• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
3 Aralık 2021 Cuma 11:32 | Son Güncelleme:

Dikkat çeken Türkiye yorumu! Rusya bizim için güvenilir bir ortak değil

Dikkat çeken Türkiye yorumu! Rusya bizim için güvenilir bir ortak değil
AA

İkinci Karabağ Savaşı'ndan sonra Türkiye ile Ermenistan arasında normalleşme için fırsat oluştuğunu belirten Ermenistan'da Küreselleşme ve Bölgesel İşbirliği Analitik Merkezi Başkanı ve Pan-Ermeni Ulusal Hareketi partisinden eski milletvekili Stepan Grigoryan, ""Rusya bizim için güvenilir bir ortak değil, Türkiye ise daha güvenilir" ifadesinde bulundu.

Ermenistan'da Küreselleşme ve Bölgesel İşbirliği Analitik Merkezi Başkanı ve Pan-Ermeni Ulusal Hareketi partisinden eski milletvekili Stepan Grigoryan, ülkesinin, Türkiye ve Azerbaycan ile görüşmek zorunda olduğunu ancak bunu Rusya gibi aracılar olmadan yapması gerektiğini söyledi.

Grigoryan, İkinci Karabağ Savaşı sonrası Türkiye-Ermenistan ilişkilerini ve savaşın bölgeye etkilerini değerlendirdi.

İkinci Karabağ Savaşı'ndan sonra Türkiye ile Ermenistan arasında normalleşme için fırsat oluştuğunu belirten Grigoryan, "Ermenistan savaş kaybetti ve şu an zayıf durumda. Hükümet, Türkiye ve Azerbaycan ile görüşmek zorunda ancak bu, Rusya gibi aracılar olmadan gerçekleşmeli. Süreç çoklu görüşmelerle değil ikili müzakerelerle devam etmeli." dedi.

Grigoryan, Türkiye'nin bölgede Rusya'ya alternatif olabileceğini vurgulayarak, "Türkiye mantıklı ve öngörülebilir bir ülke. Türkiye'nin dış politikasını beğenip beğenmeme şeklinde değerlendirmiyorum. Türkiye çıkarları doğrultusunda ciddi bir dış politika izliyor." diye konuştu.

"TÜRKİYE, AZERBAYCAN, ERMENİSTAN, NAHÇIVAN VE ORTA ASYA'YA KARA VE DEMİR YOLLARININ OLMASINI İSTİYOR"

Türkiye ve Azerbaycan'ın, Zengezur bölgesinde "koridor" açılması talebinin makul olduğuna dikkati çeken Grigoryan, "Türkiye, Azerbaycan, Ermenistan, Nahçıvan ve Orta Asya'ya kara ve demir yollarının olmasını istiyor. Bununla ortak tarih, kültür ve dillerin olduğu bölge ülkeleriyle yakın olmak istiyor. Çok anlaşılabilir. Bunun Ermenistan'ın çıkarlarına aykırı olduğunu söyleyemeyiz. Rusya'da bunu destekliyor ve Ermenistan'ı bu yönde sıkıştırıyor." şeklinde konuştu.

Ermenistan'da "koridor" ifadesinin rahatsızlığa neden olduğunu, koridor şeklinde bir tanımlamada kontrolün tamamen Türklere ve Ruslara geçeceği yönünde algı bulunduğunu aktaran Grigoryan, "Buna milliyetçi çevrelerden itiraz geliyor. Demokratik bir ülkeyiz. Herkes fikrini ifade edebilir. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'e yakın çevreler, koridordan kastedilenin Ermenistan'ın egemenliği ile ilgili olmadığını belirtiyor. Bu konuda da Rusya'nın tarafları manipüle ettiğini düşünüyorum ve bu nedenle aracısız görüşülmesi gerektiğine inanıyorum." ifadelerini kullandı.

"BARIŞI TESİS ETMEK İÇİN BUGÜN DAHA BÜYÜK ŞANSA SAHİBİZ"

Türkiye'nin Ermenistan için sürdürülebilir ve güvenilir ortak olma potansiyeli olduğuna dikkati çeken Grigoryan, "Türkiye'nin Azerbaycan'a olan desteği ve müttefikliği anlaşılır ve tartışmaya açık değil. Bunu yaparken de Ermenistan ile makul ve dengeli ilişki kurabilir. Aynı şey Ermenistan için de geçerli. Türkiye ve Azerbaycan ile direkt ilişki kanallarının oluşturma yoluna bakmalı, Rusya üzerinden değil. Bunun kolay olacağını söylemiyorum. Evet birçok konuda anlaşmazlıklar var fakat görüşmeler başlamalı." görüşünü paylaştı.

