düşünecek olursak, satış yaptığınız site üzerinden ürünlerinizin yüklemesini yapmanız gerekir. Ancak API Entegrasyon kullanmanız halinde başka bir siteden satış yaptığınız siteye ürün yüklemeniz mümkün olmaktadır.

API Entegrasyonu uygulamaların birbirine bağlanmasını sağlayabilmektedir. Bu sayede kişiler yapacakları işlemleri çok daha hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilirler.

API Entegrasyon pek çok alanda kolaylıkla kullanılabilmektedir. İki farklı firma arasında iletişimin sağlanabilmesi için oluşturulan anahtar sayesinde veri alışverişleri kolaylıkla sağlanabilir. Bunun yanında firmaların sıklıkla çalıştığı başka firmalar ile entegre olması halinde bu şirketler ile karşılıklı olarak iletişim kurmanız mümkün olmaktadır. Bu şekilde entegrasyon sistemleri her türlü servis için kolay bir şekilde kullanılabilir.

  • Entegrasyon
  • Entegrasyon nedir
  • Entegrasyon tdk anlam
<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Haftanın gündemine oturan en önemli gelişmelerden biri Uzay Yolu

Elon Musk ve Jeff Bezos arasında sular durulmuyor | TeknoZone #5

''Akıllı maske'' kullanıcılarına rahat nefes aldıracak

İstanbul'da düzenlenen sahte para operasyonunda 2 kişi yakalandı

Bu durumda işsizlik maaşı kesiliyor