• $8,4705
  • €10,2921
  • 501.151
  • 1441.33
28 Mart 2018 Çarşamba 13:06 | Son Güncelleme:

'Eğer bombayı oraya atmış olsaydım daha çok insan ölecekti'

Darbe girişimi sırasında savaş uçağıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ni bombalayan eski F-16 pilotu sanık Macit, cezaevinde görüştüğü ablasına, mahkemedeki savunmasının aksine dikkati çeken itiraflarda bulundu.

Fetullahçı Terör  Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi kavşağını  bombalayan F-16 pilotu sanık Müslim Macit, cezaevinde görüştüğü ablasına  itiraflarda bulundu. 
 
Mahkemedeki savunmasında, 15 Temmuz akşamı uçmadığını iddia eden  Macit, ablasına Cumhurbaşkanlığı Külliyesi kavşağını bombaladığını, bu nedenle  çok sayıda vatandaşın şehit olduğunu anlattı.
Macit ile ablasının cezaevindeki görüşmesine ait tutanak, Sincan Ceza  İnfaz Kurumu Müdürlüğü tarafından Akıncı Üssü davasının görüldüğü Ankara 4. Ağır  Ceza Mahkemesine gönderildi.
 
utanağa göre, darbe girişimine ilişkin bildiği her şeyi mahkemede  anlatacağını belirten Macit, ablasının tepkisiyle karşılaştı. Ablası, eşinin  böyle bir şey yapmamasını istediğini Macit'e aktararak, avukatın yönlendirmesini  dikkate alması gerektiğini belirtti.
 
"Asıl hedef Jandarmadaki kalabalık"
 
Darbecilerin komuta merkezi Akıncı Üssü'nden havalandıktan sonra  Ankara'nın üzerinde uçtuğunu kaydeden Macit, asıl hedefin Jandarma Genel  Komutanlığı karargahı önünde darbecileri protesto eden vatandaşlar olduğunu ifade  etti.Hedefleri tam olarak anlayamadığı için bu bölgeye yakın Külliye kavşağını  vurduğunu dile getiren Macit, bombalama anını ablasına şöyle anlattı:
 
"İzlerken ne gördüm biliyor musun? O gün çok rahatlamıştım. Bu şeyler  var ya 15 Temmuz'da gösteriler, şey yapıyorlar işte... 'Allah' dedim, onların  öyle olmasını istedi. Başka bir şeyim yok. Vebalim varsa bu dünyada şey yapmaya  çalışacağım. Şimdi caminin önünü tarif ediyor ya sürekli duymuşsunuzdur. Orada  küçük bir cami daha var abla, izlerken onu fark ettim. Şimdi 20 bin feette  olduğum için ne insanları ne de küçük camiyi görüyorum.
 
Asıl Jandarma Genel Komutanlığının şeye toplanmış yüzlerce insanla  dolu. Asıl (vurulmasını) istedikleri yer orasıymış. Çünkü diğer (vurulan) köprülü  kavşakla orası çok yakın. Onu zaten bulamadığım için şey yapmadım. Eğer orayı  anlamış, (bombayı) oraya atmış olsaydım, daha çok insan ölecekti. Yukarıda  görebildiğim büyük caminin önündeki boş araziye atmıştım. İnsanlar geri çekilmeye  başladı. Yani kaçanlar var. Diyor ki (Temas halinde olduğu darbeciler) 'bir daha  ki şey bize gelmesin, yakın olur. Biz uzaklaşıyorduk, ikinci bomba yanımıza  düştü.' Şehit, öleni, Allah bir şekilde onları denk getirerek orada olmasını  istedi galiba."
 
Macit, Jandarma Genel Komutalığı önündeki kalabalığı bombalaması  durumunda şehit sayısının daha çok olacağını belirterek, "Yani diğer türlü olsa  daha çok kişi olacak. Belki Allah onların şey olmasını istedi, bilmiyorum." dedi.
 
Şehitler için kefaret orucu tutacakmış
 
Macit'ten bombalama  sonucu şehit olanları düşünmemesini isteyen ablası da "Düşünme artık, o kadar da  çok inceleme. Bakalım yani kardeşim, fazla düşünme, sabırlı ol eğer çok  incelersen olmaz Müslim. Azıcık elini salla, oldu bir kere, olmasaydı iyiydi ama  oldu. Böyle üstünde durmanın gereği yok." telkininde bulundu.
 
Macit, şehit ettiği vatandaşlar için kefaret orucu tutacağını  söylemesi üzerine ablası, "Ya sen, o denilenlere bakma kardeşim" karşılığını  verdi. Macit de ablasına "Ama Kur'an'da yazıyor, denilen değil." ifadesini  kullandı.
 
Ablasının şehit sayısını kastederek "13-15 dediklerine bakma." ifadesi  de tutanakta yer aldı.
 
Darbe girişiminden haberi vardı
 
Ablasıyla arasında bu diyalog geçen Macit, 27 Şubat 2018'de Ankara 4.  Ağır Ceza Mahkemesinde yaptığı savunmasında, olay gecesi uçuş yapmadığını, uçak  ve kule arasında yapılan telsiz konuşmalarının ise kendisine ait olmadığını iddia  emişti.
 
