• $8,4705
  • €10,2921
  • 501.151
  • 1441.33
30 Mart 2018 Cuma 12:38 | Son Güncelleme:

Türkiye'den Fransa'ya tarihi rest: Sen kimsin ki arabuluculuk öneriyorsun?

Türkiye'den Fransa'ya tarihi rest: Sen kimsin ki arabuluculuk öneriyorsun"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un, terör örgütü PYD/PKK'nın paravanı SDG'yi temsil eden bir heyetle görüşmesine ilişkin, "Terör örgütünün üst seviyede ağırlanması Fransa'nın terör örgütleri konusunda çifte standart içinde olduğunun göstergesidir." dedi.

Çavuşoğlu, Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin ile baş başa ve heyetler arası görüşmelerinin ardından Bakanlıkta ortak basın toplantısı düzenledi.

Bakan Çavuşoğlu, dün Macron'un, terör örgütü SDG'yi temsil eden bir heyetle görüşmesi ve Fransız basınında yer alan iddiaların hatırlatılması üzerine, "Bir terör örgütünün en üst seviyede ağırlanması Fransa'nın terör örgütleri konusunda çifte standart içinde olduğunun göstergesidir." diye konuştu.

Fransız mevkidaşı ile görüşmesinde Fransa'ya terör saldırısında bulunan kişileri ya da temsilcilerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Külliye'de ağırlaması halinde ne düşüneceğini sorduğunu dile getiren Çavuşoğlu, YPG ve PKK'nın Türkiye'de 40 bin kişinin ölümüne sebep olan bir terör örgütü olduğunu ve YPG ile PKK arasında hiçbir ayrım olmadığını vurguladı.

Fransa'nın dürüst olmadığının altını çizen Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Fransa'nın bizimle teröristler arasında arabuluculuk yapma önerisi kabul edilemez. Bu, Fransa'nın her konuda bir arabuluculuk yapıvereyim, her konuda bir rol alayım, hep böyle deniyor, hep de ortada kalıyor. Çünkü sonuçta bir netice almak için değil de 'ben de varım' demek için yaptığı girişimler şimdiye kadar bir boyut ama bu boyut kabul edilemez. Terör örgütü ile Türkiye arasında sen kimsin arabuluculuk yapacaksın, bir terör örgütüyle Türkiye arasında arabuluculuk yapma cüretini nereden buluyorsun. Ama genel anlamda şunu söylüyorum. Bir kişinin ya da bir ülkenin herhangi bir konuda arabuluculuk yapabilmesi için o kişinin ya da ülkenin dürüst, güvenilir ve daha da önemlisi tarafsız ve objektif olması lazım. YPG'yi Elysee Sarayı'nda ağırlayan bir ülkenin ya da teröristlerle iç içe olan bir ülkenin tarafsız olduğunu söylemek mümkün değil. Sen zaten teröristlerin tarafındasın.

Maalesef bugüne kadar Cumhurbaşkanımız, Macron ile defalarca telefonda görüştü. Telefonda söyledikleriyle daha sonra söyledikleri arasında çok farklar var. Bunları defalarca kendilerine de hatırlattık. Türkiye ile ilişkilerinizi sürdürmek ve Suriye'de iş birliği yapmak için samimi ve dürüst olacaksınız ve belli prensiplerde anlaşacağız."

Kanton ifadesinin sıklıkla kullanıldığına da dikkati çeken Çavuşoğlu, bunun Birleşmiş Milletler kararlarına da aykırı olduğunu belirtti.

"Afrin veya Suriye'de bugüne kadar ne zaman kanton oluştu da 'Afrin kantonu' diyorsunuz." ifadelerini kullanan Çavuşoğlu, nasıl Fransa'da Korsika'ya kanton denilmiyorsa, Suriye'nin de herhangi bir bölgesine kanton denmesinin kabul edilemeyeceğini söyledi.

Fransa'nın Suriye konusunda objektifliğini tamamen yitirerek, farklı bir yolu tercih ettiğini anlatan Çavuşoğlu, "Fransa'nın Suriye konusunda bizimle iş birliği yapabilmesi için öncelikle eskiden olduğu gibi doğru mecraya tekrar dönmesi gerekiyor. O nedenle Fransa'nın yaptığı birbiriyle çelişen açıklamaların hiçbirisini ciddiye almıyoruz ve önerileri de daha baştan reddediyoruz." dedi.

(AA)

<p>İsrail'in aşılamaz dediği füze savunma sistemi Demir Kubbe'yi Hamas nasıl aştı?</p><p><span>ABD'n

İsrail'in hava savunma sistemi 'Demir Kubbe' çöktü mü?

Filistinlilerin evleri yerle bir oldu

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, emekli öğretmenlerle çevrim içi bayramlaştı

İşgalci İsrail, içlerinde hamile bir kadınında bulunduğu ailenin tüm fertlerini öldürdü