• $8,0778
  • €9,7047
  • 450.952
  • 1409.19
05 Nisan 2021 Pazartesi 18:59 | Son Güncelleme:

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan İslamofobia açıklaması

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan İslamofobia açıklaması
DHA

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Erbaş, Kazakistan Enformasyon ve Toplumsal Kalkınma Bakanı Balayeva ile bir araya gelerek "Dünyada sürekli yükselen İslamofobia olgusu var. Bu İslamofobiayı hep birlikte ortadan kaldırmamız gerekiyor" dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, "Dünyada sürekli yükselen İslamofobia olgusu var. Bu İslamofobiayı hep birlikte ortadan kaldırmamız gerekiyor" dedi.

DHA'nın haberine göre, Prof. Dr. Ali Erbaş, Kazakistan Enformasyon ve Toplumsal Kalkınma Bakanı Aida Balayeva ve beraberindeki heyeti kabul etti. Erbaş, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Türkiye'nin Kazakistan'la pek çok açıdan bağları olduğunu kaydetti. Sahih dini bilginin insanlarla buluşturulmasının önemine vurgu yapan Başkan Erbaş, "Din hizmeti, doğru din eğitimine bağlı. Din hizmetinin faydalı, verimli olması, doğru dini bilginin çocuklarımıza, gençlerimize öğretilmesinden geçmektedir. Biz, doğru dini bilgiyi her zaman okullarımızda, mekteplerimizde okutarak insanımızı aşırılıklardan uzak, orta yol, yani vasat ümmet olma noktasında her zaman önceleyerek eğitimimizi yapmaya çalıştık. Tabii en önemli dayanağımız, Allah'ın Kitabı Kur'an-ı Kerim ve Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa'nın sünnet-i seniyyesi'dir" dedi.

'DÜNYADA SÜREKLİ YÜKSELEN İSLAMOFOBİA OLGUSU VAR'

Erbaş, dünyada giderek artan İslamofobiye dikkat çekerek, "Dünyada sürekli yükselen İslamofobia olgusu var. Bu İslamofobiayı hep birlikte ortadan kaldırmamız gerekiyor" diye konuştu. İki ülke arasında her alanda yapılan ve yapılacak olan işbirliğinin önemimin altını çizen Başkan Erbaş, "İnşallah biz Türkiye olarak kardeş ülke Kazakistan'la her alanda, eğitim, kültür, diyanet işleri, din hizmetleri, din eğitimi, tabi ekonomi ve diğer alanlarda her alanda işbirliği yapmaktan son derece memnunuz" ifadelerini kullandı.

Kazakistan Enformasyon ve Toplumsal Kalkınma Bakanı Aida Balayeva ise kabulden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Erbaş'a teşekkür etti. Bakan Balayeva, Diyanet İşleri Başkanlığı ile işbirliğini geliştirerek, aşırılıklardan uzak, sahih dini bilgiyle insanları buluşturma noktasında Başkanlığın tecrübelerinden faydalanmak istediklerini söyledi.

<p>Libya Başbakanı Dibeybe, 5 başbakan yardımcısı ve 14 bakanı ile Türkiye'ye geldi. Abdulhamid Dibe

Libya'nın kritik ziyareti dünyada nasıl yankı buldu?

Eski başbakanlardan Yıldırım Akbulut hayatını kaybetti

Erzurum'un asırlık camilerinde Kovid-19 nedeniyle ramazan buruk geçiyor

Bakan Çavuşoğlu, NATO Konseyi Toplantısı'na katılmak üzere Brüksel'e geldi