• $ 6,1436
  • € 6,8589
  • 251.661
  • 84.295
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Düşlerdeki tezgah umuda açıldı

Ekonomik sıkıntı nedeniyle zor günler geçiren Umut Çocukları Derneği'nin imdadına yabancı sermaye yetişti! İngiliz Bankası HSBC'nin desteğiyle oluşturulan atölyede gençler şimdi çanta üretiyor

Bülent ŞANLIKAN / İSTANBUL
Mali krizdeki 'Umut Çocukları Derneği' ticarete el attı. Maddi sorunları aşmak için üretim kararı alan Dernek Başkanı Ferhat Şahin, 'Kendine Yardım Atölyesi Projesi' için İngiliz Bankası HSBC'den destek istedi. Banka, 31 TL hibe ederek bir tekstil atölyesinin kurulmasını sağladı. Sokak çocukları, organik bezden 'İstanbul Çantası' imal etmeye başladı.
BİN ÇANTADAN 300'Ü SATILDI
Üzerinde Boğaz manzarası bulunan çantalar için 10 TL satış bedeli belirlendi. Ancak bu kez de karşılarına pazarlama sorunu çıktı. Atölyede 10 günde üretilen yaklaşık 1000 adet çantadan sadece 300'ü satıldı. İlk alıcıları ise Avusturya'dan gelen 50 sosyal çalışma uzmanı oldu. Atölyeyi gezen 'Yabancılar', hem birer çanta alarak projeye katkı sağladılar hem bir tespitte bulundular: 'Türkiye'de bu tarz çalışmalar yapılıyor ancak destek noktasında eş güdüm yok.'
İLK KEZ SOKAK ÇOCUKLARIYLA
HSBC Kurumsal İletişim ve Strateji Grup Başkanı Evren Altıok, projeyle ilgili şunları söyledi: Kendine Yardım Atölyesi Projesi, bizim sokak çocuklarıyla Türkiye'de gerçekleştirdiğimiz ilk proje. Ferhat'ın başarı öyküsü de önemli. Dernek olarak bize başvurdu. Sonuçta ortaya güzel bir çalışma çıktı. Amacımız, 'Kendine Yardım Atölyeleri'ni Türkiye'ye yaymak. Şu an aldığımız sonuçlar çok başarılı. Üretim faaliyetleri başladı. İlerleyen günlerde Diyarbakır, Şanlıurfa ve Adana başta olmak üzere diğer illerimizde de projenin gelişmesi için destek vereceğiz.

100 tavukla işe başladılar
Derneğin bir diğer gelir kapısı da 'Umut çiftliği.' Derince'den köy tavukları satın alan gençler, yumurta üretimine başladı. Tanesi 1 TL'den satılan yumurtaların alıcısı ise çevre sakinleri. Şahin, 'Amacımız buradaki değişimin fitilini ateşlemek. Sokağa dilenmeyin, çalmayın, çalışın mesajı vermek. Bu sayede sokakta yaşamakta olan çocuk ve gençlere rol model oluşturmak' diye konuştu.

 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Diriliş Ertuğrul 150. final bölümü fragmanı yayınlandı. Diriliş Ertuğrul´un son bölümünde neler olac

Diriliş Ertuğrul Final Tanıtımı İzle

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

İngilterenin en büyük ikinci çelik üreticisi British Steel iflasa hazırlanıyor

558 yıllık Tarihi Kapalıçarşı'nın çatısı ve alt yapısı tamamlandı