• $16,8853
  • €17,8334
  • 992.103
  • 2554.08
16 Mayıs 2022 Pazartesi 07:00 | Son Güncelleme:

Elektrikli Karsan Norveç yollarında

Elektrikli Karsan Norveç yollarında
- YAŞAR KIZILBAĞ

ürkiye'nin ürettiği sürücüsüz elektrikli otobüs ilk ihracatını gerçekleştirdi. Külliye'de de kullanılan Karsan otobüsleri, Norveç'in Stavanger şehrinde yollara çıktı.

Türk mühendisleri tarafından Bursa'da geliştirilen ve dünyada ilk seri üretim olma özelliği taşıyan sürücüsüz elektrikli otobüs Avrupa'da yollara çıktı. Karsan'ın teknoloji partneri Adastec ile birlikte geliştirdiği seviye 4 otonom elektrikli otobüs Otonom e-Atak, Norveç'in Stavanger şehrinde toplu taşıma hizmeti vermeye başladı. Sürücüsüz otobüsün seferlere başlaması nedeniyle düzenlenen törene Norveç Ulaştırma Bakanı JonIvar Nygard, Karsan CEO'su Okan Baş, Adastec CEO'su Ali Ufuk Peker ve çok sayıda Norveçli katıldı.

ABD'DE DE TEST EDİLİYORe

Tören sonrası Norveç sokaklarında test ettiğimiz otobüs için Stavanger Belediyesi daha önce bölgede birçok şirketten getirdiği araçları test etmiş. Ancak belediye Karsan'ın "Otonom e-Atak"ında karar kılmış. Araçta 1 yıl boyunca yasa gereği şoför de seyahat edecek. Tören sonrası basınla sohbet tolantısı yapan Okan Baş, aynı otobüsün ABD, Fransa ve Romanya'da da test edildiğini belirterek, Avrupa'da ilk kez şehir içinde toplu taşıma hizmetinin sürücüsüz elektrikli araç Karsan Otonom e-ATAK ile gerçekleştirmesinden dolayı mutlu olduklarını belirtti. 2018 yılından beri elektrikli araçlar üzerinde çalıştıklarını anlatan Baş, "Bugün 6 metreden 18 metreye kadar şehir içi toplu ulaşımda yüzde 100 elektrikli tüm boyutlarda ürün yelpazesi sunan ilk ve tek Avrupa markasıyız. Biz elektrikli minibüslerle müşterilere giderken diğerleri otobüs için hâlâ çalışıyordu. Yoksa bugün Norveç'te olamazdık" dedi. Şu anda 6 metrelik elektrikli araçta Avrupa'da yüzde 51 pazar payına ulaştıklarını anlatan Okan Baş "e-ATAK ise girdiği ilk 2 yılda Avrupa'da yüzde 30 pay ile elektrikli midibüs segmentinin lideri oldu. Hem e-ATAK hem e-Jest ilk yılından beri Avrupa'da sınıf lideri" diye konuştu.

MEGANE EYLÜLDE ÇIKIYOR

Baş, kapasiteyi doldurmak için Renault'yla yıllık 55 bin adet Megane üretimi projesini devreye aldıklarını da hatırlatarak "Renault için hatları kurmaya başladık. Eylülde üretim başlıyor. Proje için 300 milyon TL yatırım yaptık" dedi. Baş, elektrikli araçta 3 yılda sattıkları kadar bu yıl sipariş aldıklarını da belirtti. Hedeflerini her yıl "Çarpı 2" büyüme olarak özetleyen Okan Baş, halen 1200 olan çalışan sayınını yıl sonunda 2 bine çıkacağın belirtti.

KÜLLİYE'DE DE KULLANILIYOR

Norveç sokaklarında hizmet vermeye başlanan sürücüsüz elektrikli otobüsün ilk test sürüşü Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılmıştı. Başkan Recep Tayyip Erdoğan test turunu tamamladıklan sonra Kıraça Holding Yönetim Kurulu Başkanı İnan Kıraç'a dönerek "Tesla sadece bunun için buraya gelir söyleyeyim. Elon Musk'a, 'Sen hep ben yapıyorum diyorsun ama atla gel, bak biz ne yaptık' diyeyim ona" ifadelerini kullanmıştı. Tören sonrası Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne de hediye edilen araç halen özel misafirler için kullanılıyor.

HİDROJENLE ÇALIŞAN ARAÇ DA GELİYOR

Tam elektrikli araç olan Jest projesine başladıkları 2018 yılında 2 kişiyle kurdukları Ar-Ge biriminin bugün 120 kişiye ulaştığını anlatan Okan Baş şu anda ise hidrojen yakıtlı araçla ilgili çalışmalarının olduğunu söyledi. Baş "Arkadaşlarımız çeşitli testler yapıyorlar. Yıl bitmeden hidrojenli araç da çıkacak. 12 metrelik otobüsüün ismi ATA olacak" dedi.

Norveç Ulaştırma Bakanı JonIvar Nygard (sağdan ikinci), Karsan CEO'su Okan Baş, Adastec CEO'su Ali Ufuk Peker (sağ başta) ile birlikte Karsan'ın ürettiği sürücüsüz elektrikli aracın ilk yolcusu oldu.

TOGG için geri sayım... İlk hangi modelinin pazara çıkacağı belli oldu!
TOGG için geri sayım... İlk hangi modelinin pazara çıkacağı belli oldu!

TOGG için geri sayım... İlk hangi modelinin pazara çıkacağı belli oldu!

Dünyanın en büyükleri arasında... Mi26'nın alevlerle mücadelesi takdire şayan!
Dünyanın en büyükleri arasında... Mi26'nın alevlerle mücadelesi takdire şayan!

Dünyanın en büyükleri arasında... Mi26'nın alevlerle mücadelesi takdire şayan!

Asgari ücrete ara zam gelecek mi? Masada iki yöntem var!
Asgari ücrete ara zam gelecek mi? Masada iki yöntem var!

Asgari ücrete ara zam gelecek mi? Masada iki yöntem var!

<p>Odaknoktasında; kaliteli ve sağlıklı hayat tarzını, aile yaşamını ve insanıönceleyentv4 bunu yapa

tv4 Ekranlarında Bizleri Neler Bekliyor? Filiz Zengin Akşam tv'ye anlattı.

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (24 Haziran 2021)

Togg'un 4. yılında seri üretim için geri sayım! Temmuz ayı sonunda başlayacak

Marmaris'te yanan alanlar havadan görüntülendi