• $8,658
  • €10,1795
  • 488.028
  • 1419.43
4 Haziran 2021 Cuma 09:24 | Son Güncelleme:

Cuma hutbesi: İslam'da zararlı alışkanlıklar ve yasaklar nelerdir? Diyanet 4 Haziran Cuma hutbesinin başlığı ve konusu nedir?

Cuma hutbesi: İslam'da zararlı alışkanlıklar ve yasaklar nelerdir" Diyanet 4 Haziran Cuma hutbesinin başlığı ve konusu nedir"

Cuma günleri cuma namazında her camide imamlar tarafından okunacak hutbeler Diyanet İşleri Başkanlığı'nca düzenlenmektedir. Cumaya gidecek vatandaşlar hutbenin konusunu önceden merak edip araştırmaktadır. Konu ile ilgili internet aramalarında "Diyanet 4 Haziran bugünkü Cuma hutbesinin başlığı ve konusu nedir" sorusuna yanıt arayanlar için detayları bu haberimizde derledik. İşte haftanın hutbe konusu ve detayları...

4 Haziran Cuma günü öncesinde yayınlanan hutbenin bu haftaki konu başlığı belli oldu. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan Cuma hutbesinin bu haftaki konusu bir çok müslümanın merak ettiği konular arasında. Peki 4 Haziran Cuma hutbesinin konusu nedir? İslam'da zararlı alışkanlıklar ve yasaklar nelerdir?

Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan, 4 Haziran 2021 tarihli ve "İslam Zararlı Alışkanlıkları Yasaklar" konulu cuma hutbesi.

İSLAM ZARARLI ALIŞKANLIKLARI YASAKLAR

Muhterem Müslümanlar!

Yüce dinimiz İslam, canın, malın, aklın, dinin ve neslin korunmasını emretmiştir. Sağlıklı ve huzurlu bir hayat için yararlı ve temiz şeyleri helâl, zararlı olanları da haram kılmıştır. İnsanın aklını ve bedenini tahrip eden zararlı alışkanlıklar da bu kapsamdadır. Zira insan sağlığını tehdit eden, maneviyatını örseleyen zararlı alışkanlıklar, hem Rabbimizin insana emanet olarak verdiği canları heba etmekte hem de hayır yolunda harcanması gereken mal ve serveti heder etmektedir.

Aziz Müminler!

Günümüzde insanlığı kuşatan zararlı alışkanlıkların başında sigara gelmektedir. İçinde birçok zararlı maddeyi barındıran sigara, vücudu yavaş yavaş imha etmektedir. Sigara kullanan kişi aslında kendi eliyle sonunu hazırlamakta, soluduğumuz havayı zehirleyerek başta kendisi ve ailesi olmak üzere etrafındakilerin sağlığını tehlikeye atmaktadır. Ne hazindir ki ülkemizde her yıl yüz binden fazla insanımız sigaraya bağlı hastalıklardan hayatını kaybetmektedir. Hâlbuki Yüce Rabbimiz şöyle buyurmaktadır: "Kendi ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayın."[1]

Kıymetli Müslümanlar!

Son yıllarda yapılan birçok araştırma sigaranın insan sağlığı üzerinde pek çok zararlı etkisinin olduğunu bilimsel olarak ortaya koymuştur. Hem içene hem de çevresine verdiği zararlar göz önüne alındığında sigara içmenin Allah'ın koyduğu sınırları ihlal anlamı taşıdığı açıktır. Dolayısıyla bir Müslümanın pek çok zararı bünyesinde bulunduran sigarayı içmesi caiz değildir.

Öte yandan, malımızı saçıp savurmak, sorumsuzca harcamak israftır. İsraf ise dinimizce haram kılınmıştır. Cenâb-ı Hak, "Yiyin, için, fakat israf etmeyin. Çünkü Allah israf edenleri sevmez."[2]buyurarak ölçülü davranmamızı, nimetlerin değerini bilmemizi ve israftan kaçınmamızı emretmiştir.

Değerli Müminler!

Peygamberimiz (s.a.s), çoğu insanın kıymetini bilemediği iki nimetten birinin sağlık olduğunu bize haber vermiştir."[3]

O halde, sağlıklı bir nefesin ve sıhhatli bir bedenin kıymetini bilelim. Salgın hastalık sürecinde artan duyarlılığımızı sigara ve diğer zararlı alışkanlıklar konusunda da devam ettirelim. Çocuklarımızın ve gençlerimizin bu tür tuzaklara düşmemesi için milletçe mücadele edelim. Sağlıklı, huzurlu ve mutlu nesiller yetiştirmek için hep birlikte gayret gösterelim.

[1]Bakara, 2/195.

[2]A'râf, 7/31.

[3]Buhârî, Rikâk, 1.

  • cuma
  • cuma hutbesi
  • 4 haziran cuma hutbe konusu nedir
  • diyanet cuma hutbesi
  • hutbe başlığı nedir
  • islam
  • zararlı alışkanlıklar
<p>Isparta Şehir Hastanesi'nde görevli Dr. Baki Ünlü, hasta yakını O.M. tarafından darbedildi. Dokto

Acil servis doktoruna yumruklu saldırı

Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, geleneksel sporlar tesisinin açılışını yaptı

Galatasaray Kulübünde yeni kurulan kadın futbol takımı tanıtıldı

Bingöl'de 284 kilo 200 gram esrar ele geçirildi