• $8,1453
  • €9,736
  • 454.108
  • 1375.91
05 Nisan 2021 Pazartesi 23:25 | Son Güncelleme:

Doç. Dr. Ümit Savaşçı: Haziranda toplumsal bağışıklık oluşur! 4'üncü piki beklemiyoruz

Doç. Dr. Ümit Savaşçı: Haziranda toplumsal bağışıklık oluşur! 4'üncü piki beklemiyoruz

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Savaşçı, virüsün yapısı, çok mutasyon geçirmesi ve aşılamayla vakaların düşeceğini belirterek, “Türkiye'de yeni bir pik beklemiyoruz” dedi.

Türkiye'nin son Kovid risk haritasını değerlendiren Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, mutasyonlu virüs vakalarını mutlaka hastaneye yatırdıklarını dile getirerek şöyle konuştu: "Her ne kadar oksijen ihtiyacı ve akciğer hasarı çok olmasa da kişiler üzerinde yoğun bakım ve klinikte yatış oranımız düşük seyretse de hastalarda yüzde 75 oranında mutasyona rastlıyoruz. İngiliz mutasyonu çok fazla. Özellikle Karadeniz bölgesinde Samsun, Kastamonu, Ordu ve İstanbul'da mutasyon oranları daha yüksek. Dolayısıyla kişiler aşı olduktan sonra bile kurallara uymak zorunda. Halkımızdan şunu istiyoruz; 2-3 ay disiplin altında kurallara uyarsak, rehavete kapılmazsak, aşılama da haziran ayına kadar bu hızla devam ederse zaten toplumsal bağışıklığı elde edeceğiz. Bizim de yatırdığımız hastalarımızın yüzde 90'ı mutant virüslü hastalarımız."

YAZA KADAR TEDBİRLİ OLMALIYIZ

Doç. Dr. Savaşçı, şu an 3'üncü pikin yaşandığını belirterek, "Mart-nisan gibi 3'üncü piki yaşayacağımızı düşünüyorduk, öyle oldu. Açıkçası virüsün yapısı, kadar mutasyon geçirmesi ve aşılama programlarının hızlıca ilerlemesi neticesinde 4'üncü pikin olacağını düşünmüyorum. 84 milyonun bir arada olduğu, herkesin tüm kurallara uyduğu bir yapı ile bu sorunu yaza kadar bitirmeyi düşünüyoruz."

İFTARA GİTMEYİN DAVET ETMEYİN

Doç. Dr. Savaşçı, Ramazan ayında koronavirüse karşı aşılanmanın nasıl ilerleyeceğine ilişkin şunları kaydetti: "Aşı birimlerimiz saat 00.00'a kadar hizmet veriyor. Oruç tutan vatandaşlarımız randevu sistemi ile 20.00-00.00 arasında aşılarını yaptırabilirler. Ramazan ayında iftar saatlerinde restoranlarımızda bir yoğunluk yaşanacaktı. Kısıtlamalar yerinde oldu. Aileler arasında iftar toplanmaları sürerse vakalar artar. Akraba da olsa, komşu da olsa iftar programları yapmayalım."

<p>Peki, kod 29 olarak bilinen fedih kodunun kaldırılması ne  anlam ifade ediyor? Çalışma hayatından

Kod 29'un kaldırılması ne anlam ifade ediyor?

Sahur sofranızda bunlar olsun!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya Başbakanı Dibeybe'yi resmi törenle karşıladı.

Düzce'de denizin bir kısmı kahverengiye dönüştü