• $8,1891
  • €9,8777
  • 471.62
  • 1330.48
30 Mart 2021 Salı 17:29 | Son Güncelleme:

İsrail'den Güney Kıbrıs'a çıkarma

İsrail'den Güney Kıbrıs'a çıkarma

Doğu Akdeniz'de sular durulmuyor. Aralarında ABD, Fransa, Birleşik Arap Emirlikleri ve İspanya'nın da bulunduğu ülkeler 60'tan fazla savaş uçağını bölgeden havalandıracak. İsrail medyası ise doğrudan Türkiye'yi hedef alan gelişmeyi manşetten vererek, Güney Kıbrıs'a asker çıkaracağını duyurdu.

Doğu Akdeniz'de Türkiye karşısında çaresiz kalan Yunanistan'ın yardımına koşan ABD, uçak gemisi USS Eisenhower Girit Adası'ndaki Suda Üssü'nde demirliyken müttefikiyle yeni tatbikatlara girişti.

Milliyet'te yer alan habere göre; Yunanistan Genelkurmay Başkanlığı, 16 Mart'tan 24 Mart'a kadar süren ve bu yıl ikincisi gerçekleşen özel kuvvetler tatbikatının fotoğraflarını, resmi internet sitesinden yayınladı.

Resmi açıklamaya göre, ABD ve Yunan özel kuvvetler askerlerinin Suda Üssü'ndeki gövde gösterisine Türkiye karşıtı ittifakın değişmez üyesi Güney Kıbrıs ordusu da katıldı.

Yunan Genelkurmay'ı, gündüz ve gece saatlerinde gerçekleşen tatbikatla Orta ve Doğu Akdeniz'deki modern tehditlere karşı operasyon düzenlendiğini duyurdu.

ABD ve Yunan özel kuvvetlerinin tatbikat gerçekleştirdiği bir başka yer ise, ülkenin orta kesimindeki Attica ve Larissa oldu. Buradaki tatbikatlarda Kuzey Makedonya da yer aldı, üç ülkenin özel kuvvetler askerleri uçaklardan paraşütle atladı.

ABD Başkanı Joe Biden, 25 Mart'taki Bağımsızlık Günü kutlamalarında Başbakan Kiryakos Miçotakis'i aradı. Yunan medyası, Biden'ın Miçotakis'e "Bir şeye ihtiyacın olursa beni ara. Yardım etmek için buradayım." dediğini yazdı.

12 NİSAN'DA BAŞLIYOR

Mart ayı içerisinde ABD uçak gemisinden havalanan F-18'ler ve Girit'teki Suda Üssü'ne inen Suudi Arabistan F-15'leriyle tatbikat yapan Yunan ordusu, 12 Nisan tarihinde daha büyük bir gövde gösterisine girişecek.

Yunan medyası, ABD, İsrail, Fransa, Birleşik Arap Emirlikleri ve İspanya'nın katılacağı "Iniocho 2021" isimli tatbikatta 60'tan fazla yabancı savaş uçağının ve tüm Yunan jetlerinin Doğu Akdeniz semalarında uçacağını yazdı.

İSRAİL'DEN KIBRIS'A ÇIKARMA

İsrail medyası ise, ordu birliklerinin ilk kez Güney Kıbrıs'ta büyük ölçekli bir tatbikat yapacağını bildiriyor. Yerel medyadaki haberlerde, Türkiye karşıtı blokta yer alan İsrail'in savaş uçakları, donanma ve özel kuvvetler askerleriyle Kıbrıs'a çıkarma yapacağı yazıldı.

İsrail ordusunun ilk kez sınırları dışında bu kadar uzun süre kalacağı belirtilen haberlerde, yaz mevsimindeki tatbikatın "Savaş Ayı"nın bir parçası olduğu ve F-35 jetlerinin de havalanacağı aktarıldı.

Medyadaki haberlerde bölgenin hava trafiğine kapatılacağı, Türk Hava Kuvvetleri'ne ait jetler veya helikopterlerin NOTAM ilan edilen bölgeye girmesi halinde İsrail tarafından hedef alınacağı savunuldu.

Yunan medyası, "İsrail komandoları Kıbrıs'a iniyor-Senaryo Türkiye'ye karşı" başlıklarıyla gelişmeyi duyurdu.

İsrail ordusu, Mart ayı içerisinde Kıbrıs açıklarında denizaltıların da yer aldığı uluslararası bir tatbikat düzenlemiş, katılan ülkeler arasında ABD ve Yunanistan dikkat çekmişti.

TÜRKİYE'DEN NAVTEX İLANI

Türkiye, Dipkarpaz açıklarında 1-16 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan atış eğitimleri için NAXTEX yayınladı.

<h3>'BU TEKNOLOJİNİN DAHA ÜST VERSİYONUNU TÜRKİYE YAKALAMIŞ DURUMDA'</h3><p>Karadan havaya hava savu

Yerli ve Milli Hava-Hava Füze Sistemleri Neden Önemli?

Selçuklu motifleri buğday sapından üretilen kağıtlarla geleceğe taşınıyor

Türkiye, Kuzey Makedonya ordusuna üniforma bağışında bulundu

Edirne'de kaybolan yaşlı adamı Tunca Nehri'nde arama çalışmaları sürüyor