• $7,9751
  • €9,4439
  • 489.87
  • 1199.46
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
23 Haziran 2020 Salı 17:46 | Son Güncelleme:

Diyanet açıkladı: Hac 2020 kurası ne olacak? Hac bu sene yapılacak mı?

Diyanet açıkladı: Hac 2020 kurası ne olacak" Hac bu sene yapılacak mı"

Hac hakkında yaşanan son gelişmeler vatandaşların yakından takip ettiği konular arasında yer almaya devam ediyor. Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını etkisini göstermeye devam ederken konuyla ilgili gerekli önlemler her geçen gün artırılıyor. Binlerce hacı adayının merak ettiği hac iptal mi oldu sorusu da bu bağlam da yanıt buldu. Peki, Bu yıl hac olacak mı? Hac 2020 kurası ne olacak? Hac son durum gelişmelerine haberimizden ulaşabilirsiniz.

Hac kurası geçtiğimiz aylarda çekilmişti. Diyanet hac kurasu hakkından son gelişmeleri açıkladı. Koronavirüs salgını nedeniyle bu yıl hac olup olmayacağı merak ediliyordu. Suudi Arabistan Müslümanların merak ettiği hac 2020 ile ilgili son dakika kararını açıkladı. Hac döneminin de yaklaşmasıyla birlikte yeniden gündeme gelen konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Suudi Arabistan bu sene hac yapılacak mı sorusunu yanıtladı. Hac 2020 kurası ne olacak? Hac bu sene yapılacak mı? İşte detaylar..

HAC İPTAL Mİ OLDU?

Bu yılı koronavirüs salgını nedeniyle hac yapılacak mı sorusu binlerce Müslüman tarafından merak ediliyordu. Suudi Arabistan, koronavirüs nedeniyle bu yıl hac ibadetini sadece ülkede yaşayanlarla sınırlı tutacağını yurt dışından hacı kabul etmeyeceğini duyurdu.

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, 180'den fazla ülkeye yayılan Kovid-19 vaka sayısının 7 milyonu aştığı ve yarım milyona yakın insanın bu salgından yaşamını yitirdiğine dikkat çekildi.

Dünya genelinde insanları salgına karşı koruyacak bir aşı veya etkili bir ilacın henüz bulunmadığı belirtilen açıklamada, sosyal mesafeyi koruma imkanlarının zor olduğu ortamlarda salgının hızla yayıldığı kaydedildi.

Açıklamada, kutsal toprakların misafirlerini korumak amacıyla daha önce umre ziyaretlerinin askıya alındığı ve bunun da tüm İslam ülkelerince memnuniyetle karşılandığı aktarıldı.

Bakanlık açıklamasında, Müslümanların sağlığını korumak amacıyla bu yıl yurt dışından hacı adaylarının kabul edilmeyeceği belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

"Kovid-19 salgınının yayılmaya devam etmesi, kalabalık ortamlar ve uluslararası ulaşımın daha da riskli olması, küresel vaka sayılarının ciddi şekilde artması nedeniyle Hac ve Umre Bakanlığı, bu yıl hac ibadetini ülkede ikamet edenlerle sınırlı tutacaktır."

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı, bugüne kadar ülkede Kovid-19 nedeniyle 1267 kişinin hayatını kaybettiğini, toplam vaka sayısının ise 157 bin 612'ye ulaştığını açıklamıştı.

DİYANET'TEN HAC KURASI AÇIKLAMASI

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Suudi Arabistan'ın 'hac' kararı sonrası sosyal medya hesabı Twitter'dan açıklama yaptı.

Erbaş yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Suudi Arabistan, Kovid-19 salgını nedeniyle bu yıl hac ibadetinin sadece ülke içinde yaşayan ve farklı milletlerden oluşan sınırlı sayıda Müslümanla yapılacağını, yurt dışından hacı kabul edilmeyeceğini duyurmuştur."

"Diyanet İşleri Başkanlığımız gelişmeleri yakından takip etmektedir. 2020 yılında kur’a sonucu hacca gitmeye hak kazanan vatandaşlarımızın kur’a hakları korunacaktır. 

Diyanet İşleri Başkanlığı: "2020 hac kurasında kesin kayıt hakkı kazanan ve kayıt yaptıranların hakları 2021'e kurasız devredilecektir." şeklinde açıklama yaptı.

<p>Editör:</p><p><a href='#0' >ayse.tunali@turkmedya.com.tr</a></p><p>Markar Esayan son yo

22 Ekim 2020 Güncel Haberler

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Tarihi dizi ve filmler kılıç satışlarını yüzde 500 artırdı

Yurda kaçak sokulan hayvanlar Gaziantep'te korumaya alındı