• $ 7,2774
  • € 8,6418
  • 475.461
  • 1060.59
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
16 Nisan 2014 Çarşamba 01:45 | Son Güncelleme:

‘Emniyet mensupları delil karartmazlar‘

Adana'da MİT TIR'ları ve yasadışı dinlemelerde jet tahliyeler...

Soruşturmalarda tutuklanan 6 polis ve 2 asker üst mahkeme tarafından serbest bırakıldı. 8. Asliye Ceza hakimi, “şüphelilerin Emniyet mensubu olduklarını ve delilleri karartmayacaklarını” gerekçe gösterdi.

Adana'daki “TIR” ve “yasadışı dinleme” soruşturmalarına paralel neşter. 19 Ocak’ta Suriye’ye yardım götüren MİT kontrolündeki TIR’lar Savcı Aziz Takcı’nın görev alanı dışında olmasına rağmen talimatı üzerine jandarma tarafından durduruldu. Jandarma, MİT görevlilerine silah doğrultup yere yatırdı. Hatta kelepçe takmaya çalıştı. Hukuksuzluğu gözler önüne seren bu görüntüler, kamuoyunda büyük yankı uyandırdı. TIR skandalının ardından paralel yapıya yönelik Adana Başsavcı Vekili Ali Doğan “karşı casusluk” soruşturması başlattı. 

UCU ANKARA’YA UZANDI 

Soruşturma safhasında da paralel yapının Türkiye şeması açığa çıktı. Savcılığın yaptığı soruşturmanın ucu Ankara’ya uzandı. Ankara’da paralel yapıya mensup jandarma istihbaratçılarının devlet sırrı niteliğindeki bilgileri yaydığı belirlendi. MİT'in çalışma usullerinin devlet sırrı niteliğinde olduğu belirtilerek teşkilatın faaliyetlerinin açığa çıkarılmasının suç teşkil ettiği ifade edilerek operasyon için düğmeye basıldı. Ankara Etlik'teki ankesörlü telefondan, "0322 156 00 00" numaralı hatta gelen ihbarın izinden ve bazı askerlerin verdiği bilgilerden yola çıkan Cumhuriyet Savcısı Ali Doğan paralel taarruzun Başkent'teki bir merkezden yönetildiğini tespit etti. 
Soruşturmaya ilk direniş Ankara’da yaşadı. Savcının gözaltına alınması talimatı verdiği askerlerle ilgili paralel yapının Ankara’daki ayağı tarafından oyalama taktiği gerçekleştirildi. 

KANITLAR YOK EDİLDİ İDDİASI

Bu süreçte bazı kritik delillerin yok edilmeye çalışıldığı iddia edildi. Sonunda Cumhuriyet Başsavcıvekili Ali Doğan’ın ısrarlı talimatları üzerine Yüzbaşı Hakan G. ve Astsubay Gültekin M. gözaltına alınarak 9 Nisan’da Adana’ya getirildi. Savcıya ifade veren iki asker “karşı casusluk” suçlaması ile tutuklandı.
 
2 BİN KİŞİYİ DİNLEDİK İFADESİ 

Başsavcı Vekili Doğan, paralel yapıya yönelik bir diğer soruşturmayı ise “yasa dışı dinlemeler” üzerine yaptı. Sahte isimlerle birçok üst düzey devlet görevlisi, hakim ve savcıyı dinledikleri iddiasıyla eski istihbaratçı Emniyet müdürleri İsmail Bilgin ve Ertuğrul Yetkin ile Komiser Fevzi Mert, polisler Hasan Serçe, Ahmet Şenal, Abdullah Karaca tutuklandı. Tutuklanan polisler, ifadelerinde aktif olarak 2 bin kişiyi dinlediklerini söyledi. Yoğunluktan dinledikleri kişilerin hakim veya savcı olup olduklarını fark etmediklerini ifade etti. 

MAHKEMEDEN JET TAHLİYELER 

“Yasa dışı dinleme” iddiaları soruşturmasında tutuklanan 6 polisle ‘casusluk’ soruşturmasında tutuklanan 2 askerin avukatları geçen perşembe günü nöbetçi üst mahkeme 8. Asliye Ceza Mahkemesi’ne tutukluluğa itiraz dilekçesi verdi. Mahkeme de başvuru sonucu tahliye kararı aldı. Önce 6 polis “mevcut deliller” bakımından, 2 saat sonra da askerler tahliye edildi. 

‘KARARTILACAK DELİL YOK’ 

8. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Hacı Hüseyin Bolat, tahliye kararında şu gerekçelere yer verdi: “Dosyada şüpheliler, mağdurlar, tanıklar ve bilgisi bulunan ilgililerin ifadeleri alınmış, şüpheliler ile arama el koyma yapılmış, belgeler dahil bulanabilecek deliller toplanmıştır. Bu itibarla karartma ve etki edilebilecek delilden bahsetmek mümkün değildir. Şüpheliler halen görevde olan Emniyet mensubu olup kimlik bilgileri ve adresleri sabittir. Tutuklama tedbirinin ölçülü olması gerekmektedir." 

MÜEBBETLE YARGILANACAKLAR

Paralel yapının adeta merkez üssü haline gelen Adana’da yürütülen soruşturmada çok önemli bilgilere ulaşıldığı öğrenildi. Tahliyelere rağmen soruşturmada özellikle casusluk olayına karışan paralel yapıya mensup asker ve polislerin TCK'nın 330'uncu maddesi olan “Devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askerî casusluk maksadıyla açıklamak” suçundan müebbet hapis cezası istemiyle yargılanabileceği öğrenildi.

3 SAVCININ GÖREV YERİ DEĞİŞTİ

HSYK 1. Dairesi, Adana'daki 3 savcının görev yerini değiştirdi. Adana Savcısı Mustafa Sırlı Sivas’a, Savcısı Aziz Takçı Trabzon’a, Başsavcı Vekili Ahmet Karaca ise Kayseri'de geçici yetkilendirildi. 

Bunun adı vicdansızlık! Beşiktaş'ta kadın sürücü köpeği ezdikten sonra kaçtı

Bunun adı vicdansızlık! Beşiktaş'ta kadın sürücü köpeği ezdikten sonra kaçtı

Büyükelçilere Ayasofya turu

Büyükelçilere Ayasofya turu

Tatil fotoğraflarını güzelleştiren 7 ipucu

Tatil fotoğraflarını güzelleştiren 7 ipucu

8 Ağustos 2020 burç yorumları! Günlük burç yorumları

8 Ağustos 2020 burç yorumları! Günlük burç yorumları nasıl?