• $8,2022
  • €9,6568
  • 501.631
  • 1152.63
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
26 Şubat 2020 Çarşamba 09:47 | Son Güncelleme:

Dışişleri Bakanlığı'ndan 'Hocalı' mesajı: İşgali şiddetle kınıyoruz

Dışişleri Bakanlığı'ndan 'Hocalı' mesajı: İşgali şiddetle kınıyoruz

Dışişleri Bakanlığı'ndan Hocalı Katliamı ile ilgili son dakika açıklaması geldi. Bakanlık'tan yapılan açıklamada, "Bu katliamı ve Azerbaycan topraklarının yıllardan beri devam eden işgalini şiddetle kınıyoruz" ifadeleri kullanıldı. Hocalı Katliamı'nda Ermenistan saldırılarında 613 kişi katledilmişti. Başkan Recep Tayyip Erdoğan da, dünkü Azerbaycan ziyaretinde Hocalı katliamını kınamıştı.

Dışişleri Bakanlığı, Hocalı katliamının yıl dönümü sebebiyle bir mesaj yayımladı. Bakanlıktan yayımlanan mesajda şu ifadeler kullanıldı:

"Ermenistan Cumhuriyeti birlikleri tarafından, 26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan’ın Yukarı Karabağ bölgesinde Hocalı şehrine düzenlenen saldırıda, 106’sı kadın, 63’ü çocuk ve 70’i yaşlı olmak üzere, toplam 613 masum Azerbaycan vatandaşı hunharca katledilmiş ve yüzlercesi yaralanmıştır. Ayrıca, binden fazla kişi Ermenistan güçlerince esir alınmıştır. Kayıpların akıbeti ise bugüne kadar öğrenilememiştir.

Sivil halka yöneltilen bu insanlık dışı saldırı dahil, Azerbaycan topraklarının işgali neticesinde, bir milyondan fazla Azerbaycanlı evlerini terketmek zorunda kalmış olup kendi ülkelerinde mülteci olarak yaşamaktadır. Halen, Azerbaycan topraklarının yüzde yirmisi işgal altındadır.

Bu katliamı ve Azerbaycan topraklarının yıllardan beri devam eden işgalini şiddetle kınıyoruz.

Azerbaycanlı kardeşlerimizin 28 yıl önce Hocalı’da maruz kaldıkları katliamın acısını derinden paylaşıyoruz. Bu trajedide hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyor, tüm Azerbaycan halkına en samimi başsağlığı dileklerimizi bir kez daha sunuyoruz. "

<p>Mersin Anamur'da ilçesindeki çıkan yangınla ilgili yapılan son dakika açıklamasına göre, 50 hane

Mersin Anamur'da orman yangını: 50 hane boşaltıldı, Mersin-Antalya Karayolu kapatıldı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Taksim'de maske denetimi: Drone tespit etti polis ceza kesti

Kuzey Marmara Otoyolu'nda helikopter destekli trafik denetimi yapıldı