• $9,426
  • €10,99
  • 540.11
  • 1442.57
10 Ekim 2021 Pazar 17:52 | Son Güncelleme:

Diyanet Umre başvurusu nasıl yapılır? Umre ziyaretinde tam aşı şartı var mı, kimler gidebilir?

Diyanet Umre başvurusu nasıl yapılır" Umre ziyaretinde tam aşı şartı var mı, kimler gidebilir"

Umre yapmak, Mescid-i Nebevî'de namaz kılmak ve Mescid-i Nebevî'yi ziyaret etmek için koronavirüse karşı aşı olmak temel koşuldur. Hacılar, başvurularında uçtukları ülkeden ilgili aşı sertifikasını ibraz etmelidir. Şu anda yetkililer kutsal mekanlardaki günlük kapasiteyi günde 70.000 hacı ile sınırlandırıyor. Yurtdışından gelen yolcuların, tamamen aşılanmış olmaları koşuluyla umre yapmak için başvuruda bulunmalarına izin verildiğini söylendi. Söz konusu internet aramalarında "Diyanet Umre başvurusu nasıl yapılır? Umre ziyaretinde tam aşı şartı var mı, kimler gidebilir?" sorularına yanıt arayanlar için detayları bu haberimizde derledik.

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı'ndan merakla beklenen açıklama geldi. Sadece 2 doz yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı olanlara umre izni verildiği belirtilirken başvuru sürecine ilişkin detaylar umre ziyareti yapacak vatandaşlarla paylaşıldı. Peki Diyanet Umre başvurusu nasıl yapılır? Umre ziyaretinde tam aşı şartı var mı, kimler gidebilir? İşte umre yapma ve Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi'de ibadet etme izni ile ilgili yapılması gerekenler..

UMRA ZİYARETLERİ BAŞLADI MI?

Suudi Arabistan yönetimi, 10 Ekim'den itibaren, sadece 2 doz yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı olanlara umre ve ibadet izni verileceğini duyurdu.

Açıklamada, umre, ibadet ya da ziyaret için izin almış ancak 2 doz aşısını yaptırmamış kişilerin, izinlerinin iptal olmaması için 2. dozu izin tarihinden 48 saat önce olması gerektiği ifade edildi. Bakanlık, Kovid-19'la ilgili alınan tüm tedbir ve koruyucu önlemlerin, salgının seyrindeki gelişmelere göre Halk Sağlığı Kurumu tarafından sürekli değerlendirmeye tabi tutulduğunu aktardı.

Suudi Arabistan ağustos ayında Kovid-19 tedbirlerine riayet edilerek aylık 2 milyon umrecinin kabul edileceğini duyurmuştu.

2021 UMRE BAŞVURUSU NASIL VE NEREYE YAPILIR?

Başkanlığımız 2021 umre organizasyonuna katılmak isteyen kişiler, ilan edilen konaklama türlerinden birini seçip bu türe ait "Banka Kodu" ile "Vakıfbank, Vakıf Katılım Bankası, Ziraat Bankası, Ziraat Katılım Bankası, Halkbank, Albaraka Türk Katılım Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası ve Türkiye Finans Katılım Bankası ve PTT" şubelerinden birinde, ücreti kurumsal umre hesabına peşin olarak yatırabilecektir.

Umrecilerimiz, ücretlerini yatırdıktan sonra herhangi bir müftülüğe müracaat ederek veya www.hac.gov.tr adresinden kayıtlarını yapabileceklerdir. Kayıt yapıldıktan sonra müftülükten alacağı Umre Kayıt Formunu iki (2) nüsha halinde doldurarak bir nüshasını istenen belgelerle birlikte müftülüğe teslim edecektir.

GEÇEN YIL KOVİD-19 TEDBİRLERİ İLE YAPILMIŞTI

Suudi Arabistan makamları, geçen yıl mart ayı başlarında Kovid-19 yüzünden umre ziyaretlerini askıya almış, 7 ay aradan sonra 4 Ekim 2020'de ülkede yaşayanlar için umre ziyaretlerini yeniden başlatmıştı.

Bu tarihten bir ay sonra da ülke dışından umre ve ibadet amacıyla gelenlerin kabul edilmeye başlandığı ülkede yurt dışından gelen ilk umre kafilesi, 3 günlük karantinadan sonra 4 Kasım 2020'de Kabe'de tavaf yapmıştı.

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı, 12 Haziran'da hac ibadeti için yurt dışından kimsenin kabul edilmeyeceğini, yalnız ülke içinden kronik rahatsızlığı bulunmayan, 18-65 yaş arasında ve aşı olmuşlardan 60 bin kişinin hac farizasını yerine getirebileceğini açıklamıştı.

Suudi Arabistan, Kovid-19 salgını nedeniyle geçen yıl da sadece ülke içinden ve sınırlı sayıda hacı adayını kabul etmişti.

SİNOVAC AŞISI AŞISI OLANLAR UMRE'YE GİDEBİLECEK Mİ?

Suudi Arabistan, salgınla mücadele kapsamında şu ana kadar Pfizer/BioNTech, AstraZeneca, Johnson & Johnson ve Moderna aşılarının kullanımına onay verdi. Türkiye'de de kullanılan Sinovac aşısı ise liste dışı tutuld

<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da bir kafede vatandaşlarla sohbet etti

Niğde'de 20 milyon yıllık fosil bulundu

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, NATO Karargahı'na geldi