• $8,186
  • €9,8845
  • 471.986
  • 1330.48
27 Şubat 2019 Çarşamba 08:00 | Son Güncelleme:

DHKP-C’nin lider kadrosu yakalandı

DHKP-C’nin lider kadrosu yakalandı

Kanlı örgütün Türkiye sorumlusuyla tepe noktadaki isimlerin de aralarında olduğu 7 terörist bir binanın içinde oluşturulan sığınakta ele geçirildi.  

Devrim TOSUNOĞLU

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul’da DHKP-C’nin sözde genel sekreteri Ümit İlter ile Türkiye sorumlusu Caferi Sadık Eroğlu’nun aralarında olduğu, ikisi yeşil ikisi gri listeden 7 teröristin yakalandığını açıkladı.  

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, DHKP-C terör örgütüne yönelik yaklaşık 6 aydır devam eden teknik takibin ardından dün düğmeye basmıştı. 

ÇELİK KAPILI SIĞINAK 

Şişli’de bulunan İdil Kültür Merkezi’ne sabaha karşı operasyon düzenlendi. Özel Harekât ekiplerinin de katıldığı operasyonda tüm bina abluka altına alındı. Kültür merkezinin üst katında özel olarak yapılmış bir sığınak tespit edildi. Çelik kapılar oksijen tüpleriyle kesilerek gizli sığınağa girildi. Burada yapılan aramada, İçişleri Bakanlığı Aranan Teröristler listesinde yeşil kategoride bulunan örgütün sözde Genel Sekreteri Ümit İlter, sözde Türkiye sorumlusu Caferi Sadık Eroğlu, gri kategoride aranan Emel Yeşilırmak ve İbrahim Gökçek ile Halkın Hukuk Bürosu sorumlusu Barkın Timtik, Halkın Mühendis Mimarları Sorumlusu Barış Yüksel ile operasyon sırasında binada bulunan B.V. ve S.G. gözaltına alındı. 

EYLEM HAZIRLIĞI YAPIYORLARDI

Operasyon sırasında ekipler İdil Kültür Merkezi’nin bulunduğu Mektep Sokak’ta kuş uçurtmadı. Operasyonda gözaltına alınanlar emniyete götürüldü. Yakalanan teröristlerin eylem hazırlığı yaptıkları, binadaki aramalarda çok miktarda örgütsel doküman ve dijital malzeme ele geçirildiği açıklandı.

Örgütün ‘kör odası’ 

Özel yalıtım malzemeleri kullanılan sığınak İdil Kültür Merkezi'nin birinci katında bulunuyor. 'Kör oda' olarak kullanılan yerin ani bir operasyonda saklanmak için yapıldığı kaydedildi.

<h3>GALATASARAY-TRABZONSPOR | MUHTEMEL 11'LER</h3><p>Galatasaray, dev rakibini mağlup edip şampiyonl

Galatasaray-Trabzonspor maç sonucu ne olur?

Selçuklu motifleri buğday sapından üretilen kağıtlarla geleceğe taşınıyor

Türkiye, Kuzey Makedonya ordusuna üniforma bağışında bulundu

Edirne'de kaybolan yaşlı adamı Tunca Nehri'nde arama çalışmaları sürüyor