• $7,7592
  • €9,2072
  • 419.168
  • 1530.27
23 Temmuz 2014 Çarşamba 14:06 | Son Güncelleme:

Doğal yaşam parkı'ndan göz yaşartan vasiyet

Doğal yaşam parkı'ndan göz yaşartan vasiyet

İzmir'de 7 yıl önce ölen 'Pak Bahadır' adlı filin 28 sene boyunca bakıcılığını yapan Bahattin Öztanman, sevgiyle bağlandığı hayvanın Büyükşehir Belediyesi Doğal Yaşam Parkı'ndaki mezarı başında "Beni onun yanına gömün" vasiyetinde bulundu.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ 

1954 yılında Pakistan'dan İzmir'deki Kültürpark Hayvanat Bahçesi'ne getirilen sevimli fil Pak Bahadır, eklem ve kemiklerindeki hastalık nedeniyle yurtdışından gelen uzmanların ve hayvanat bahçesi yetkililerinin yaptığı operasyonun ardından uyanamayarak 21 Temmuz 2007 tarihinde yaşamını yitirdi. 59 yıl yaşayan Pak Bahadır'ın ölümü, İzmirliler'de büyük üzüntü yarattı. İzmir'in bu dev simgesi, ölümünün ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Sasalı'da açılan Doğal Yaşam Parkı'na gömüldü. Park ziyaretçilerinin uğrak noktalarından Pak Bahadır'ın mezarı, ölümünün 7. yılında duygusal bir buluşmaya sahne oldu. 28 yıl bakıcılığını yapan ve son nefesini verdiği anlarda bile hep yanında olan Bahattin Öztanman, can dostunu mezarı başında ziyaret etti. Emekli olmasına rağmen Bahadır'ın ameliyatı sırasında park yetkilileri tarafından davet edildiğini anlatan Öztanman, "Aramızda özel bir bağ vardı. Son zamanlarında ayaklarındaki rahatsızlık nedeniyle çok acı çekiyordu. Mutlaka ameliyat edilmesi gerekiyordu ama uyanamadı. O gün yaşadığım acıyı anlatamam. Aradan 7 yıl geçti ama hala aynı acıyı yaşıyorum" dedi.

'YANINA GÖMÜN'

Pak Bahadır'ın mezar taşını öperek anılarını paylaşan Öztanman, "28 yılımı onunla birlikte geçirmekten mutluluk duyuyorum. Çok akıllı bir hayvandı. Beni dinler, söylediklerimi anlardı. Kapısından girer girmez kokumdan beni tanır, hortumuyla başıma öpücük kondururdu. Çocuklarımdan ayırmadım onu, Allah yattığı yerde rahat ettirsin. Öldükten sonra Pak Bahadır'ın yanına gömülmeyi istiyorum" diye konuştu. 

'KEŞKE ÖLMESEYDİ'

Bahattin Öztanman'ı ziyaret sırasında yalnız bırakmayan torunu Almina Öztanman ise dedesi ve babası sayesinde hayvanlarla iç içe büyüdüğünü söylerken, "Dedemden ilk öğrendiğim şey hayvanları karşılıksız sevmek oldu. Büyüyünce veteriner olup hayvanların hayatını kurtarmak istiyorum" dedi.DHA 

<p>3-5 yaş arası çocuklarda internet kullanımının günde 1 saat olmasını belirten Uzman Psikolog Dery

Çocukların internet kullanımına nasıl sınır koyarım?

Şans eseri ölümden dönen insanlar

ABD'nin Yunanistan'a hibe edeceği silahlar! İşte o liste

Adana'da yanan ormanlık alanlar tekrar ağaçlandırılmak üzere hazırlanıyor