• $8,15
  • €9,8066
  • 466.774
  • 1346.25
05 Mart 2021 Cuma 09:32 | Son Güncelleme:

Dışişleri'nden Arap Ligi'nin Türkiye'ye yönelik kararlarına tepki: Tümüyle reddediyoruz

Dışişleri'nden Arap Ligi'nin Türkiye'ye yönelik kararlarına tepki: Tümüyle reddediyoruz

Dışişleri Bakanlığı, Arap Ligi'nin Türkiye'ye yönelik kararlarına tepki göstererek, "Alınan mesnetsiz kararları tümüyle reddediyoruz." dedi.

Dışişleri Bakanlığı, Arap Ligi Dışişleri Bakanları Konseyi'nin 3 Mart 2021 tarihinde düzenlenen toplantısında Türkiye'yi hedef alan kararlara yönelik, "tümüyle reddediyoruz" ifadelerine yer verdi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Arap Ligi Dışişleri Bakanları Konseyi'nin 3 Mart 2021 tarihinde düzenlenen toplantısında ülkemize yönelik alınan mesnetsiz kararları tümüyle reddediyoruz."

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Bazı Arap Ligi ülkelerinin kendi yıkıcı faaliyetlerini örtmek amacıyla ülkemize yönelik kalıplaşmış ithamlarını sürdürmekte ısrar etmesinin, dost ve kardeş Arap halkları nezdinde karşılığı bulunmadığını esasen Arap Ligi üyeleri de gayet iyi bilmektedir." ifadeleri yer aldı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Üye ülkeler arasında şeffaf bir müzakere süreci yürütülmeksizin, çeşitli çevrelerin empoze etmesi sonucunda kabul edilen bu tür kararlara bazı Arap Ligi üyelerinin de karşı çıktığı veya şerh koyduğu görülmektedir.

Türkiye, ilkeli ve kararlı tutumuyla bölgesinde ve dünyada güvenlik, istikrar ve huzurun tesisi için en fazla çaba gösteren ülkelerden biridir. Arap ülkelerinin egemenlik ve toprak bütünlüklerinin korunması ile siyasi birliklerinin tesisi bölgeye yönelik en önemli önceliklerimiz arasında yer almaktadır.

Arap Ligi'ni, asılsız iddialarla ülkemizi hedef almak yerine, Arap halkının huzur, refah ve esenliğini önceliklendirmeyeönceliklendirmeye, bölgede güvenlik ve istikrarın tesisine yapıcı katkı sağlamaya bir kez daha davet ediyoruz."

NE OLMUŞTU?

Arap Ligi, gerçekleştirdiği Bakanlar Konseyi toplantısında Türkiye'nin Arap ülkelerinin (Suriye, Irak ve Libya) iç işlerine karışmayı bırakmasını ve askerlerini çekmesini talep etmişti.

<p>Bedir Acar, 'Bunu hep yapıyorlar, Şener Şen'e yaptılar,  Orhan Gencebay'a, Yavuz Bingöl'e, Alev A

Erkan Oğur ezik mi ?

Baharın müjdecisi leylekler Ardahan'ı renklendiriyor

Taksim Camii'nin dev avizesi ile kapısının kasası takıldı

Şanlıurfa'da düzenlenen şafak operasyonunda 43 kişi gözaltına alındı