• $7,9701
  • €9,4633
  • 487.203
  • 1190.63
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
14 Ekim 2020 Çarşamba 07:01 | Son Güncelleme:

Dikey bahçelere bilimsel yanıt: Havayı temizliyor, gürültüyü önlüyor

Dikey bahçelere bilimsel yanıt: Havayı temizliyor, gürültüyü önlüyor
- OSMAN NURİ CERİT

İBB, tasarruf diye yol kenarlarındaki dikey bahçeleri söküp grafiti çalışması yaptı. Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Birpınar, bahçelerin araçlardan çıkan karbondioksiti temizlediğini, gürültüyü dağıttığını açıkladı.

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, sosyal medya hesabından “Dikey bahçe çevreye yararlı mı, zararlı mı?” sorusuna bilimsel yanıt verdi. Birpınar 22 paylaşımda giderek artan araç yoğunluğunun hem çevreye hem de insanlara zarar verdiğini belirterek dikey bahçelerin yararını şöyle sıraladı:

SESİ EMİP DAĞITIYOR

“Dikey bahçelerdeki bitki örtüsü, araçlardan kaynaklanan gürültüyü doğrudan tek yöne yansıtmaktan ziyade çok yöne saçarak dağılmasını sağlar. Bir kısmını da kendi içerisinde sönümleyerek bir nevi gürültü bariyeri işlevi görür. Araştırmalara göre %40 azaltım (8dB) sağlanabiliyor.”

AĞIR METALİ SÜZÜYOR

“Bahçeler, egzozlardan salınan hava kirleticileri için bir nevi filtre görevi görüyor. 60 m2’lik bir bahçe duvarı 4 bin kilo zararlı gaz ile 15 kilo ağır metali süzebilir. Seragazları için yutak alanı olurlar. Sadece 1 m2’lik yaşayan duvar; havadan 2.3 kilo karbondioksiti uzaklaştırır.”

BÜTÇENİN BİNDE 7’Sİ

“Tüm duvar bahçelerin aylık bakım masrafı 720 bin, yıllık ise 8.6 milyon lira. İBB’nin park ve bahçeler için tahsis edilen yıllık bütçenin sadece binde 7’si.”  

DUVAR BOYALARI SAĞLIKSIZ 

“55 bin m2’lik bahçe duvarlarını boyamak için ortalama 10-15 bin litre boya gerekiyor. Boya içeriğine (solvent bazlı/su bazlı olmasına) bağlı olarak uçucu organik bileşik değişebiliyor. Ancak dış mekanlarda kalıcı boya tercihi yapılır. Bu durumda en az 5-10 ton uçucu organik bileşik havaya salınacak. Bu kimyasallar diğer gazlarla etkileşime girerek daha zararlı kimyasalların oluşmasına yol açabiliyor.”

<p>Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Hava Kuvvetlerinin yerel saatle 13.00-15.00'

Azerbaycan Hava Kuvvetleri, işgalci Ermenistan güçlerinin tank ve sığınaklarını imha etti

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Taze pasta nasıl anlaşılır?

Sağlık Bakanı Koca, Dilmener Acil Durum Hastanesinde incelemelerde bulundu