• $7,1972
  • €8,7841
  • 415.15
  • 1504.07
31 Temmuz 2014 Perşembe 01:45 | Son Güncelleme:

Dopingli sporcuyu affetmem

Dopingli sporcuyu affetmem

Spor camiasını derinden sarsan doping skandallarının önüne geçmek için Gençlik ve Spor Bakanlığı düğmeye bastı. Bakan Akif Çağatay Kılıç, "Bundan böyle Türkiye'de doping yapılamayacak" dedi.

MUHAMMET KUTLU- ANKARA 

DÜNYADA ve Türkiye’de dopingli olduğu tespit edilen sporcu sayısı hızla artıyor. 2013 yılı verilerine göre Dünyada dopingli sporcular yüzde 1.5 oranındayken, bizde bu oranın yüzde 15’e yaklaşması, Türkiye’de dünya ortalamasından on kat fazla dopingli sporcu olduğu gerçeğini gözler önüne serdi. Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, amansız bir savaş başlattıkları doping illeti konusunda başarıyı yakalamaya başladıklarını söyledi. AKŞAM'a doping savaşını nasıl kazandıklarını anlatan Kılıç, "Dopingi önlemek için, sporcu ve antrenörlerin bilinçlendirilmesi gerekiyor. Antrenörler ve sorumlu federasyonların bir kere doğru eğitimi vermesi gerekiyor. Bakanlık olarak Sağlık ve Eğitim Dairemiz ile devreye girdik. Sporcu yakalandığı zaman hiçbir şekilde affedilmeyeceğini bilirse, dopingi aklına bile getirmemeye başlıyor. Yani her şey zihniyetin düzelmesiyle başlıyor" dedi. Bakan Kılıç, "Göreve geldiğimde ‘Antrenörü de sporcuyu da yakalarsam hiç gözünüzün yaşına bakmam’ dedim. Türkiye'de doping denilen illetin önüne geçeceğiz. Bundan böyle Türkiye'de doping yapılamayacaktır" ifadelerini kullandı. İşte Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'ın yaptığı çarpıcı açıklamalar: 

ZİHNİYET DEĞİŞİMİNE ÖNAYAK OLACAĞIZ: Bakanlık olarak doping konusunda bir zihniyet değişimine 
önayak olacağız. Güreşte Avrupa ve Dünya şampiyonalarına bakın. Sporcularımız arasında, dopingli çıkanların yerine alınıp, bronzdan gümüşe, gümüşten altına çıkanlar var. 

NUMUNELER ALINIYOR: Tesis koşullarını doping kontrolünün en iyi şekilde yapılabilmesi için dönüştürüyoruz. Yoğun bir şekilde numuneler alınıyor. Sporcular sürekli takip altında tutuluyor. Gerekli tüm maddi kaynak aktarılıyor. 

Hayatları bitiyor

DOPİNG kullanınca sporcu, aslında vücudunda olmayan bir gücü kullanmış oluyor. Bu da sakatlığa neden oluyor. Aslında vücutta o güç yok. Doping kullanan sporcu kendini aşırı zorluyor ve spor hayatını bitiriyor. Hepsinden önemlisi de 'Doping kullanıyor' damgası yemek. Ama bunun dışında çok daha önemli bir şey var. Bilinç ve zihniyet değişimi. Sporcular artık şunu anladı; Yakalanırsam cezamı alacağım. İşimden olacağım. 

Halter ve Atlama

DOPİNG, performansı doğal olmayan yollarla artırma yöntemi olarak tanımlanıyor. Bu maddeler içinde en sık kullanılanlar anabolik steroidler ve uyarıcılar. Anabolik steroidler kuvvet artışı sağladığı için halter, atlama, hız koşuları gibi kuvvet ve sürat gerektiren spor dallarında, uyarıcılar ise patlayıcı güç gerektiren spor dallarında kullanılıyor.

<p>Sıcaklıkların yurt genelinde mevsim normallerinde seyrettiğini belirten Yusuf Ziya Yavuz şunları

Meteoroloji'den yağış ve çiğ uyarısı!

İstanbul'un ağaçları istilacı böcek türü nedeniyle tehlike altında

Türkiye'nin en uzun üçüncü tünelinde sona gelindi

Baş ağrısı ve burun kanaması nedeniyle doktora gitti! Burnundan bakın ne çıktı