• $9,5779
  • €11,119
  • 554.746
  • 1520.4
30 Eylül 2021 Perşembe 18:18 | Son Güncelleme:

Dünya Bankası'ndan Türkiye'ye 'Su Kaynakları Yönetimi' övgüsü

Dünya Bankası'ndan Türkiye'ye 'Su Kaynakları Yönetimi' övgüsü

Dünya Bankası, "Türkiye'de Su Kıtlığı" konulu çevrimiçi seminer düzenledi. Seminer, Türkiye'de su kıtlığı, iklim etkilerine karşı dayanıklılık ve kırsal ekonominin yeniden canlandırılması konularında paydaşlarla diyalog sürecinin yürütülmesi hedefiyle gerçekleştirildi.

Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Kouame "Türkiye, Kovid-19 pandemisi sonrasında daha iyi bir yeniden inşa süreci için kıt su kaynaklarının daha sürdürülebilir bir şekilde yönetiminin iyileştirilmesine öncelik vermektedir" ifadesini kullandı.

Dünya Bankasından yapılan açıklamaya göre, Banka, Tarım ve Orman Bakanlığıyla su güvenliği gündemi hakkında üst düzey sektörler arası görüş alışverişini desteklemek ve su güvenliğini artırmak amacıyla "Türkiye'de Su Kıtlığı" konulu çevrim içi seminer düzenledi.

AA'nın aktardığı habere göre, Seminer, Türkiye'de su kıtlığı, iklim etkilerine karşı dayanıklılık ve kırsal ekonominin yeniden canlandırılması konularında paydaşlarla diyalog sürecinin yürütülmesi hedefiyle gerçekleştirilmesi planlanan birçok çevrim içi seminerin de ilkini oluşturdu.

"TÜRKİYE DE GİDEREK ARTAN SU STRESİ İLE KARŞI KARŞIYA"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Auguste Tano Kouame, Türkiye'nin dünya genelindeki başka birçok ülke gibi giderek artan su stresi ile karşı karşıya olduğunu belirterek, iklim değişikliği, şehirleşme ve ekonomik faaliyet artışı gibi faktörlerin bu durumu daha da ağırlaştırdığına dikkati çekti.

Türkiye'nin su yönetimine ilişkin görüşlerini paylaşan Kouame, "Türkiye, Kovid-19 pandemisi sonrasında daha iyi bir yeniden inşa süreci için döngüselliğin artırılması, suyun daha iyi korunması ve su verimliliğinin artırılması gibi ilkelere dayalı olarak, farklı kullanıcılar ve sektörler arasında kıt su kaynaklarının daha sürdürülebilir bir şekilde yönetiminin iyileştirilmesine öncelik vermektedir." ifadesini kullandı.

Dünya Bankası Sürdürülebilir Kalkınma Bölge Direktörü Steven Schonberger de "Banka, Türkiye'yi, bu gibi etkinlikler yoluyla su güvenliği sonuçlarını iyileştirmek için sadece ulusal ölçekte değil aynı zamanda küresel düzeyde su sektöründeki kanıta dayalı bilgi ve diyaloga önemli ölçüde katkıda bulunabilecek bir lider olarak görmektedir." değerlendirmesinde bulundu.

  • Dünya Bankası
  • Su kaynakları
  • Kouame
<p>Küresel ısınma ve iklim değişikliği artık inkar edilemez bir  seviyede ancak ne yazık ki bu konud

İklim değişikliğindeki büyük tehlike

Dev kayayı balta ile parçaladı! Ortaya bakın ne çıktı?

Ateş Serbest 2021 faaliyetinden heyecanlandıran görüntüler

Trakya'da 65 yaş üzeri ve risk grubundakilere ''grip aşıları'' evlerinde yapılıyor