• $ 5,7637
  • € 6,5302
  • 243.322
  • 99.835
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

IOM Türkiye Misyon Şefi Gvilava: Dünya, Türkiye’nin Suriyelilere ev sahipliğine tanıklık ediyor

Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Türkiye Misyon Şefi Lado Gvilava, “Dünya, Türkiye’nin Suriyeli göçmenlere ev sahipliğine tanıklık ediyor.” dedi.

x

18 Aralık'ta kutlanacak "Uluslararası Göçmen Günü” dolayısıyla IOM Türkiye ofisinin ev sahipliğinde bir hafta sürecek film gösterimi etkinliği Ankara'da başladı.

Fransız Kültür Merkezi’ndeki (FKM) etkinliğe Gvilava ile başkentteki yabancı misyon temsilcileri, basın mensupları ve davetliler katıldı.

Programda konuşan Gvilava, film festivalinin bu yıl üçüncüsünü düzenlediklerini ve bu hafta başlayan festivalin 7 şehirde 10 etkinlikle sürdürüleceğini söyledi.

Gvilava, birkaç gün önce Marakeş’te imzalanan Birleşmiş Milletler (BM) Küresel Göç Mutabakatı’na değinerek, “Türünün ilk örneği bir uluslararası anlaşma. Ülkelere, doğru yönetilmiş bir göç için vizyon ve çerçeve sunuyor.” dedi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in “Göçmenlerle dayanışma hiç bu kadar hızlı olmamıştı.” ifadesini kullandığını kaydeden Gvilava, Suriye’den savaş, felaket ve yoksulluk sebepleriyle kaçan göçmenlere değindi.

Gvilava, “Suriye iç savaşının başlamasından bu yana Türkiye, 3,5 milyon Suriyeli göçmene kapısını açtı. Dünya, Türkiye’nin Suriyeli göçmenlere ev sahipliğine tanıklık ediyor.” ifadelerini kullandı.

Davetliler, daha sonra göçmenlerin yaşamı ve uyum sorunlarını anlatan "Abu Adnan" ve "Mohamad, The First Name" isimli iki kısa film izledi.

(AA)

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Güneşin doğuşunun ve batışının en güzel izlendiği yer' olarak bilinen Nemrut Dağı, yoldaki kar temiz

´Dünya mirası´Nemrut sezonu açtı

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Türkiye'deki en düşük yakıt tüketen dizel otomobiller

Cumhur İttifakı'nın mitingine büyük ilgi! Ankarada tarihi gün

Maksat Yarışmak Olsun - 22 Mart 2019

Ataman ile Devr-i Alem - San Miguel - Meksika - 31 Aralık 2018

Diyet Günlüğü - Yaşlılarda beslenme - 27 Şubat 2019