• $7,3294
  • €8,9275
  • 416.901
  • 1488.21
27 Ağustos 2012 Pazartesi 11:51 | Son Güncelleme:

Dokunulmazlıklara terörde dokunalım

Dokunulmazlıklara terörde dokunalım

BDP'li vekillerin PKK'lılarla 'buluşması'nın ardından partiler, dokunulmazlığı tartışıyor. Teröre prim veren milletvekillerinin dokunulmazlıkları kaldırılsın diyenler çoğunlukta

Oslo ayrı kucaklaşma ayrı
AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş:
Meclis'te temsil yetkisini elinde bulunduran herkes; milli birlik ve beraberliğe, vatanın bütünlüğüne kastetmiş terörle kucaklaşmak yerine, onu nefretle kınamalıdır. Teröristle görüşme ve kucaklaşma farklı durumlardır. Oslo görüşmelerine ne Ak Parti ne de hükümet yetkilisi katılmamıştır. Devlet daha önce de teröristle görüşmüş, bundan sonra da görüşecektir. Vekillerin dokunulmazlığıyla ilgili fezleke Meclis'e geldiğinde karar veririz.

Herkesinki kaldırılmalı
CHP Genel Başkan Yardımıcı Gürsel Tekin:
Bütün vekillerin dokunulmazlıkları kaldırılmalıdır. 2011 seçimlerinde milletvekillerimizden dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla ilgili noter imzalı belgeler istedik. Sadece kürsü dokunulmazlığı korunmalıdır. Kişiye ve belli bir partiyle ilgili özel düzenlemelere karşıyız. MHP'nin önerdiği düzenlemeye sıcak bakmıyoruz.

Terör eylemine katılan yargılansın
MHP Genel Başkanvekili Oktay Vural:
Teröristlerle kucaklaşmak kabul edilemez. Siyasetçiler, dokunulmazlıkların kaldırılması konusunda terör sorununu ön plana çıkarmalıdır. Bu eksende bir siyasal mutabakat millet vicdanını temsil eder. Terör eylemlerine katılan vekillerin yargılanması gerekiyor. Dokunulmazlıkların sınırlandırılmasına yönelik düzenlemenin caydırıcı olur.

MHP'nin teklifi AKP ve CHP'de
MHP, milletvekili dokunulmazlığının sınırlandırılmasına yönelik anayasa değişiklik teklifi önerisini, AKP ve CHP gruplarına iletti. Anayasanın 83. maddesinin 2. ve 3. fıkralarının değiştirilmesini öngören öneri şöyle: ''Ağır cezayı gerektiren suçüstü ve terör eylemlerine katılma ve destekleme halleriyle Anayasa'nın 14. maddesindeki durumlar bu hükmün dışındadır. Ancak bu halde yetkili makam, durumu hemen ve doğrudan doğruya TBMM'ye bildirmek zorundadır. TBMM üyesi hakkında verilmiş bir ceza hükmünün yerine getirilmesi, üyelik sıfatının sona ermesine bırakılır; üyelik süresince zamanaşımı işlemez.' AA

<p>Süper Lig'in 27.haftasında Beşiktaş, düşme hattından kurtulmak isteyen Yukatel Denizlispor'u Voda

Beşiktaş-Denizlispor Maç Önü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaşamı ve siyasi kariyeri

Vaka artışı yaşanan Samsun'da 'gizli ekip' tekrar görevde

2 bin 225 rakımdaki çığ tatbikatı nefes kesti