Grigoryan, Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilk normalleşme görüşmelerinde Karabağ konusunun süreci tıkadığını anımsatarak, "Azerbaycan şu an Karadağ'daki 7 bölgeyi aldı. Şuşa ve Hadrut dahil Karabağ'ın büyük kısmını kontrol ediyor. Barışı tesis etmek için bugün daha büyük şansa sahibiz. Artık taraflar aracısız masaya oturabilir." dedi.

"RUSYA BİZİM İÇİN GÜVENİLİR BİR ORTAK DEĞİL, TÜRKİYE İSE DAHA GÜVENİLİR"

İki ülke arasındaki protokoller döneminin sonuçlanmamasında birçok çevrenin Türkiye'yi eleştirdiğini ancak Ermenistan'ın da hatalarının olduğunu belirten Grigoryan, "Her durumda biz de yanlışlar yaptık. Rusya ile bağlarımız çok sıkıydı, onlar da sürecin başarılı olmasını istemedi. Her ne kadar 2009'da Zürih protokollerinin imzalanmasını destekler gibi görünseler de gerçekten bunda samimi olduklarını düşünmüyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Grigoryan, Rusya'nın, protokoller döneminde Ermenistan'ın Azerbaycan ve Türkiye ile iyi ilişkiler kurmasını istemediğinin altını çizerek, şunları ifade etti:

"O dönem hatalı bir kararlarla ülke güvenliği ve ekonomisi tamamen Rusya'ya emanet edildi. Son savaşta ise Rusya bize dedi ki 'Kusura bakmayın, şu an çıkarımız sizi korumaktan yana değil' ve bizi yalnız bıraktı. Ermenistan Batı'nın tutumuna rağmen Birleşmiş Milletler'de, Avrupa Konseyi'nde, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü'nde (OECD) Rusya lehine tavır aldı. Rusya, bunlara teşekkür edip Karabağ Savaşı'nda Ermenistan'a arkasını döndü. Rusya bizim için güvenilir bir ortak değil, Türkiye ise daha güvenilir."

BAŞKAN ERDOĞAN'DAN İŞ BİRLİĞİ MESAJI

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, 30 Kasım'da, TRT ortak yayınında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan arasında 26 Kasım'da yapılan görüşmeye ilişkin şu açıklamaları yapmıştı:

"Bu toplantı vesilesiyle de şu anda Aras Nehri boyunca demir yolu, kara yolu yapımı konusu da çözüldü. Bu atılacak adımla beraber ayrıca Iğdır'a kadar gelecek otoban konusu var. Otoban konusuyla da özellikle Nahcivan sıkıntısını aşmak, diğer taraftan da Ermenistan topraklarından geçmek suretiyle burada Azerbaycan'ın Iğdır ile buluşmasının da gayet başarılı bir adımı atılmış olacak. Bunun yanında gerek kara yolu gerek demir yolu ile insan ve yük taşımacılığında da önemli bir adım atılmış olacak. Daha önce 6'lı platformu gündeme getirmiştik. Rusya, Türkiye, Azerbaycan, Ermenistan, İran ve kabulü halinde Gürcistan'la bu 6'lı platformun devreye girmesi, bölge barışını, bölge sulhunu çok açık net ispatlamış olacak ve bu konuda da olumlu gelişmelerin olduğunu öğrenmiş olduk."
Türk savunma sanayisi geliştirdi... İlk görev yeri kutuplar olacak
Türk savunma sanayisi geliştirdi... İlk görev yeri kutuplar olacak

Türk savunma sanayisi geliştirdi... İlk görev yeri kutuplar olacak

Fatih Sultan Mehmet Trabzon'u fethederken kullanmıştı... Fetih rotası için çalışma başladı
Fatih Sultan Mehmet Trabzon'u fethederken kullanmıştı... Fetih rotası için çalışma başladı

Fatih Sultan Mehmet Trabzon'u fethederken kullanmıştı... Fetih rotası için çalışma başladı

Akıncı'ya müthiş özellik: MAM-T mühimmatı envantere girdi
Akıncı'ya müthiş özellik: MAM-T mühimmatı envantere girdi

Akıncı'ya müthiş özellik: MAM-T mühimmatı envantere girdi

<p> </p>

'Galatasaray küme düşebilir'

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Ocak 2022)

Almadan önce etiketteki detaya dikkat! Peynir sahtecilik nasıl yapılıyor

Bear Grylls herkesi böyle kandırdı! Kamera arkası görüntüleri ortaya çıktı