Darbe girişimiyle ilgili, "Ben bu esnada bizim, yani hizmet  hareketinin, cemaatin darbe yaptığımızı biliyordum" ifadelerini kullanan sanık  pilot Macit'in, darbe girişimi esnasında, sanıklarından Akın Öztürk'ün damadı  eski yarbay Hakan Karakuş ile 16 Temmuz sabahı saat 06.15'te yaptığı ve inkar  ettiği telsiz konuşmasında şu ifadeler yer almıştı:
 
 - (Macit) Aslan 6: Filo, Aslan 6
 
- (Karakuş) Kule: Aslan 6, filo, devam edin- Aslan 6: İstenen vuruş  noktaları tekrar eder misiniz
 
- Kule: Yol kavşağı, cami önü
 
- ASLAN 6: Bana verilen koordinatın mutabık mıyız
 
- Kule: Mutabık
 
Saat 06.16
 
- Aslan 6: Hepsine tek tek atış gerçekleştireceğim
 
- Kule: Mutabık, üç tane
 
- Aslan 6: Üç tane alındı
 
- Kule: Üç tane alındı
 
Saat 06.19
 
- Aslan 6: Yol kavşağı ve cami önü tamamlandı, koordinatın batısında  herhangi bir noktaya mı
 
- Kule: Bir şey yoksa atmayın- Aslan 6: Söylenen iki hedef başarıyla  vuruldu
 
- Kule: Anlaşıldı, ellerinize sağlık"
 
Müslim Macit'in ek ifadesi
 
Soruşturma aşamasında savcıya verdiği ek ifadede Külliye bölgesini  bombaladığını kabul eden Macit, "İlk ifademde savcı beye uçmadığımı söylemiştim  ancak darbe girişiminden sonra 14 gün dışarıda kaldım. Dışarıda televizyon  izlediğimde haberlerde benim attığım bomba ile insanların öldüğünü öğrendim. Bunu  kimseye söyleyemedim." ifadelerini kullandı.
 
Macit, soruşturma aşamasındaki bu itiraflarını, mahkeme huzurunda  inkar etti.
 
Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığına verdiği ifadede FETÖ ile nasıl  tanıştığını, Hava Harp Okulu yıllarında örgüt ile olan ilişkisi, mezuniyet  sonrasındaki ilk görev yerindeki irtibatlarına ve ilişkilerine dair beyanda  bulundu.
 
Kurmaylık sınavları sorularının kendisine önceden verildiğini ve bu  sayede sınavı kazandığını itiraf eden Macit, 15 Temmuz 2016 öncesinde FETÖ  üyeleriyle yaptıkları görüşmeleri, 15 Temmuz gecesi ve ertesi sabah yaşananları  anlattı.
 
"Verdiğimiz emeğin karşılığını ödeyeceksin"
 
Darbe girişiminden bir gün önce gece 23.30 sularında Akıncı davası  sanıklarından Adem Kırcı'nın kendisine "Çavur Binbaşı not bırakmış, sen, ben ve  Mehmet Çetin Kaplan ile görüşmeye gideceğiz." şeklinde mesaj çektiğini bildiren  Macit, "Üçümüz birlikte Mehmet Fatih Çavur'un lojmandaki evine perşembeyi cumaya  bağlayan gece gittik. İlk başta evde eşi yoktu. Çocukları da uyuyordu. 'Yarın  üste çok farklı bir harekat olacak, üs kalabalık olacak. Merkez burası olacak,  dışarıdan asker olarak katılacak birlikler de olacak. Katılmak ister misiniz? Siz  bugüne kadar bunlar için yetiştirildiniz. Verdiğimiz emeğin karşılığını  ödeyeceksiniz. Ben bugüne kadar savaşvari günler olmasını bekliyordum. Vatan için  bunu yapmamız gerekiyor. Bunu bilen 5 kişi var, bugün de siz öğrendiniz. Üs  komutanın da haberi yok.' dedi. Diğer 5 kişiyi söylemedi." ifadelerini kullandı.
 
Macit, "Olay günü Hasan Hüsnü Balıkçı'nın 'Hükümetin bizleri tek tek  görevden uzaklaştıracağını, hatta birkaç generalin alındığını, bu işi yapmamız  gerektiğini' söylemesi nedeniyle eylemin darbe olduğunu anladım." iddiasında  bulunarak "çok pişman olduğunu" ileri sürdü.
 
Darbe girişiminden sonra 14 gün boyunca firar eden Macit, izlediği  haberlerde attığı bombalarla insanların öldüğünü öğrendiğini ancak bunu kimseye  anlatmadığı iddiasında bulundu.

(AA)

<p>İsrail'in aşılamaz dediği füze savunma sistemi Demir Kubbe'yi Hamas nasıl aştı?</p><p><span>ABD'n

İsrail'in hava savunma sistemi 'Demir Kubbe' çöktü mü?

Filistinlilerin evleri yerle bir oldu

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, emekli öğretmenlerle çevrim içi bayramlaştı

İşgalci İsrail, içlerinde hamile bir kadınında bulunduğu ailenin tüm fertlerini öldürdü